TASR|15. dec 2019 o 15:00

Bronzové medaily získali Rusky.

MS v hádzanej žien 2019 - finále

Španielsko - Holandsko 29:30 (13:16)

Najviac gólov: Cabralová Barbosová 7/1, M. Lopezová 6/1, Fernandezová 5/1 - Polmanová 9, Abbinghová 7/1, Snelderová 5. Rozhodovali: C. Bovaneturová, J. Bonaventurová (obe Fr.), vylúčenia: 1:3, 7m hody: 6/4 - 1/1

KUMAMOTO. Hádzanárky Holandska si vybojovali svoj premiérový titul majsteriek sveta. V nedeľňajšom finále šampionátu v Japonsku zdolali Španielsko tesne 30:29.

Získali tak priamu miestenku na OH 2020 v Tokiu i na MS 2021 v Španielsku. Na tróne vystriedali Francúzky, ktoré obsadili až 13. miesto.

Holanďanky brali cenný kov na tretích MS za sebou. V roku 2015 boli strieborné a pred dvomi rokmi bronzové, skompletizovali tak svoju medailovú zbierku. Na vlaňajších ME skončili tretie.

Zverenky francúzskeho kouča Emmanuela Mayonnada prehrali v Japonsku tri zápasy, ale kľúčové súboje zvládli.

Zo sedmičky rozhodla Abbinghová

Španielky nedosiahli na svoj prvý titul z MS, k bronzu z roku 2011 pridali druhý cenný kov. Zabezpečili si aj miestenku na marcovom kvalifikačnom turnaji o postup na OH 2020.

Finálový súboj v Kumamote začali lepšie Španielky, ktoré v 7. minúte viedli už 6:2 a kouč Holanďaniek musel reagovať oddychovým časom. Po štvrťhodine hry holandský tím zmazal manko 5:9 na 9:9 a pred prestávkou sa prvýkrát ujal vedenia - 13:12.

V polčasovej prestávke viedli Holanďanky o tri góly 16:13 a po zmene strán odskočili aj na rozdiel piatich gólov - 21:16. Španielky v závere zlepšili obranu, korigovali skóre a necelé dve minúty pred koncom vyrovnali na 29:29. V závere mali možnosť dokonca rozhodnúť, ale tesne pred koncom nevyužili útok.

Ainhoa Hernándezová navyše zabránila rýchlemu brejku Holanďaniek, videla červenú kartu a Lois Abbinghová v posledných sekundách z nariadenej sedmičky rozhodla. Najlepšou strelkyňou finále bola Holanďanka Estavana Polmanová s deviatimi gólmi. Abbinghová bola so 71 zásahmi najlepšou strelkyňou šampionátu.

Nórky zostali bez kovu prvýkrát od roku 2013

Bronzové medaily získali Rusky, ktoré v súboji o 3. miesto vyhrali nad Nórskom 33:28. S deviatimi gólmi bola najlepšou strelkyňou duelu Anna Vjachirevová.

Rusky pod vedením španielskeho kouča Ambrosa Martína prehrali na šampionáte z desiatich duelov iba raz - v semifinále s Holandskom. Olympijské šampiónky z roku 2016 a vicemajsterky Európy z vlaňajška berú z MS prvýkrát v histórii bronz, medailu vybojovali naposledy pri celkovom triumfe v roku 2009.

Nórky zostali bez cenného kovu prvýkrát od roku 2013. Oba tímy si zabezpečili účasť v marcovej kvalifikácii o OH 2020 v Tokiu.

Slovenské hádzanárky na MS nepostúpili. V prvej fáze kvalifikácie prešli cez Ukrajinu, Izrael a Kosovo z prvej priečky do baráže, v nej ale ešte pod vedením kouča Jána Packu nestačili v júni tohto roka na Švédsko po výsledkoch 18:33 a 24:45. Slovenky na svetovom šampionáte štartovali jedinýkrát v roku 1995 a obsadili 12. miesto.

Zápas o bronz:

• Nórsko - Rusko 28:33 (15:18)

Najviac gólov: Arntzenová a Oftedalová po 7, Auneová 4 - Vjachirevová 9, Managarovová a Makejevová po 4

Konečné poradie MS:

• 1. Holandsko (priamy postup na OH 2020)
  • 2. Španielsko
  • 3. Rusko
  • 4. Nórsko
  • 5. Čierna Hora
  • 6. Srbsko
  • 7. Švédsko (všetci postup do olympijskej kvalifikácie)