Volko skončil vo svojom semifinále šiesty, bol to jeho posledný beh na MS 2017

Ján Volko (druhý zľava) počas druhého semifinálového behu.
Ján Volko (druhý zľava) počas druhého semifinálového behu. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|9. aug 2017 o 22:08

Slovenský šprintér nepostúpil do osemčlenného finále.

LONDÝN. Slovenský šprintér Ján Volko na majstrovstvách sveta v atletike 2017 v Londýne skončil v semifinále behu na 200 metrov vo svojom behu na šiestom mieste časom 20,61 sekundy a nepostúpil do semifinále.

Medzi 25 bežcami v celkovej bilancii obsadil pätnástu priečku, na postup s časom bolo treba zabehnúť 20,28 sekundy.

Volko nechcel skončiť posledný

Volkova reakcia v cieli vychádzala z reality: "Nebol to najhorší výkon v sezóne, to počasie nám nedoprialo, no ja som mal v ôsmej dráhe celkom výhodnú pozíciu. Cieľ bol nebyť posledný, podarilo sa, len tých síl už viac nezostalo."

Do finále postúpili dvaja najlepší z troch semifinálových behov plus ďalší dvaja s časmi. Postupová matematika bola v daždivom počasí pre Volka neúprosná.

Druhý semifinálový beh aj s Jánom Volkom:

Slovák bežal v druhom behu v ôsmej dráhe proti šprintérom s časmi pod 20 sekúnd v sezóne, Jamajčanovi Blakeovi i Richardsovi z Trinidadu a Tobaga.

Ďalší súperi neboli neprekonateľní a priveľmi v tabuľkách od majstra Európy do 23 rokov vzdialení, no len Švajčiar Wilson mal v tomto roku horší čas (20,37) ako slovenský rekordér (20,33).

Za Volkom s reakčným štartovným časom 0,165 a takmer v bezvetrí -0,3 m/s skončili Brit Hughes a Švajčiar Wilson.

Makwala bežal vo svojom rozbehu úplne sám

Zaujímavosťou bol v prvom semifinále štart Isaaca Makwalu z Botswany. V rozbehoch nenastúpil po infekčnom ochorení žalúdka, umožnil sa mu teda dodatočný beh, úplne sám na dráhe zabehol ešte popoludní 20,20 sekundy a vyslúžil si účasť v semifinále.

Pri jeho postupe z rozbehov bolo podstatné, aby zabehol čas minimálne 20,54 sekundy, teda najslabší, akým sa do semifinále postupovalo. Po dobehnutí si doprial navyše pár kľukov na dráhe, aby každému ukázal, že už je pri plnom zdraví.

Makwala si druhým miestom v prvom semifinálovom behu za 20,14 sekundy vybojoval finále, spolu s ním Američan Isaac Young 20,12 sekundy. V treťom behu zvíťazil Ramil Gulijev z Turecka s 20,17 sekundy a za ním finišoval Američan Ameer Webb s 20,22 sekundy.

Šťastie mal zlatý zo štvorstovky Juhoafričan Wayde Van Niekerk, ktorý postúpil z tretieho miesta zásluhou času 20,28 sekundy. Vypadol však Jamajčan Blake, čo sa vôbec nečakalo, a aj francúzsky šprintér Christophe Lemaitre s 20,30 sekundy.