BRATISLAVA. Po dobehnutí do cieľa zaťal päste a vykríkol. Dal si prst na ústa, akoby naznačoval - ticho, prosím, opäť som svetovým šampiónom.
Diváci na olympijskom štadióne v Londýne to nebrali do úvahy a na amerického šprintéra Justina Gatlina pískali a bučali. Nedokázali mu totiž odpustiť jeho dopingovú minulosť, pre ktorú už možno nemal ani súťažiť.
Príbeh nového majstra sveta by mohol byť pokojne námetom pre režisérov v Hollywoode. Pred trinástimi rokmi sa stal olympijským víťazom na 100 m a rok neskôr aj svetovým šampiónom na stovke i dvojstovke.
Potom mal dvakrát pozitívny dopingový nález. Osemročný trest mu skrátili na polovicu, aby vo veku 35 rokov získal zlato na majstrovstvách sveta ako najstarší šprintér v histórii.
„Urobil som to, čo bolo treba. Ušetril som si energiu po semifinále a ukázal, čo dokážem,“ reagoval Gatlin na tlačovej konferencii.
Mohol dostať aj doživotie
Rodák z newyorského Brooklynu, ktorý od detstva žije na Floride, mal podľa mnohých kritikov za dvojnásobný dopingový prehrešok dostať doživotný dištanc.
Najskôr mu v roku 2001 na juniorských majstrovstvách USA našli v tele stopy amfetamínu. Bránil sa, že ho obsahuje bežný liek, ktorý má na lekársky predpis a užíva ho desať rokov proti poruchám pozornosti.
Americká atletická asociácia ho najskôr nechala behať, ale svetová federácia mu naparila dva roky. Potom trest zrušila s podmienečným napomenutím, že ďalší prípad bude znamenať dvojnásobný trest.
V roku 2006 mal pozitívny nález na testosterón a anulovali jeho vtedajší svetový rekord na stovke 9,77 sekundy. Pôvodne mal dostať doživotný dištanc. Napokon mu trest znížili na osem rokov a neskôr zredukovali na polovicu. Prečo?