Päťbojárka bezmocne plakala. Neposlušný kôň ju pripravil o medailu

Annika Schleuová bola bezmocná.
Annika Schleuová bola bezmocná. (Autor: SITA/AP)
Titanilla Bőd|6. aug 2021 o 19:19

Snívala o zlatej medaile, skončila na 31. mieste.

TOKIO. Tiekli jej slzy, zúfalo sa pokúsila primäť koňa k spolupráci. Saint Boy sa však nechcel ani pohnúť.

Nemka Annika Schleuová po dvoch disciplínach viedla v súťaži žien v modernom päťboji na OH v Tokiu, ale nakoniec skončila až na 31. mieste. O vedúcu priečku prišla v tretej časti, čiže v jazde na koni.

Štyri skoky a nič

Kôň Saint Boy sa zaťal, dlho sa ani nechcel pohnúť a hoci nakoniec odštartoval, absolvoval iba prvé štyri skoky. Potom zhodil niekoľko prekážok a nakoniec úplne odmietol spoluprácu.

Päťnásobná majsterka sveta Schleuová musela túto disciplínu vzdať, z možných 300 nezískala ani jeden bod. Hoci po plávaní a šerme bola priebežne prvá, kôň ju pripravil o akúkoľvek šancu na medailu.

V modernom päťboji sa kone prideľujú pretekárom žrebom iba 20 minút pred pretekmi. Toto riešenie má korene v tom, že moderný päťboj bol vojenským športom a kone v armáde boli prideľované podľa potreby.

Na parkúre musí päťbojár absolvovať 12 prekážok a celkovo 15 skokov. Za chyby sa odrátajú body z počiatočnej hodnoty 300, napríklad za zhodenie skoku 7 bodov, za neposlušnosť koňa 10 bodov. Body sa odrátajú aj za prekročenie časového limitu.

Kôň si neveril

Z olympijského štartového poľa žien skončilo v parkúre bez bodu až šesť pretekárok, dvom z nich bol priradený práve 15-ročný Saint Boy. Okrem Schleuovej si s ním nevedela rady ani Ruska Gulnaz Gubajdullinová.

„Skúšala som všetko, ale nechcel sa pohnúť. Začala som plakať. Nečakala som, že napokon začne klusať. Mala som pocit, že koňovi chýbalo sebavedomie,“ citovala 31-ročnú Schleuovú agentúra AP.

Nemecký olympijský výbor zdôraznil, že v modernom päťboji by boli žiaduce zmeny, aby „zvieratá aj jazdci boli chránení“.

Víťazkou pretekov sa stala Britka Kate Frenchová. Na druhom mieste skončila po parádnom finiši v poslednej, kombinovanej disciplíne, ktorá zahŕňa beh a streľbu, Litovčanka Laura Asaduskaiteová a tretia bola Maďarka Sarolta Kovácsová.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Moderný päťboj»Päťbojárka bezmocne plakala. Neposlušný kôň ju pripravil o medailu