Nemá čo robiť v NHL, vravia o Jackovi Johnsonovi. Podpísal kontrakt v Colorade

Oh My Hockey|11. okt 2021 o 16:54

Z ponižovaného hráča ovešaného najpesimistickejšími prívlastkami sa stáva obranca favorita na Stanley Cup. Jack Johnson pokračuje v kariére NHL - hoci nejeden expert upozorňuje, že je možno najhorším bekom v súťaži.

34-ročný Američan si ako voľný hráč nenašiel zamestnávateľa, no dostal šancu v kempe Colorada Avalanche. V nabitom mužstve to nemal ľahké. Špekulovalo sa, či presvedčí, či zavážia skúsenosti alebo nevábne pokročilé štatistiky.

Risk je zisk, Johnsonovi priniesol novú zmluvu. V príprave presvedčil gólom a dvomi asistenciami, odohral päť duelov. Ako sa očakávalo, dostal (v NHL) minimálnu mzdu, 750 tisíc dolárov.

Od Johnsona sa nedá očakávať obrovský prínos. Naopak, v špičkovom tíme bude zrejme až siedmym obrancom, kandidátom na preradenie do AHL, kde nikdy nehral. Za vlaňajšok navyše odohral len 13 duelov so ziskom jedného gólu, sezónu mu skrátilo zranenie. Vyskúšal si aj pobyt na waiver listine.

Čoho sa v prípade Johnson báť?

Analytik JFresh na svojom blogu koncom sezóny 2019/20 informoval o negatívnom dopade Johnsona na hviezdy Pittsburghu, kde v tom období hral. Využil pri tom štatistiku očakávaných gólov pre a proti, čím skúmal ofenzívu a defenzívu Pens s Johnsonom a bez neho.

Vyšli hororové čísla. S Johnsonom to nešlo najmä kapitánovi Crosbymu, ktorý s ním strácal ako ofenzívne, tak defenzívne, a prienik očakávaných gólov pre a proti v jeho pohľade vykazoval negatívnu hodnotu -82%.

Už len titulok článku hovoril sám osebe: "Jack Johnson musí byť len náhradník." Autor neskôr priznal, že pri rozsiahlej kritike Jacka Johnsona použil tvrdšie výrazy, lebo príspevok písal ako frustrovaný fanúšik Penguins.

Negatívny dopad Johnsona na Kessela, Malkina, Crosbyho či Letanga môže vystrašiť fanúšikov Avalanche pred ročníkom 2021/22. Hoci by bek nemal hrať kľúčovú rolu, zrejme odohrá desiatky duelov. Hovoria zaňho 15-ročné štatistiky, v NHL doposiaľ odohral 950 stretnutí.

Johnson počas angažmánu v Pittsburghu poberal 3 250 000 dolárov. Generálny manažér Jim Rutherford čelil za tento kontrakt veľkej kritike, takmer rovnako veľkej, ako samotný hráč za svoju hru.

"Možno Jack Johnson nie je taký dobrý, ako si myslím. Možno," reagoval počas sezóny 2019/20 Rutherford. "Ale nie je taký zlý, ako si všetci tí, ktorí sú proti nemu, myslia. Poviem vám, aký je: Je to solídny obranca do tretej dvojice, ak hrá so správnym hráčom. Je to hráč, ktorý sa mi veľmi páči, a myslím si, že je lepší, ako si mnohí myslia."

Rutherford ho však neubránil. Ten istý manažér jeho kontrakt vykúpil 5. októbra 2020.

Titul "najhorší hráč sezóny" pridelili obrancovi aj českí analytici Andy & Rono. Podľa ich systému bol Johnson hlboko podpriemerný.

Vlani si grafy trochu polepšil, ale súdiť podľa 13 zápasov je menej relevantné, ako hodnotiť podľa celej sezóny 2019/20.

Od Johnsona sa v Colorade nedajú očakávať divy. Bude nanajvýš bekom do tretieho páru. Jeho kontrakt predstavuje minimálne riziko, a to i napriek faktu, že ho nejeden fanúšik či analytik na základe pokročilých štatistík posiela preč z NHL.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: