Z rozhodcu sa stal úspešný funkcionár. Titul gréckeho PAOK Solún má aj slovenskú stopu

Ľuboš Micheľ (v strede) počas štvrťfinálového zápasu majstrovstiev Európy 2008 medzi Ruskom a Holandskom v Bazileji.
Ľuboš Micheľ (v strede) počas štvrťfinálového zápasu majstrovstiev Európy 2008 medzi Ruskom a Holandskom v Bazileji. (Autor: Peter Klaunzer - TASR/AP)
SITA|26. apr 2019 o 13:33

Po úspechoch v Šachtare sa Micheľovi darí aj v Grécku.

SOLÚN. Futbalový klub PAOK Solún uplynulý víkend spečatil zisk vytúženej majstrovskej trofeje v gréckej najvyššej súťaži. Mužstvo rumunského trénera Razvana Lucesca nadobudlo majstrovskú definitívu v nedeľňajšom dueli s Levadiakosom (5:0).

Micheľove tretie úspešné obdobie

Na úspechu klubu má výrazný funkcionársky rukopis aj Slovák Ľuboš Micheľ. Solúnsku misiu, ktorú zahájil pred vyše tromi rokmi, vníma ako naplnenú.

"Dá sa povedať, že áno. Bol to môj taký tretí životný projekt. Prvý bol rozhodcovský, v ktorom som dosiahol asi maximum z toho, čo som mohol. Druhý projekt bol v ukrajinskom Šachtare Doneck, kde to pre mňa bola manažérska premiéra.

Vyhrali sme niekoľkokrát ukrajinskú ligu aj Pohár UEFA, čiže s týmto pôsobením som bol veľmi spokojný. Také niečo som chcel preniesť aj do Solúna. PAOK bol v čase môjho príchodu v lige na 6. alebo 7. mieste.

Hráčsky káder nebol stabilný, bolo v ňom mnoho skupiniek. Aj príchodom momentálneho kouča a postupným dokupovaním kvalitnejších hráčov sme nakoniec dokázali mužstvo naladiť tak, že bez prehry vyhralo grécku ligu," uviedol pre agentúru SITA niekdajší špičkový medzinárodný futbalový rozhodca.

Na úspechy bol zvyknutý

Micheľ sa po ukončení rozhodcovskej kariéry v roku 2008 vydal na funkcionársku dráhu. Dlhé obdobie (2008-2015) strávil v spomenutom Šachtare Doneck, následne sa presunul do súčasného pôsobiska na juhu Európy.

"Priznám sa, že som bol asi jediný v klube, kto bol trošku viac zvyknutý na úspechy a tituly, pretože so Šachtarom sme vyhrali za sedem rokov mnoho titulov a tiež Pohár UEFA.

Pred zápasom s Levadiakosom som bol asi najpokojnejší z môjho okolia, pretože som vedel, aké je to vyhrať ligovú trofej. Neprežíval som to až tak emotívne ako ostatní. Vedel som, že si treba zachovať chladnú hlavu a oslavovať až po stretnutí.

Keď som prišiel na štadión, nikto ani nehovoril o zápase, iba o oslavách. Našťastie, vyšlo to. V 10. minúte už bolo 2:0 a zápas sa potom už len dohrával," dodal účastník viacerých záverečných turnajov MS (2002 a 2006) a ME (2004 a 2008), OH 2000 v Sydney. Micheľ bol aj hlavný rozhodca finále Pohára konfederácií FIFA 2005.

PAOK získal titul po 34 rokoch

Pre PAOK je to premiérové ligové prvenstvo od ročníka 1984/1985 a tretie v klubovej histórii.

"Mám veľkú radosť, že PAOK dokázal po 34 rokoch prelomiť hegemóniu aténskych mužstiev. Tiež som rád, že to, čo sme pred tromi rokmi naštartovali, sa podarilo. Ukázalo sa, že cesta, ktorou sme sa vydali, bola správna, keďže 70-80 % súčasného mužstva tvoria hráči, ktorí prišli pred dvomi-tromi rokmi.

V uplynulých sezónach sme vyhrali dvakrát Grécky pohár. Nebyť administratívneho zásahu, titul by sme mali už minulý rok. Vtedy nám ho však ´ukradli´ a získal ho AEK Atény. Tentoraz však PAOK ukázal, že je najprogresívnejšie a najfutbalovejšie mužstvo v lige," myslí si zanedlho 51-ročný rodák zo Stropkova (nar. 16. mája 1968).

Budúcnosť ešte stále rieši

Micheľ zatiaľ nevie, či bude naďalej spolupracovať so solúnskym klubom alebo odíde.

"Definitívne rozhodnutie sa ešte nezrodilo. Po zápase s Levadiakosom som sedel s prezidentom pri takej voľnejšej debate. Povedali sme si, že si spolu sadneme po finále pohára a uvidíme, či nájdeme spôsob na pokračovanie v PAOK-u alebo pôjdem svojou cestou a budem si hľadať iné uplatnenie, či už vo futbale alebo biznisovej sfére," zakončil pre agentúru SITA Ľuboš Micheľ, ktorý v rešpektovanej ankete Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov (IFFHS) bol medzi najlepšími rozhodcami dvakrát druhý (2006, 2008) a dvakrát tretí (2005, 2007).

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Z rozhodcu sa stal úspešný funkcionár. Titul gréckeho PAOK Solún má aj slovenskú stopu