Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Najlepším vodcom v NHL bude Alfredsson, Brown alebo Toews

Daniel Alfredsson (Autor: SITA/AP)
TASR|20. máj 2013 o 18:21

Posledným víťazom Ceny Marka Messiera bol Shane Doan z Phoenixu Coyotes.

NEW YORK. Medzi kandidátmi na Cenu Marka Messiera v NHL pre hráča s najvýraznejšími vodcovskými schopnosťami sú Daniel Alfredsson z Ottawy Senators, Dustin Brown z Los Angeles Kings a Jonathan Toews z Chicaga Blackhawks.

Švéd Alfredsson je momentálne v NHL najdlhšie slúžiacim kapitánom, pričom je historicky najúspešnejším hráčom Senators v odohratých zápasoch, počte gólov, v asistenciách a kanadských bodoch.

Plní úlohu lídra na ľade aj mimo neho, spolupracuje s Boys a Girls Club z Ottawy, s Kráľovskou Nadáciou Ottawa pre psychické zdravie a Nadáciou Sens.

Alfredsson podporuje posledných desať sezón chlapčensko-dievčensky klub v Ottawe, zabezpečuje vstupenky a športové súpravy pre klubových členov, aby mohli navštíviť zápasy senátorov.

50 dolárov za hit

Brown strávil celých osem rokov svojej zámorskej kariéry v drese Kings, pričom posledných päť sezón je aj kapitánom.

V tejto sezóne ho zvolili za najpopulárnejšieho hráča Kings aj vďaka jeho fyzickému štýlu hokeja, ktorý z neho robí jedného z lídrov NHL v počte hitov.

Od sezóny 2008/2009 platí za každý hit či bodyček na protihráča 50 dolárov na konto charitatívnej organizácie starajúcej sa o novorodencov so zdravotnými problémami. Jej sídlo je v budove Detskej nemocnice v Los Angeles a doposiaľ pomohol vyzbierať 60.000 USD. Tie boli využité na výstavbu špeciálneho ihriska v roku 2010.

Medzi víťazmi aj Chára

Toews získal kapitánske céčko Blackhawks v roku 2008, keď mal 20 rokov, čo z neho robí štvrtého najmladšieho kapitána v histórii NHL.

Pozícia spoluhráča Michala Handzuša a Mariána Hossu je na ľade neoddiskutovateľná. Aktívny je aj v rôznych detských charitatívnych akciách a fanúšikovia "jastrabov" si ho veľmi cenia.

Toews navštevuje lokálne nemocnice v Chicagu. Prostredníctvom projektu "Goals for Dreams Hockey Challenge" sa mu spolu so spoluhráčmi podarilo vyzbierať 80.000 dolárov.

Poslednými víťazmi, ktorí získali Cenu Marka Messiera NHL, boli Shane Doan z Phoenixu Coyotes (2011/2012), Slovák Zdeno Chára ako kapitán Bostonu Bruins (2010/2011), kanadský líder Pittsburghu Penguins Sidney Crosby (2009/2010) a bývalý kanonier Calgary Flanmes Jarome Iginla (2008/2009).

Súvisiace články