+ 1,52 s

23.

Andreas Žampa

+ 3,02 s

ALTA BADIA. Slovenský lyžiar Andreas Žampa obsadil v pondelkovom obrovskom slalome v talianskom stredisku Alta Badia 23. miesto so stratou 3,02 s na víťaza Marca Odermatta.

Švajčiar triumfoval suverénnym spôsobom s náskokom 1,01 s pred domácim Talianom Lucom De Aliprandinim. Tretí skončil Nemec Alexander Schmid (+1,09), pre ktorého je to životný úspech.

"Druhé kolo bol boj, ale zvládol som to výborne. Ak chcem bojovať o celkové víťazstvo vo Svetovom pohári, nemám inú možnosť ako víťaziť," uviedol Marco Odermatt v prvej televíznej reakcii.

ONLINE prenos

ste sledovali na tomto odkaze >>>

Odermatt slávil v Alta Badii ôsmy triumf v kariére, už štvrtý v tejto sezóne. Vďaka zisku 100 bodov si upevnil vedenie v celkovom poradí prestížneho seriálu i priebežnej klasifikácii disciplíny.

Dobrú východiskovú pozíciu si vytvoril už v 1. kole, po ktorom sa usadil na čele o 18 stotín pred De Aliprandinim. V druhom kole predviedol brilantnú jazdu a svoj náskok ešte zvýraznil.

V tejto sezóne nenašiel premožiteľa ani v "obrákoch" v Söldene a vo Val d´Isere.

Andreas Žampa si pripísal prvých osem bodov v novom ročníku Svetového pohára alpských lyžiarov.

Pozoruhodné je, že dvadsaťosemročný lyžiar sa zmestil do bodovanej tridsiatky s vysokým štartovným číslom 51. S porovnateľne vysokým číslom na štarte sa pred neho dostal iba Talian Filippo della Vite. S číslom 49 skončil dvadsiaty.

V 2. kole predviedol Andreas odvážnu jazdu, v ktorej síce chyboval hneď v úvode, no situáciu dokázal ustáť. Napokon si v cieli polepšil oproti prvému kolu o päť miest.

Jeho starší brat Adam sledoval druhé kolo len ako divák. Na 31. miesto ho odsunul práve Andreas, ktorý išiel v prvom kole so štartovým číslom 51 a mal 28. najlepší čas po úvodnej jazde.

Zaujímavosťou je, že Adama delili od postupu len dve stotiny sekundy. Andreas podobne prišiel o účasť v 2. kole v nedeľu, keď skončil na 31. priečke so stratou jednej stotiny sekundy.

"Postup mi ušiel o dve stotinky, ale vôbec mi nevadí, že ma vytlačil práve Andy. Je super, že sa konečne dostal do 2. kola, lebo už veľmi dlho na to mal.

Ja som šiel vo vrchnej časti fajn, potom prišla chyba, ktorá ma vyhodila z rytmu. Dnes bol ten sneh trochu agresívny, nesadlo mi to, bohužiaľ, strata bola celkom výrazná. Nevadí, treba makať ďalej," povedal Adam Žampa.

Pre Andreasa priniesol dnešný výkon piaty najlepší výsledok kariéry vo Svetovom pohári. V Alta Badii bodoval aj pred rokom, keď skončil dvadsiaty siedmy. Jeho maximom zostáva 18. priečka z Adelbodenu 2018.