Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Na krasokorčuliarske MS sa môže tešiť Moskva

Mao Asadová. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 23. apr 2011 o 09:08

Domáci Rusi si brúsia zuby minimálne na jednu zlatú medailu, v tancoch sa chcú presadiť Kanaďania Tessa Virtueová so Scottom Moirom, Japonci majú silný ženský tím na čele s Miki Andovou a Mao Asadovou.

MOSKVA. Krasokorčuliarske majstrovstvá sveta sa tento rok uskutočnia netradične až koncom apríla. Pôvodne sa mali konať v marci v japonskom Tokiu, ale Medzinárodná krasokorčuliarska federácia (ISU) ich vzhľadom na bezpečnostné riziká spojené s únikom radiácie z poškodených reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima po silnom zemetrasení a cunami musela presunúť na iné miesto.

Ako náhrada sa ponúkla Moskva, kde sa šampionát uskutoční od pondelka 25. apríla do nedele 1. mája. V ruskej metropole sa krasokorčuliarske majstrovstvá sveta uskutočnia v hale na Chodynských poliach s kapacitou 14-tisíc miest, ktorú v roku 2007 postavili pre potreby hokejových MS.

Moskva predtým naposledy hostila krasokorčuliarsku svetovú elitu v roku 2005 v Lužnikách. Ruským organizátorom zapadne šampionát do rámca príprav na zimné olympijské hry 2014 v Soči. Slovensko na krasokorčuliarskych MS 2011 zastúpenie nebude mať.

Rusi čakajú zlato

Neplánované predĺženie sezóny spôsobilo mnohým krasokorčuliarom problémy, keďže formu časovali na marcový termín. Aj napriek tomu sa v Moskve očakávajú zaujímavé súboje. Domáci Rusi si brúsia zuby minimálne na jednu zlatú medailu.

Na najvyšší stupienok by radi v športových dvojiciach vystúpili Juko Kavagutiová s Alexandrom Smirnovom. Čaká ich však náročný súboj s Číňanmi Čching Pchang, Ťian Dong či Nemcami Aľonou Savčenkovou a Robinom Szolkowým.

V tancoch sa chcú presadiť Kanaďania Tessa Virtueová so Scottom Moirom, vyzývateľmi im budú Francúzi Nathalie Pechalatová s Fabianom Bourzatom.

Japonsko útočí na sólové prvenstvá

V sólových súťažiach sa medzi favoritov radia Japonci. Medzi mužmi bude chcieť obhájiť titul Daisuke Takahaši, ktorý musí čeliť výzve krajanov Takahika Kozuku či Nobunari Odu, ale aj mladej vychádzajúcej hviezdy, dvadsaťročného majstra Európy Florenta Amodia z Francúzska či Kanaďana Patricka Chana, ktorý chce prelomiť zakliatie večne druhého muža na MS.

"Konečne sa chcem vrátiť domov so zlatom. Cítim, že prišiel môj čas. Som pripravený a nevidím dôvod, prečo by sa mi to nemalo podariť," odhodlane vyhlásil iba 20-ročný Kanaďan, druhý z MS 2009 v Los Angeles aj 2010 v Turíne.

Japonci majú silný ženský tím na čele s Miki Andovou a Mao Asadovou. Najväčšou favoritkou je však olympijská víťazka Kim Ju-Na z Kórejskej republiky. "Musela som pozmeniť tréningový plán, ale na druhej strane mi mesiac navyše len pomohol. Dostala som sa do dobrej formy a verím, že ju zužitkujem," povedala Kim Ju-Na.

Program MS v krasokorčuľovaní v Moskve (časy v SELČ):

Pondelok 25. apríla: muži - kvalifikácia (12.00)

Utorok 26. apríla: tance - kvalifikácia (10.00), ženy - kvalifikácia (13.30)

Streda 27. apríla: muži - krátky program (11.30), športové dvojice - krátky program (17.30)

Štvrtok 28. apríla: muži - voľné jazdy (11.00), športové dvojice - voľné jazdy (16.00)

Piatok 29. apríla: ženy - krátky program (11.30), tance - krátky tanec (16.30)

Sobota 30. apríla: ženy - voľné jazdy (11.30), tance - voľné tance (16.30)

Nedeľa 1. mája: exhibícia (12.00)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články