Vyhrali svoju základnú skupinu, no na MS končia. Američania podľahli Fínom

Fínsky hráč Juhamatti Aaltonen (vľavo) sa pokúša skórovať cez amerického brankára Jimmyho Howarda (v strede). (Autor: TASR/AP)
Sportnet|18. máj 2017 o 16:15

Fíni sa prebojovali do štvrťfinále zo štvrtého miesta, USA vyhralo svoju skupinu.

MS v hokeji 2017 - štvrťfinále

Kolín nad Rýnom (Nemecko):

USA - Fínsko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 22. Rantanen (Savinainen, Aho), 47. Kemppainen (J. Aaltonen)

Rozhodcovia: Gouin (Kan.), Jeřábek (ČR) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR), vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8 968 divákov

USA: Howard - Hanifin, Murphy, DeKeyser, Trouba, Skjei, McAvoy, van Riemsdyk - Keller, Eichel, Lee - Schmaltz, Larkin, Nelson - Bjugstad, Hayes, Gaudreau - Copp, Dvorak, Compher - Greenway

Fínsko: Säteri - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Kukkonen, Hietanen, Lehtonen, Jaakola - Rantanen, Filppula, Savinainen - Puljujärvi, Pyörälä, Aho - J. Aaltonen, Kemppainen, Pihlström - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala - M. Aaltonen

KOLÍN NAD RÝNOM. Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili vo štvrtkovom štvrťfinále na MS v hokeji 2017 nad Američanmi 2:0 a postúpili do boja o medaily. V sobotňajšom semifinále si zahrajú s lepším z dvojice Švajčiarsko - Švédsko.

Obhajcovia vlaňajšieho striebra predviedli koncentrovaný a trpezlivý výkon. Od začiatku duelu úspešne bránili stredné pásmo a súpera nepúšťali do streleckých pozícii. Výrazne im pomohli aj zbytočné fauly USA.

Favoritom bol ich súper. Takto Fíni zdolali Američanov: fotogaléria

18.5.2017

V 22. minúte sa ujali vedenia, keď využil presilovku Mikko Rantanen. Druhý gól pridal v 47. minúte Joonas Kemppainen. Hráči USA už nenašli odpoveď a po dvoch rokoch budú chýbať v semifinále.

Američania pritom vyhrali základnú A-skupinu, v ktorej pôsobili aj slovenskí hokejisti. Fíni obsadili v B-skupine štvrté miesto, posledné postupové.

Hlasy po stretnutí:

Juuso Hietanen, obranca Fínska: "Nedostali sme gól, takže si myslím, že sme splnili náš herný plán. Nepúšťali sme ich do žiadnych ľahkých šancí a dali sme veľmi dôležitý gól v presilovke. Naša defenzíva pracovala celý zápas výborne."

Jimmy Howard, brankár USA: "Hrali výborne v obrane, nepúšťali nás do pásma a bolo to náročné. Dnes podali veľmi disciplinovaný výkon a nedali nám veľa priestoru."

Online prenos MS v hokeji 2017: USA - Fínsko (štvrťfinále)

Majstrovstvá sveta Štvrťfinále 2016/2017
18.05.2017 o 16:15
USA
0:2
(0:0, 0:1, 0:1)
60' minúta
Ukončený
Fínsko
Prehľad
Góly a asistencie: 22. Rantanen (Savinainen, Aho), 47. Kemppainen (J. Aaltonen). Rozhodca: Gouin (CAN), Jeřábek (CZE) – Lazarev (RUS), Lhotský (CZE)..
Fíni vyvrátili papierové predpoklady, keď ako štvrtý tím parížskej skupiny zdolali víťaza kolínskej časti Američanov 2:0. Suomi založili svoju hru na precíznej defenzíve a spoľahlivom brankárovi Säterim, čo im prinieslo dôležité víťazstvo. Gólmi sa oň postarali Mikko Rantanen v presilovke a Joonas Kemppainen v prečíslení dvoch proti jednému.
Najlepší hráči USA na turnaji: Johnny Gaudreau, Anders Lee, Dylan Larkin.
Najlepší hráči zápasu: Jimmy Howard (USA) – Harri Säteri (Fínsko).
Strely na bránu: 26 – 20.
Koniec zápasu.
59:33
importantBrock Nelson zahodil tutovku. Americký útočník zostal úplne sám pred bránou, ale zblízka trafil iba Säteriho.
59:20
Fíni sa dostali na chvíľu pod tlak súpera, ale dokázali vyhodiť puk cez všetky čiary na zakázané uvoľnenie.
58:46
importantAmerický tréner Jeff Blashill si zobral oddychový čas. Jeho tím pokračuje v powerplay, čo znamená, že na ľade nastane situácia piatich proti štyrom.
58:46
Vylúčenie na fínskej strane. Atte Ohtamaa si odsedí dve minúty za držanie hokejky.
58:30
importantAmeričania odvolali brankára aj vo vlastnom oslabení, pretože chcú hrať v rovnovážnom počte hráčov.
58:08
Zámorský výber si ešte viac skomplikoval situáciu. Jack Eichel dostal dve trestné minúty za nebezpečnú hru vysokou hokejkou.
57:20
importantAmerickí hokejisti nemajú na čo čakať, a tak odvolali brankára takmer tri minúty pred koncom tretiny.
56:40
Američania vsádzajú všetko na ofenzívu, ale chýba im presnosť v prihrávkach. Je vidieť, že sú pod tlakom a svoju úlohu hrá aj nervozita.
56:00
Puk sa nebezpečne odrážal pred Harrim Säterim. Fínsky gólman však pohotovo reagoval a posunul svoj tím ešte bližšie k semifinále.
55:17
Lasse Kukkonen nezachytil na modrej čiare prihrávku Mikka Lehtonena a puk tečoval až na americkú striedačku. Hra sa presunula do stredného pásma.
54:59
importantVeľká šanca amerického tímu. Nick Schmaltz prihral medzi kruhy Jackovi Eichelovi, ale jeho pohotová koncovka bola zastavená pozorným Säterim.
54:16
Danny DeKeyser poslal nepresnú prihrávku popri mantineli. Puk prešiel cez všetky čiary na zakázané uvoľnenie.
53:20
Američanom čoraz viac tečie do topánok. Čas sa kráti a fínski hokejisti bez problémov bránia zámorský tím.
52:30
Clayton Keller bol nešťastne trafený pukom priamo do tváre. Preto len pomaly odišiel na vlastnú striedačku.
52:01
Brock Nelson sa dostával k dorážke spred brány, ale hlavný rozhodca videl hru vysokou hokejkou, takže prerušil americkú akciu. Nasleduje posledná reklamná prestávka.
51:13
Fínsko hrá maximálne účelne. Suomi predvádzajú jednoduchý hokej a zatiaľ im to prináša úspech.
50:36
Fínom presilovka nevyšla, ale mrzieť ich to nemusí. Od postupu do semifinále ich delí už len deväť minút.
49:28
Jesse Puljujärvi sa ocitol voľný na ľavom kruhu, zakončil švihom, ale stroskotal na pozornom brankárovi Howardovi.
48:36
Nepríjemný moment pre výber USA. Americký útočník Kevin Hayes dostal dve trestné minúty za sekanie.
48:20
Danny DeKeyser mal dobrú príležitosť na zakončenie. Strieľal z ľavého kruhu, ale puk poslal nad bránu.
47:55
importantMohlo byť rozhodnuté. Fíni sa dostali do ďalšieho brejku dvoch na jedného, ale Sebastianovi Ahovi puk preskočil hokejku, a tak nemohol strieľať.
47:11
Američania sú ako víťazi skupiny v náročnej situácii. Dnes ešte nedokázali skórovať a postupne sa približuje ich koniec na turnaji.
46:49

46:49
goalFínsko dalo gól! Američania boli viac ako minútu usadení v útočnom pásme a tlačili svojho súpera. Juhamatti Aaltonen však získal puk na modrej čiare, využil pád amerického hráča v strednom pásme a v prečíslení dvoch proti jednému skvele zakombinoval s JOONASOM KEMPPAINENOM, ktorý prekonal Howarda. Asistencia: Juhamatti Aaltonen.
45:31
Fínska defenzíva si pomohla vyhodením puku cez všetky čiary, ale teraz sa hra opäť presúva pred Säteriho.
45:06
J. T. Compher nebezpečne tečoval puk medzi kruhmi, ale ten letel iba tesne vedľa Säteriho brány.
44:17
V druhej polovici početnej výhody sa Fíni usadili v okolí Howardovej brány, ale vymysleli len jedinú nepresnú strelu od modrej čiary.
43:24
Fínom presilovka vôbec nevychádza. Nevedia sa dostať do útočného pásma a Jimmy Howard je zatiaľ bez práce.
42:33
Brock Nelson unikol vo vlastnom oslabení, v súboji jedného proti jednému dokázal zakončiť, ale Harri Säteri bol na správnom mieste.
42:17
Američania sa musia brániť. Kevin Hayes dostal dve trestné minúty za nedovolenú výstroj.
41:57
Sebastian Aho nabral rýchlosť na pravom krídle, ale bekhendovým pokusom z ostrého uhla neprekvapil Howarda.
41:10
Jimmy Howard zrazil nahodenie od ľavého mantinelu iba za bránu, odkiaľ sa puk zase vrátil späť. Preto ho radšej schoval v lapačke.
40:46
Americká aktivita bola zastavená, pretože jeden z hráčov posunul fínsku bránu. Za ňou sa následne pustili do seba Lasse Kukkonen a dvaja Američania.
40:18
Jacob Trouba strieľal švihom od modrej čiary. Jeho pokus bol dostatočne razantný, ale chýbala mu presnosť.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Strely na bránu: 14 – 15.
Víťaz kolínskej A-skupiny márne hľadá cestu ku gólu. Američania narážajú na kvalitnú fínsku defenzívu podporenému spoľahlivým Harrim Säterim. Fíni pozorne bránia a čakajú na svoje šance. Jedna prišla v presilovke, keď zblízka otvoril skóre po dorážke Mikko Rantanen a zabezpečil svojmu tímu tesné vedenie.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:10
importantFíni mali obrovskú šancu vo vlastnom oslabení. V prečíslení dvoch proti jednému Sebastian Aho našiel voľného Valtteriho Filppulu, ale ten si dlho spracovával puk a Howard úspešne zakročil.
38:35
Anders Lee zakončoval nebezpečne z otočky, potom sa snažil ešte dorážať Dylan Larkin, ale nebol úspešný.
37:55
Američania majú ideálnu šancu na vyrovnanie. Antti Pihlström dostal dve trestné minúty za podrazenie.
37:40
Časté prerušenia hry vyhovujú viac fínskemu tímu, ktorý by si rád udržal tesný náskok až do konca prostredného dejstva.
37:11
Clayton Keller švihom od ľavého mantinelu preveril Säteriho pozornosť. Fínsky brankár si drží čisté konto.
36:34
Veli-Matti Savinainen dostával prihrávku do voľného priestoru na ľavom krídle, ale Sebastian Aho mu neposlal najlepší puk.
35:20
Juuso Hietanen vypálil príklepom od modrej čiary a Jimmy Howard zasiahol betónom. Následne sa k dorážke nedostal Jani Lajunen.
34:42
Fínski hokejisti si zbytočne nekomplikujú situáciu. Ak sa dostanú pod menší tlak, radšej puk vyhodia na zakázané uvoľnenie.
33:53
Američania sú v posledných sekundách aktívnejší, no ťažko sa dostávajú do gólových šancí. Fíni radšej vyhodili puk cez všetky čiary.
33:37
Harri Säteri je v druhom dejstve takmer bez práce, no teraz musel tretíkrát zasahovať. Spomedzi kruhov nebezpečne zakončoval Brock Nelson.
33:02
Hlavný rozhodca vykázal hru do stredného pásma, pretože jeden z Američanov stál vo fínskom bránkovisku.
32:48
Harri Säteri schoval do svojho náručia nahodenie od pravého mantinelu. Nasleduje reklamná prestávka.
31:46
Fíni výborne bránia svojho súpera a nepúšťajú ho do vyložených šancí. Síce to z ich strany nie je pekný hokej, ale vo štvrťfinále je potrebné hrať účelne.
30:39
Presne v závere presilovej hry Fínov zostal pred bránou úplne voľný Veli-Matti Savinainen, ktorý zblízka napálil puk iba do Howarda.
29:36
Andrew Copp získal puk, potiahol ho do stredného pásma a jeho spoluhráči mohli vystriedať.
28:39
Američania ustáli tlak fínskeho výberu, ale budú hrať v oslabení. Anders Lee dostal dve trestné minúty za podrazenie.
28:13
Fíni hrajú už dlho pri signalizovanom vylúčení a majú výhodu šiestich korčuliarov. Sebastian Aho nebezpečne tečoval nahodenie od modrej čiary.
27:03
Jacob Trouba naslepo odpálil puk cez všetky čiary, no jeho spoluhráči neboli na správnom mieste, a tak je z toho icing.
26:39
Johnny Gaudreau nahodil puk od modrej čiary, pred fínskou bránou stálo viacero hráčov oboch tímov a Harri Säteri bol rád, že úspešne zasiahol.
26:30
Juhamatti Aaltonen rpenikol po pravej strane, ale jeho prudká strela švihom neohrozila amerického gólmana Jimmyho Howarda.
25:43
Nick Bjugstad sa ocitol vo výbornej pozícii na vrchole ľavého kruhu, no jeho strelu dokázal zblokovať fínsky hráč.
24:30
Fíni zvolil dnes defenzívnejšiu taktiku a dobre vykrývajú priestor vo vlastnom pásme. Američania nemajú veľa možností na útok.
23:43
Juhamatti Aaltonen chcel puk vyhodiť o mantinel von z obranného pásma. Namieril však na amerických hráčov na striedačke.
22:46
Fínsky gól zápasu pomohol, pretože Američania konečne ožili a pridali v pohybe. Strelu švihom Nicka Schmaltza ale vyriešil Harri Säteri.
21:57
Kevin Hayes mal odkrytý priestor na pravom krídle, dostal presnú prihrávku, ale jeho príklep minul fínsku bránu.
21:01

21:01
goalFínsko dalo gól! Suomi otvárajú skóre v početnej výhode. Tečovaný puk Howard ešte dokázal vyraziť, no MIKKO RANTANEN bol úplne sám pred bránou a na dvakrát prekonal amerického gólmana. Asistencie: Veli-Matti Savinainen, Sebastian Aho.
20:51
Jesse Puljujärvi vystrelil švihom z pravého krídla. Jimmy Howard úspešne zasiahol a prerušil hru.
20:26
Druhé vylúčenie Američanov v zápase. Na trestnú lavicu odišiel Anders Lee za podrazenie.
20:20
Američania vyhrali úvodné buly, ale nedokázali úspešne prejsť do útoku. Po zakázanom uvoľnení sa hra presťahuje pred Howarda.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Strely na bránu: 8 – 6.
Americkí hokejisti v úvodnom dejstve nepotvrdili úlohu papierového favorita. Fíni úspešne držali krok so zámorským tímom a mali dve gólovky. Juuso Hietanen trafil od modrej čiary žŕdku a Juhamatti Aaltonen nepremenil samostatný nájazd na Howarda. Ani Američania neboli bez šancí, ale v koncovke sa ťažko presadzovali.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:47
Americký výber si nerozumel v rozohrávke. Po zakázanom uvoľnení nasleduje buly po ľavici Howarda.
18:59
Jimmy Howard prerušil hru. Americký gólman sledoval odrazený puk od zadného mantinelu a radšej ho schoval do lapačky.
18:27
Julius Honka mohol ohroziť americkú bránu úplne v závere presilovky. Fínsky zadák si vytvoril výbornú pozíciu na zakončenie, ale zbytočne prihrával.
17:30
Ville Lajunen dvakrát pálil od modrej čiary. V prvom prípade mu strela nesadla, ale v druhom zachránil Američanov až zákrok Howarda.
16:27
Vylúčenie v americkom tíme. Nick Schmaltz dostal dve trestné minúty za hákovanie.
16:04
Je tu druhá reklamná prestávka, pretože po nahodení Dannyho DeKeysera úspešne zasiahol fínsky brankár Harri Säteri.
15:23
importantKevin Hayes vytvoril veľkú chybu na modrej čiare, keď prihral do samostatného nájazdu Fínovi. Juhamatti Aaltonen sa rútil na Jimmyho Howarda, ale ten prečítal súperov blafák.
14:37
Atte Ohtamaa sa oprel do puku od modrej čiary. Jeho príklep mal potrebný dôraz aj presnosť, ale Jimmy Howard bol na správnom mieste.
14:00
Zápas sa postupne rozbieha, ale chýba mu lepšia atmosféra, pretože diváci na tribúnach sú ticho. Iba občas sa ozývajú Fíni.
13:20
Na opačnej strane klziska sa dostal do zakončenia Sebastian Aho, ktorého strela švihom z pravého krídla minula cieľ.
12:44
Brady Skjei chcel prekvapiť fínskeho gólmana nastrelením puku spoza brány. Harri Säteri jeho pokus vytlačil do bezpečia.
11:32
importantTutovka amerického výberu. Brock Nelson si medzi kruhmi zasekol brániaceho Fína a zrazu bol sám pred Säterim, ktorý zachránil svoj tím pohotovým zákrokom betónom.
10:55
Joonas Kemppainen našiel odrazený puk medzi nohami amerického obrancu a bez prípravy vypálil. Jimmy Howard spoľahlivo zasiahol.
10:40
Juuso Hietanen stratil puk na útočnej modrej čiare, ale potom dokázal zastaviť rozbehnutého Američana v rámci pravidiel a nepustil ho do šance.
09:38
Connor Murphy nahadzoval švihom puk na fínsku bránu. Harri Säteri ho dokázal iba vyraziť a mal šťastie, že žiaden z Američanov nešiel za dorážkou.
09:05
J. T. Compher nepríjemne vystrelil švihom spoza hráča a trafil priamo Säteriho lapačku, ktorý so šťastím puk vytlačil mimo.
08:22
importantJuuso Hietanen nahodil nenápadný puk od modrej čiary, no Jimmy Howard vôbec nič nevidel a napokon za ním zazvonila žŕdka.
08:12
Americkému výberu nevyšiel prechod do útočného pásma. Nepresná prihrávka cez všetky čiary znamenala icing.
07:37
Jesse Puljujärvi doviezol puk do útočného pásma, ale potom ho rýchlo stratil pri mantineli a musel sa vrátiť do defenzívy.
06:43
Jimmy Howard prikryl puk, ktorý sa odrazil pred jeho bránu a prerušil hru. Nasleduje prvá reklamná prestávka zápasu.
06:12
Anders Lee sa dostal do tesnej blízkosti brány, no Harri Säteri bol pripravený a jeho zakončenie dokázal eliminovať.
05:47
Američania nedokážu opustiť vlastné obranné pásmo. Fíni ich dobre ich totiž čakajú v strede klziska s veľkým počtom hráčov.
05:02
Lasse Kukkonen nahodil puk od modrej čiary pred bránu, kde stál pripravený Antti Pihlström. Jeho temný teč skrotil v lapačke Jimmy Howard.
04:27
Fíni prvýkrát v zápase dostali súpera pod menší tlak, keď sa približne na minútu usadili v útočnom pásme. Howard ale nemusel zasahovať.
03:34
Mikko Rantanen prihrával spoza brány na voľného Valtteriho Filppulu, ktorý z dobrej pozície nemieril presne.
02:40
Fíni sú zatiaľ všade neskôr a iba sa rozkukávajú na kolínskom ľade. Američania naopak využívajú znalosť prostredia.
02:11
Johnny Gaudreau našiel na modrej čiare voľného Dannyho DeKeysera, ktorý nahadzoval puk pred bránu. Harri Säteri ho zrazil do rohu.
01:23
Jimmy Howard má za sebou prvý úspešný zákrok. Do lapačky schoval strelu švihom od ľavého mantinelu.
01:04
importantVeľká šanca Američanov. Po rýchlom prechode do útočného pásma sa ocitol voľný na osi klziska Noah Hanifin, ale z ideálnej streleckej pozície minul.
00:22
Markus Hännikäinen nahodil puk dopredu, ale pri pravom mantineli bol rýchlejší Jack Eichel, ktorý ho odstavil.
00:01
Stretnutie sa práve začalo.
LANXESS Arena nie je na prvý štvrťfinálový duel ani zďaleka vypredaná. Najmä horný okruh haly je takmer prázdny. Prvýkrát však do hľadiska zavítali priaznivci Fínska, ktorí boli v parížskej základnej skupine.
Úvodné zostavy:

USA: Howard (Hellebuyck) – C. Murphy (C), Hanifin, Trouba, DeKeyser, McAvoy, Skjei, T. van Riemsdyk – Eichel, Keller, Lee – Schmaltz, D. Larkin (A), B. Nelson (A) – J. Gaudreau, Bjugstad, K. Hayes – Compher, Copp, Greenway – Dvorak.

Fínsko: Säteri (Korpisalo) – Ohtamaa, Honka, Kukkonen (C), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Jaakola (A) – Savinainen, Filppula (A), Rantanen – Aho, Pyörälä, Puljujärvi – Kemppainen, Pihlström, J. Aaltonen – M. Aaltonen, Hännikäinen, J. Lajunen – Osala.

Rozhodca: Gouin (CAN), Jeřábek (CZE) – Lazarev (RUS), Lhotský (CZE).
Už ide do tuhého, skupinové boje na MS sa skončili, začína vyraďovacia časť, kde už niet miesta na zakopnutie, každá prehra už znamená koniec.

Americký tím začal prehrou s Nemeckom, ale potom prišlo šesť víťazstiev, ktoré tímu trénera Blashilla zabezpečili víťazstvo v kolínskej skupine. Práve preto USA v Kolíne ostávajú aj na štvrťfinále. Mladý americký tím má výborný pohyb, je nebezpečný v útoku. Bodovanie vedie najväčšia hviezda tímu – Johnny Gaudreau, ktorý má na konte 11 bodov (6+5). Desať bodov nazbieral Larkin, osembodový bol Lee.

Fíni do štvrťfinále prešli len s odretými ušami. Tréner Marjamäki musel pred turnajom skladať tím po mnohých ospravedlnenkách hráčov z NHL, na turnaji je tak pomerne neskúsené mužstvo, ktorému chýba viac skúseností a aj útočnej kvality. Nebývalo zvykom, aby sa Suomi natrápili na každý gól, ako je tomu na tomto turnaji. Ale nakoniec sa podarilo postúpiť do play-off, kde môže mužstvo prekvapiť. Lídrom bodovania je Sebastian Aho s ôsmimi bodmi (2+6), Rantanen nazbieral sedem a Savinainen päť puntíkov.

- Kanada 2:5

Pred rokom na MS v Rusku vyhrali Fíni 3:2.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:15.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Vyhrali svoju základnú skupinu, no na MS končia. Američania podľahli Fínom