BRATISLAVA. Päťnásobný víťaz Tour de France Jacques Anquetil v roku 1984 v prestížnom magazíne L'Equipe prezentoval názor mnohých mužov.
Vraj na najslávnejších cyklistických pretekoch nemajú čo robiť, sú slabšie a takú ťažkú trať nezvládnu. "Nerád vidím, keď ženy trpia," povedal o pripravovanej Tour pre ženy.
Ideálna rola pre ženy na cyklistických pretekoch vraj mala byť iná - hosteska, ktorá odovzdáva víťazom kvety a bozkáva ich na líce.
Renomovaní fyzioterapeuti však nesúhlasili. O čo viac môžu trpieť ženy než muži? Nepríjemnosti ako zápal šliach, prehriatie organizmu či nebezpečné pády predsa pocítia ženy rovnako ako muži.
Tak uvažovali aj organizátori a najmä jeden z nich - Felix Levitan. V roku 1984 sa Tour de France prvýkrát otvorila aj ženám.
Hviezdou podujatia sa stala neznáma Američanka Marianne Martinová. Legendárny Greg LeMond tak nebol prvým americkým víťazom Tour de France.
Na Tour sa dostala. Ako posledná
Martinová sa dala na cyklistiku po tom, čo zranenie chrbta ukončilo jej bežeckú kariéru.
Po absolvovaní univerzity v Colorade Martinovej otec sľúbil peniaze. Keď mu však povedala, že si chce za ne kúpiť bicykel, dostala kameru.
"Skončilo sa to pôžičkou na môj prvý bicykel. Stál 600 dolárov," spomínala Martinová pre Guardian.
Významné cyklistické preteky žien súčasnosti:
Jarné klasiky (Strade Bianche, Ronde van Drenthe, Three Days of De Panne, Gent–Wevelgem, Okolo Flámska, Amstel Gold Race, Liège–Bastogne–Liège)
Tour of Chongming Island (Čína)
Ovo Energy Women's Tour (Veľká Británia)
Giro d'Italia Femminile/Giro Rosa (Taliansko)
Tour of California (USA)
Emakumeen Euskal Bira (Španielsko)
Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike
S cyklistikou nemienila skončiť. Z behu aj tanca, ktorému sa venovala celé detstvo, mala silné nohy.
Preto na bicykli platila za skvelú vrchárku. Nedokázala však správne trénovať ani oddychovať.
"Navštívila som špecialistov, ktorí sa venovali pacientom s rakovinou. Dali mi pásky, ktoré som počúvala stále dokola. O tom, ako budovať silu, ako brať bolesť ako pozitívum," hovorila Martinová pre Peloton Magazine.
Naučila sa základy a zistila, že musí venovať rovnaký priestor oddychu ako tréningu.
V roku 1984 sa dozvedela, že na Tour de France budú prvýkrát štartovať ženy. "Nemyslela som na nič iné. Musela som tam štartovať," spomína.
Do amerického výberu na Tour de France Féminin sa napokon dostala. Ako posledná. "Nebudete sklamaní," povedala legendárnemu trénerovi Eddiemu Borysewiczovi.
Ženy rýchlo sťahovali z trate