Miroslav Zapletal, Marek Sýkora

Česko, Slovensko

Offroadsport

+ 29:54 min

BISHA. Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v stredajšej 10. etape 44. ročníka Rely Dakar 6. miesto.

Tridsaťdeväťročný jazdec zo Žaškova bol pôvodne siedmy, no po štvorminútovej penalizácii Španiela Joana Barredu Borta sa posunul a prekonal tak svoj najlepší tohtoročný etapový výsledok.

Na víťaza Tobyho Pricea z Austrálie mal manko 6:29 minúty. Rovnakú stratu mal v etape, ktorá viedla z Wadi ad Dawasiru do mesta Bisha s meraným úsekom 375 km, aj piaty Američan Andrew Short.

Na druhom mieste prišiel do cieľa Argentínčan Luciano Benavides s mankom 2:09 minúty, tretiu priečku obsadil Francúz Adrien Van Beveren, ktorý stratil 3:35 min a vrátil sa na čelo celkového poradia.

Svitka výsledok neposunul späť do prvej desiatky. Slovák sa prepadol v utorok po 15-minútovej penalizácii za výmenu motora a momentálne je dvanásty.

Premiérové tohtoročné etapové víťazstvo pridal medzi automobilmi Francúz Stéphane Peterhansel. Úradujúci šampión Dakaru, ktorý rely vyhral rekordných štrnásťkrát, prišiel do cieľa s časom 2:52:43 hodiny.

Prvú trojku doplnili ďalší veteráni. Carlos Sainz zo Španielska stratil 2:06 minúty a tretí Argentínčan Orlando Terranova mal manko 3:59. Celkové poradie vedie naďalej Katarčan Nasser Al-Attiyah, ktorý v desiatej etape obsadil siedme miesto.

Posádka v zložení českého jazdca Miroslava Zapletala a slovenského navigátora Mareka Sýkoru obsadila 38. miesto. V celkovom hodnotení sa posunula o jednu pozíciu a patrí jej 24. priečka.

Dominanciu a vedenie v celkovom poradí medzi kamiónmi potvrdil Rus Dmitrij Sotnikov, ktorý prišiel do cieľa s časom 3:14:15 hodiny. Pódium doplnili jeho krajania Eduard Nikolajev (+1:27) a Andrej Karginov, ktorý mal stratu 1:49 minúty.