Na MS klubov sa predstaví oveľa viac tímov, Európa dostala až osem miesteniek

Prezident FIFA Gianni Infantino, ilustračná snímka.
Prezident FIFA Gianni Infantino, ilustračná snímka. (Autor: SITA/AP)
SITA|24. okt 2019 o 10:45

V Číne uvidíme úplne nový formát podujatia.

ŠANGHAJ. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) vo štvrtok potvrdila Čínu ako hostiteľa majstrovstiev sveta futbalových klubov v roku 2021.

Nepôjde však o turnaj v tradičnom decembrovom formáte so siedmimi účastníkmi, strešná futbalová organizácia plánuje organizovať podujatie s 24 tímami.

Po novom tak účastníci turnaja nebudú iba víťazi kontinentálnych klubových súťaží.

Napríklad Európu doteraz zastupoval iba víťaz Ligy majstrov nasadený priamo do semifinále, po novom to bude až osem tímov. Medzi nimi budú víťazi LM a Európskej ligy z rokov 2018 až 2021.

Profit investujú do rozvoja futbalu

Ďalšie detaily ešte nie sú známe, no platiť bude aj obmedzenie počtu účastníkov jednotlivých krajín. Turnaj sa uskutoční od 17. júna do 4. júla 2021, rozhodnutie padlo na stretnutí Rady FIFA v Šanghaji.

Južná Amerika bude mať na tomto turnaji až šesť zástupcov, tri miesta obsadia tímy zo Severnej a Strednej Ameriky a Karibskej oblasti, ďalšie tri z Afriky, tiež tri z Ázie nerátajúc možného zástupcu domácej Číny.

Posledné miesto na turnaji obsadí klub, ktorý vzíde z kvalifikácie medzi tímom z Číny a víťazom kontinentálnej súťaže v Oceánii.

Prezident FIFA Gianni Infantino pri tejto príležitosti informoval, že organizácia si profit z podujatia nenechá pre seba, ale všetky financie investuje do rozvoja klubového futbalu.

Nová úroveň ženského futbalu

FIFA taktiež oznámila zámer v najbližších štyroch rokoch investovať viac ako miliardu dolárov do rozvoja ženského futbalu. "Ostatné majstrovstvá sveta žien vo Francúzsku posunuli úroveň tohto športu na novú úroveň," poznamenal švajčiarsky rodák Infantino.

Infantino vo štvrtok tiež informoval o tom, že dejisko majstrovstiev sveta mužov pre rok 2030 bude známe v roku 2024. Šéf svetového futbalu veľmi jemne reagoval aj na otázku o dodržiavaní ľudských práv v Číne.

"Myslím si, že aj my musíme v tomto smere zohrať svoju úlohu. Krajiny po celom svete prechádzajú ťažkými časmi. Úlohou FIFA nie je tieto problémy riešiť, našou misiou je organizovať futbalové podujatia po celom svete. Robíme to tým, že prinášame ľuďom futbal, nie kritikou," povedal Infantino.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Na MS klubov sa predstaví oveľa viac tímov, Európa dostala až osem miesteniek