Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Lukašenko: Bez Lotyšov pripravíme najlepšie majstrovstvá v histórii

Prezident IIHF Alexander Lukašenko (vľavo) a šéf IIHF René Fase. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 11. jan 2021 o 17:25

Situáciu v Bielorusku porovnal s dianím v USA.

MINSK. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko na stretnutí so šéfom Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Reném Faselom bránil schopnosť svojej krajiny spolupodieľať sa na organizácii najbližších majstrovstiev sveta seniorov.

MOV Lukašenka suspendoval

Svetový šampionát v máji 2021 by mali podľa pôvodného verdiktu hostiť bieloruský Minsk a lotyšská Riga, ostatné mesiace však priniesli mnoho kritických názorov na to, či by sa svetová hokejová elita mala stretnúť práve v Bielorusku.

Od leta je tam totiž nestabilná politická situácia, keď sa po prezidentských voľbách rozpútala vlna nepokojov, podľa demonštrantov bolo víťazstvo Lukašenka v prezidentských voľbách zmanipulované.

Počas uvedených protestov skončili za mrežami mnohí odporcovia súčasného režimu aj demonštranti, nechýbali medzi nimi ani športovci.

Práve preto Medzinárodný olympijský výbor (MOV) suspendoval Lukašenka zo všetkých olympijských akcií, keďže podľa MOV ako šéf národného olympijského výboru dostatočne nechránil športovcov pred diskrimináciou za ich politické názory.

Lotyši nechcú MS s Bielorusmi

Lukašenko počas osobného stretnutia s Faselom uviedol, že napriek protestom je Bielorusko bezpečná krajina.

Situáciu porovnal s dianím v USA, kde podporovatelia dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa násilne vnikli do Kapitolu a výsledkom boli štyri obete na životoch.

"V našej krajine protestujúci ani inak nespokojné osoby násilne neútočia na vládne budovy. V Bielorusku je celkom normálna situácia z perspektívy vývoja demokratických procesov," povedal Lukašenko.

"Viem, že bez teba by sme majstrovstvá v Bielorusku nikdy nemali. Teraz je to na tebe. Pokiaľ IIHF ustojí tlak, ale Lotyšsko odmietne, pripravíme majstrovstvá sami a budú najlepšie v dejinách. Pokiaľ to IIHF neustojí, MS u nás nebudú. Urob to tak, aby to prospelo hokeju," vravel bieloruský prezident Faselovi.

Lotyši odmietajú spoluorganizovať MS s Bielorusmi a zúčastniť sa na turnaji, ktorého spoluorganizátorom bude Bielorusko, odmietajú napríklad krajiny zo severu Európy vrátane Fínska či Švédska.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články