Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš
Sammy Blais (vpravo) v zápase St. Louis Blues - Washington Capitals. (Autor: Jeff Roberson TASR/AP)
Sportnet|3. okt 2019 o 11:34

Slovenský obranca debutoval v NHL.

BRATISLAVA. Mladému slovenskému hokejovému obrancovi Martinovi Fehérvárymu sa splnil jeden zo snov - podarilo sa mu prebojovať do zámorskej NHL.

Debut v kanadsko-americkej profilige si pripísal ešte ako tínedžer. Za Washington Capitals nastúpil v stredu v otváracom súboji nového ročníka štyri dni pred svojou dvadsiatkou a svojim výkonom nesklamal.

Pocta od kapitána

Po súboji si dokonca vyslúžil špeciálnu helmu od kapitána Alexandra Ovečkina, čím ocenil jeho prínos pre tím.

Napriek tomu, že sa náročnosť neustále zvyšovala, on bol schopný ukázať svoje schopnosti a to, že môže hrať v tejto lige.


Todd Reirden, tréner Washingtonu Capitals

Bejzbalovú prilbu tímu MLB Washington Nationals udeľujú hráči Capitals od tejto sezóny najlepšiemu hráčovi zápasu.

Fehérváry už dlhšie vedel, že nastúpi v otváracom súboji sezóny na ľade St. Louis, napriek tomu necítil nervozitu a pred stretnutím mal pokojný spánok.

Tréner Todd Reirden ho napokon postavil do tretej obrannej dvojice k českému Radkovi Gudasovi.

"Tým, že Radko je Čech, môžeme spolu ľahšie komunikovať. Rozumiem mu, je to pre mňa jednoduchšie. Vo všetkom mi veľmi pomáha, som rád, že ho tu mám," povedal Fehérváry pre NBC Sports.

Nová tímová tradícia

Pochvalu pre mladého bratislavského rodáka zložil aj spokojný tréner Todd Reirden - jeho tím triumfoval na ľade úradujúceho víťaza Stanleyho pohára St. Louis Blues 3:2 po predĺžení.

"Má iba 19 rokov. Je niečo výnimočné sledovať ho, ako prechádza prvým zápasom a ako ho chalani medzi sebou prijali. Bola to pre neho pekná skúsenosť. Po zápase dokonca dostal cenu pre nášho Hráča zápasu - bejzbalovú prilbu.

Odovzdal mu ju kapitán Alex Ovečkin, počas sezóny bude rotovať, teraz ju prvýkrát dostal Martin. Ukazuje to, aké dôležité je, aby k tímovému úspechu prispievali všetci hráči, aj 19-ročný debutant," povedal Reirden pre klubovú televíziu.," zhodnotil kouč Reirden pre Washington Post.

Vo fomáciách rotoval

Fehérváry sa chopil šance pri zranení Michala Kempného, ak sa mu bude herne dariť, môže zostať v prvom tíme aj dlhšie. "Martin hral skvele - od rozvojového kempu, cez nováčikovský turnaj v Nashville až doteraz.

Napriek tomu, že sa náročnosť neustále zvyšovala, on bol schopný ukázať svoje schopnosti a to, že môže hrať v tejto lige," uviedol Reirden na adresu bratislavského rodáka, ktorý už má za sebou 32 štartov v reprezentačnom A-tíme a dve účasti na MS.

Martin Fehérváry začal zápas po boku Čecha Radka Gudasa, neskôr ho hlavný kormidelník posúval v defenzíve nahor aj nadol.

Slovenský obranca má šancu na ďalší štart v NHL už v piatok v súboji Capitals na ľade New Yorku Islanders.

Súvisiace články