Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Marinčin má čas do 2. augusta, aby sa dohodol na novej zmluve

Martin Marinčin. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 12. júl 2016 o 08:58

Po arbitráži musia obe strany podpísať zmluvu na základe súdneho verdiktu do 48 hodín.

TORONTO. Slovenský hokejový obranca Martin Marinčin má čas do 2. augusta, aby sa dohodol s klubom NHL Toronto Maple Leafs na novej zmluve.

Ak sa tak nestane, rozhodne o výške jeho platu arbitrážny sudca.

Hráčska asociácia NHL (NHLPA) zverejnila v pondelok termíny arbitrážnych konaní medzi klubmi a ich obmedzenými voľnými hráčmi.

Príde až na záver

Nezávislý sudca bude v Toronte rozhodovať o ich kontraktoch medzi 20. júlom a 4. augustom. Marinčin by mal prísť na rad až v závere, konkrétne 2. augusta.

Do 30. júna museli potenciálne obmedzení voľní hráči dostať od svojho zámorského zamestnávateľa tzv. kvalifikovanú ponuku na nový kontrakt. Pokiaľ sa tak nestalo, stali sa neobmedzenými voľnými hráčmi.

Martin Marinčin (vľavo) sa v uplynulej sezóne presadil do zostavy Toronta. (Autor: TASR/AP)

Pokiaľ základnú ponuku dostali, klub sa na nich udržal práva. Kvalifikovaná ponuka zahŕňa iba päť- až desaťpercentné navýšenie platu, s čím mnohí hokejisti, ktorí sa už medzičasom etablovali v lige a viacerí sú ťahúňmi svojich tímov, nesúhlasili a snažia sa vyrokovať lepšie podmienky.

Niektorí z nich - na základe veku a počtu odohraných zápasov v súťaži - majú právo podať svoj prípad na arbitráž.

Tento rok tak učinil aj Marinčin, slovenský zadák sa v minulej sezóne naplno udomácnil v zostave Toronta a v závere základnej časti hral v priemere vyše 20 minút na zápas.

V 65 dueloch si pripísal sedem bodov za gól a šesť asistencií, na konte mal aj 34 trestných minút. Marinčin logicky nesúhlasil s minimálnym navýšením doterajšieho 700-tisícového platu, ktorý mu zaručovala ročná zmluva, a žiada lepšie podmienky.

Aj Mrázek

Okrem neho sa obrátili na arbitráž aj jeho spoluhráči z Toronta obranca Frank Corrado a útočník Peter Holland.

Na zozname sú aj ďalšie zaujímavé mená, napríklad obranca Tyson Barrie z Colorada, kanonier Ottawy Mike Hoffman či ďalší útočníci Marcus Johansson (Washington), Jaden Schwartz (St. Louis) a Brayden Schenn (Philadelphia).

Svojich hráčov môžu prihlásiť na arbitráž aj samotné kluby. Toto právo uplatnil tento rok iba Detroit, ktorý prihlásil na arbitráž českého brankára Petra Mrázka.

Detroit prihlásil na arbitráž brankára Petra Mrázka. (Autor: SITA/AP)

Z hráčov, ktorí boli pôvodne na arbitráž prihlásení, už podpísali novú zmluvy Jared Coreau z Detroitu, Kyle Palmieri z New Jersey a Jordan Weal z Philadelphie.

Arbitráž je pre hráčov krajným riešením, pretože si na súde o sebe vypočujú od klubov často nelichotivé slová. Verdikt nezávislého sudcu je nemenný.

Rozhodnutia sa odvíjajú často od podobných zmluvných prípadov, kde sa hráč s klubom dohodli bez súdu. Arbitrážni sudcovia môžu udeliť iba jeden- a dvojročné kontrakty.

Po arbitráži musia obe strany podpísať zmluvu na základe súdneho verdiktu do 48 hodín. Ak klub neustúpi, stráca vo všetkých smeroch nárok na svojho hráča.

Opačne to je s hokejistom, ktorý by nesúhlasil ani s arbitrážnym rozhodnutím - zostáva bezmocný na listine zmluvných práv dovtedajšieho zamestnávateľa, podobne ako hráč, ktorý si na arbitráž návrh nepodá.

Termíny arbitrážnych konaní (zdroj: TSN):

Arizona Coyotes - Michael Stone (4. augusta)

Colorado Avalanche - Tyson Barrie (29. júla), Michail Grigorenko (22. júla)

Detroit Red Wings - Danny DeKeyser (28. júla), Petr Mrázek (27. júla)

Minnesota Wild - Jordan Schroeder (27. júla)

Nashville Predators - Calle Järnkrok (4. augusta), Petter Granberg (3. augusta)

New York Rangers - Kevin Hayes (27. júla), Chris Kreider (22. júla), Dylan McIlrath (21. júla), Jonathan Miller (2. augusta)

Ottawa Senators - Mike Hoffman (4. augusta)

Philadelphia Flyers - Brandon Manning (2. augusta), Brayden Schenn (25. júla), Jordan Weal (29. júla)

St. Louis Blues - Jaden Schwartz (20. júla)

Tampa Bay Lightning - Alex Killorn (20. júla), Vladislav Namestnikov (29. júla)

Toronto Maple Leafs - Frank Corrado (26. júla), Peter Holland (25. júla), Martin MARINČIN (2. augusta)

Washington Capitals - Marcus Johansson (20. júla)

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.