Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Mentálny kouč Cibulkovej: Dominika si šla po triumf, finále je o hlave

Radek Šefčík sa teší z Cibulkovej úspechu. (Autor: Facebook)
SITA|Publikované 31. okt 2016 o 15:31

Podľa neho by Cibulková vo svojom najväčšom zápase kariéry nezdolala svetovú jednotku, keby to nemala v hlave stopercentne upratané.

SINGAPUR. Suverénny výkon Dominiky Cibulkovej vo finále majstrovského turnaja tenistiek v Singapure nie je dielom náhody alebo len momentálnej superformy. Tvrdí to jej mentálny kouč Radek Šefčík.

Podľa neho by Cibulková vo svojom najväčšom zápase kariéry nezdolala svetovú jednotku Angelique Kerberovú hladko 6:3, 6:4, keby to nemala v hlave stopercentne upratané a nebola dlhodobo v psychickej pohode.

Finále je o hlave

"Najväčší progres spočíva v odlišnom mentálnom nastavení na zápasy. Lepšie zvláda tlak, lepšie zvláda stres a to potom prináša konzistentnosť výkonov."


Radek Šefčík

"Ak sa správne nastaví sebadôvera a tenistka vie, čo má hrať, výsledok sa dostaví. Dominike pomohla tesná prehra s Kerberovou v prvom vzájomnom zápase v Singapure. Tam jednoznačne ukázala, že na ňu herne má. Bola lepšia už v tom prvom zápase, súperka len využila jej slabšie chvíľky," uviedol Radek Šefčík pre agentúru SITA.

K finálovému zápasu, ktorý sa od začiatku do konca odvíjal v réžii slovenskej "outsiderky", poznamenal: "Dominika si šla jednoznačne po víťazstvo. Finále je viac-menej stále o hlave a nastavení mentálnej stratégie. Približne hodinu-dve pred finále som sa s ňou rozprával a cítil som, že to je dobré. Bola vo svojom móde, vedela, ako manažovať emócie - to bol kľúč k víťazstvu. Veľmi si cením, ako Domča zvládla náročné momenty v koncovke finále, keď jej začali pracovať emócie. Po chvíli ich dostala pod kontrolu"

Pod tlakom hrá najlepší tenis

Šefčík rád pripomína, že Cibulková vždy bola počas ich vzájomnej spolupráce stopercentná profesionálka. "Titul zo Singapuru je výsledok systematickej práce. S Domčou makáme rok a trištvrte na zlepšení jej psychiky. Je to dlhodobý proces a skvelý výsledok z turnaja majsteriek rozhodne nie je iba jeden náhodný výstrel.

Pracovali sme s celým tímom najmä na tom, aby jej výsledky boli konzistentné počas celej sezóny. To je zrejme najväčší rozdiel oproti minulosti, určite to aj ona tak cíti," doplnil český rodák Šefčík, ktorý pôsobí zväčša na Slovensku.

Cibulková už pred odchodom do Singapuru po víťazstve na podujatí v rakúskom Linzi uviedla, že najväčší rozdiel oproti minulosti cíti v tom, že pod tlakom dokáže hrať najlepší tenis. Kedysi to bolo presne naopak.

"Najväčší progres spočíva v odlišnom mentálnom nastavení na zápasy. Lepšie zvláda tlak, lepšie zvláda stres a to potom prináša konzistentnosť výkonov počas celej sezóny. Jednoznačne je silnejšia v hlave a to sa prejavuje na výsledkoch," uviedol Cibulkovej tréner Matej Lipták ešte pred najväčším úspechom v Singapure.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.