Vie, ako má lyžovať, no jej telo je proti. Shiffrinová otvorene hovorí o mentálnom zdraví

Mikaela Shiffrinová po nevydarenom obrovskom slalome v Sestriere 2025.
Mikaela Shiffrinová po nevydarenom obrovskom slalome v Sestriere 2025. (Autor: TASR/AP)
Miroslav Kováčik|27. feb 2025 o 14:05

V obrovskom slalome naposledy nepostúpila do 2. kola.

BRATISLAVA. Mikaela Shiffrinová hovorí, že svoju kariéru nevníma cez čísla. Viac si cení zážitky a emócie, ktoré sa viažu s daným okamihom. 

Keď bude o pár rokov spomínať na svoje 100. víťazstvo vo Svetovom pohári, zrejme budú prevládať pocity úľavy. Rodáčka z Vailu naplnila očakávania verejnosti napriek tomu, že si prechádza náročným obdobím.

Po zranení v Killingtone stále nie je stopercentne fit, nemá optimálnu formu a opäť otvorene hovorí aj o duševných problémoch vo vrcholovom športe. 

Šťastná bude za každý bod

Psychická odolnosť patrí podľa dlhoročného lyžiarskeho trénera Pavla Šťastného medzi štyri základné atribúty, ktoré definujú dobrého lyžiara. 

Často je dôležitejšia než technika či taktická pripravenosť. 

A hoci Shiffrinová patrí v tomto ohľade k najlepším, udalosti z domáceho svahu, kde po škaredom páde utrpela bodnú ranu v bruchu a poškodenie šikmých svalov, spôsobili, že má v obrovskom slalome mentálny blok. 

VIDEO: Pád Mikaely Shiffrinovej v obrovskom slalome v Killingtone

"Priznám sa, nečakala som, že sa budem takto trápiť. Verila som, že vášňou a túžbou uspieť prekonám bariéry, no nestalo sa tak," hovorila Američanka ešte počas MS v Saalbachu, keď sa "obrák" rozhodla vynechať.

V rakúskom stredisku mala obhajovať titul majsterky sveta, no jej nasledujúce výsledky naznačujú, že by nemala ani medailovú šancu. 

Slová o tom, že jej cieľom v obrovskom slalome vo zvyšku sezóny je získať aspoň nejaké body a nevypadnúť z nasadenej 30-tky sa zdali byť trochu prehnané, no výkony zo Sestriere jej nečakane dali za pravdu.

Najskôr obsadila Shiffrinová 25. miesto a o deň neskôr dokonca nepostúpila do druhého kola, čo sa jej v úspešnej kariére nestalo vyše dvanásť rokov. 

Pokiaľ svoju jazdu dokončila, tak mimo top 30 skončila naposledy v októbri 2012 v rakúskom Söldene (41. miesto). Vtedy mala iba sedemnásť rokov. 

Telo a hlava nespolupracujú

V rozhovore pre USA Today Sports Shiffrinová potvrdila, že jej kríza v obrovskom slalome má najmä mentálny charakter. Hoci dobre vie, čo má na lyžiach robiť, jej telo nateraz odmieta spolupracovať. 

"Spôsob, akým si predstavujem lyžovanie v obrovskom slalome, je správny. Vizualizujem si správnu intenzitu, tempo - rovnako ako vždy. 

Keď to však idem urobiť, moje telo akoby potrebovalo niečo navyše, aby urobilo všetky tie pohyby, ktoré potrebujem," povedala Američanka.

Mikaela Shiffrinová počas obrovského slalomu v Sestriere 2025.
Mikaela Shiffrinová počas obrovského slalomu v Sestriere 2025. (Autor: TASR/AP)

Podľa psychológa ide o dočasný stav, ktorý sa Shiffrinová snaží prekonať. 

"Na MS som vynechala obrovský slalom, pretože som sa v tom čase necítila komfortne a nebola pripravená tlačiť na to od prvej bránky. 

Teraz je to lepšie. Chcem sa pustiť do zákrut a ísť rýchlejšie. Lenže hlava a telo zatiaľ nie sú dokonale prepojené," hovorí 29-ročná pretekárka. 

Novinárka Nancy Armourová uvádza, že americká lyžiarka otvorene hovorí o psychických problémoch aj preto, aby aj ďalšie pretekárky, ktoré si prechádzajú niečím podobným, vedeli, že v tom nie sú samé. 

Oveľa väčšími duševnými problémami si Shiffrinová prešla pred piatimi rokmi po tragickej smrti svojho otca Jeffa. Vtedy jej trvalo necelé tri roky, kým sa naplno dokázala sústrediť na lyžovanie. 

Zbierka pre dvesto detí

Hoci je Shiffrinová prioritne slalomárkou, v historických tabuľkách dominuje aj v počte víťazstiev v obrovskom slalome. Má ich 22, o dve viac ako bývalá švajčiarska reprezentantka Vreni Schneiderová.

Napriek tomu, že vypadla z nasadenej sedmičky pretekárok, v tejto sezóne by mala absolvovať ešte "obrák" vo švédskom Aare (8. marca) a tiež o dva týždne neskôr doma v Sun Valley v rámci finále Svetového pohára. 

"Pre Američanov je to vzácna príležitosť súťažiť na domácom snehu. Tešia sa na pozornosť, ktorú to prinesie tomuto športu v neolympijskom roku," píše novinárka s tým, že lyžovanie je v USA stále okrajovým športom.

Pomôcť sa snaží aj Mikaela Shifrrinová, ktorá po 100. výhre vo Svetovom pohári otvorila finančnú zbierku nadácie Share Winter sumou 10-tisíc dolárov.

Cieľom je vyzbierať 100-tisíc, čo by umožnilo otvoriť programy lyžovania a snoubordingu pre 200 detí na celú sezónu. Už po pár dňoch od spustenia zbierky sa vyzbieraná suma vyšvihla na 40 percent. 

"Chcem pomôcť viac ľudom, aby si mohli užiť zimné športy, ktoré sú veľkou súčasťou môjho života. Špeciálne to chcem zdieľať s ľuďmi, ktorí si to nemali šancu dovoliť," dodala najúspešnejšia lyžiarka histórie. 

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2024/2025

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Vie, ako má lyžovať, no jej telo je proti. Shiffrinová otvorene hovorí o mentálnom zdraví