Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Majú svojho Hamšíka a hrajú bez výplaty. Aj taký je ženský futbal

Zľava Patrícia Hmírová (Slovensko), Shamma Kamis (Spojené arabské emiráty) a Iveta Neveďalová (Slovensko) v priateľskom zápase medzi ženskými futbalovými reprezentáciami Slovenska a Spojenými arabskými emirátmi. (Autor: TASR)
Prémiový obsah
Sportnet|17. aug 2015 o 09:45

Pribudli nielen nové tímy, ale rovno celá liga. Výchova mládeže už prináša prvé ovocie a len po poslednom reprezentačnom zraze má slovenský ženský futbal o tri legionárky navyše.

TRENČÍN. Slovenský futbal zažíva dobré časy. Opravujú sa štadióny, reprezentácia hrá ako nikdy predtým a má na dosah premiérový postup na európsky šampionát. Mená Škrtel, Hamšík či Weiss pozná takmer každý.

Lenže futbal nehrajú iba muži. Aj ženy majú svoje reprezentácie, ligu aj zahraničné hviezdy. Ženský futbal je však na Slovensku stále pomerne málo známym pojmom.

„Mužský futbal je, samozrejme, rýchlejší, pretože muži majú viac svalov a sily. Ženský naopak čistejší a povedala by som, že veľkým špecifikom je, že sa v ňom menej simuluje. Aj u nás sú, samozrejme, výnimky, ale videla som hráčku s rozbitou hlavou, ktorá sa hneď po zašití pýtala späť do hry. U mužov sa často hráči ani nedotknú, ale padajú a váľajú sa ochotne,“ opisuje prekvapujúce rozdiely členka ženskej futbalovej reprezentácie Veronika Žitnáková.

slovensko_nemecko_zeny_r2450.jpg

Podľa slovenskej reprezentantky sa v ženskom futbale menej simuluje ako v mužskom. FOTO - TASR.

Ženy sa teda namiesto snahy vybojovať sľubnú štandardnú situáciu prifilmovaným pádom oveľa viac spoliehajú na bojovnosť a vlastné futbalové schopnosti. Nie však vždy.

„Závisí to veľmi od sily súpera aj toho, čo povie a povolí tréner, ale myslím, že chalani sú pri zápase menej vystresovaní a vedia si viac veriť aj dovoliť. V ženskom futbale je časté, že na tréningu dievča niečo vie, ale pri zápase sa to bojí vyskúšať,“ vyratúva ďalej.

Dobrovoľne bez výplaty

V mužskom klubovom futbale u nás sú často problémom peniaze. Veľké finančné ťažkosti v minulosti postihli Dunajskú Stredu, Prešov, Banskú Bystricu, o niekoľko mesiacov meškajúcich výplatách sa pre médiá rozhovorili aj hráči Košíc.

U žien to nie je inak. Žitnáková otvorene hovorí, že peniaze na rozvoj klubov chýbajú aj tu.

„Od zväzu, samozrejme, kluby dostávajú nejaké peniaze, ale aj tak je to hlavne z tej materiálnej stránky trošku problém. V každom klube sú tie podmienky iné, ale peniaze sa zháňajú, ako sa dá. Často to nie je o tom, že hráčka príde a dostane všetko, čo potrebuje, ale sama do toho musí niečo aj dať,“ hovorí.

V dvoch seniorských ligách u nás pôsobí až tridsaťjeden ženských tímov.

Najvyššiu súťaž hrá aj Slovan či Žilina, no až na zopár výnimiek môžu hráčky aspoň o symbolických výplatách len snívať.

Liga je vyrovnaná

„Čo viem aj od hráčok z iných klubov, tak nedostávajú nič.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články