Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Zdolali Slovákov vďaka chytrosti? Môžeme to tak nazvať, tvrdí tréner Česka

Jaroslav Šilhavý, tréner ČR. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Pavol Spál|31. aug 2020 o 13:50

Hapal? Teším sa naňho.

Považuje sa za demokrata, mnohí tvrdia, že je veľmi slušný. Ale aj JAROSLAV ŠILHAVÝ priznal, že od hnevu rozkopal kôš. K titulu doviedol Liberec i Slaviu Praha.

V rokoch 2003 až 2008 pôsobil pri národnom tíme ako asistent legendárneho trénera Karla Brücknera. Na majstrovstvách Európy 2004 získali spolu bronz a Česi hrali najkrajší futbal.

Od roku 2017 vedie Šilhavý českú reprezentáciu ako hlavný tréner. Doviedol ju na majstrovstvá Európy, ktoré presunuli na budúci rok. A v piatok ju povedie v zápase Ligy národov proti Slovensku.

Vravíte o sebe, že ste demokrat. Niektorí o vás tvrdia, že ste až príliš veľký dobrák. Vystihuje vás to?

Na túto otázku vždy odpovedám tak, že slušnosť neznamená hlúposť.

Pôsobíte veľmi pokojne, že vás len tak niečo nerozhodí. Je to tak?

Zdanie klame. Snažím sa to zakrývať. Či už pri zápase, alebo keď nás čaká niečo dôležité, som dosť nervózny. Pripúšťam na seba nejaký tlak, ale snažím sa to neposielať ďalej a radšej to chcem pred tímom zakrývať. Snažím sa vystupovať sebavedome a plný síl.

Tréner Slovákov Pavel Hapal pôsobí, že je k hráčom priateľský. Zároveň však tvrdí, že je zásadový a potrpí si trebárs na včasný príchod na tréning. Dávate hráčom veľkú voľnosť?

Na tejto úrovni hráči vedia, čo im pomáha alebo škodí. Majú svoje kontrakty, svoju prácu. Nemyslím si, že by sme ich na reprezentačných zrazoch mali nejako strážiť. Máme istý režim a všetci hráči ho poznajú. Všetci sa správajú tak, aby dobre reprezentovali.

Aj na tieto otázky reagoval Šilhavý v platenej časti

  • Ak by viedol Československo, kto zo Slovákov by určite nechýbal v jeho jedenástke?
  • Prečo Slováci posledné dva zápasy prehrali?
  • Kto bude v piatok favoritom?
  • Prečo polovicu českého kádra tvoria hráči z domácej ligy?
  • Ako by Hapala opísal ako trénera i človeka?
  • Ako vníma, že Slováci nastúpia bez Hamšíka, Dúbravku a ďalších opôr?
  • Čo považuje za najväčšiu prednosť Slovákov?

Prísnosťou je známy trebárs taliansky tréner Fabio Capello, ktorý od hráčov počas spoločných obedov vyžaduje obleky a zakazuje im telefonovať. Vyžadujete niečo podobné?

Pokuty za to síce nedávam, ale základnou slušnosťou je, že počas obeda sa netelefonuje. Keď je niečo naozaj naliehavé, hráč vybehne s telefónom von z jedálne. Iste, že nevidíme radi, keď niekto vyvoláva počas jedla či v kabíne. A Capellove obleky? Neviem, čo tým sledoval. Hráči tým isto neboli nadšení.

S Moravanom Hapalom ste boli v minulosti asistentmi trénera Petra Radu pri českej reprezentácii. Vtedy ste zažili aj prehru 1:2, ktorá Slovensku výrazne pomohla k postupu na majstrovstvá sveta 2010. Ako by ste opísali váš vzťah?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články