Nedeľa, 18. apríla, 2021Meniny má Valér

Legendy sa nezhodli. LeBron James vracia úder Ibrahimovičovi

LeBron James, Zlatan Ibrahimovič. (Autor: TASR/AP)
SITA, TASR|27. feb 2021 o 17:17

Známy futbalista kritizoval aktivity hviezdneho basketbalistu.

LOS ANGELES. Hviezdny americký basketbalista LeBron James z klubu zámorskej NBA Los Angeles Lakers reagoval na kritiku futbalistu Zlatana Ibrahimoviča v súvislosti s jeho politickým aktivizmom prísľubom, že nikdy nebude mlčať.

Ibrahimovič ho totiž predtým vyzval, aby robil to, čo vie a nevyjadroval sa k politike.

Basketbalový virtuóz poukázal aj na to, že švédsky futbalista s balkánskymi koreňmi zjavne nemal podobné pocity sociálnej nespravodlivosti, keď pred pár rokmi v rodnom Švédsku poukazoval na rasizmu v severskej krajine.

LeBron: Vidím, čím si deti prechádzajú

Ibrahimovič vo štvrtkovom rozhovore uviedol, že športovci ako LeBron James by sa mali vyhnúť angažovaniu v politických otázkach a mali by sa sústrediť na šport, informoval Guardian.

"Mali by robiť len to, čo vedia najlepšie, pretože to nevyzerá dobre," odkázal Ibrahimovič.

"Nikdy nebudem mlčať o veciach či javoch, ktoré nie sú správne," reagoval LeBron James.

Na drobné rozmenil aj svoje aktivity.

"Vo svojom okolí hovorím o rovnosti, sociálnej nespravodlivosti, rasizme a iných pálčivých témach, ktoré trápia našu komunitu. Viem, čo sa deje okolo mňa, pretože na mojej škole mám v skupine viac ako 300 detí, ktoré si týmito vecami prechádzajú. Ja som ich hlasom.

Budem vo svojich aktivitách pokračovať po celej krajine aj vo svete. Neexistuje šanca, aby som sa venoval len športu, pretože chápem, akú silu má môj hlas," poznamenal skúsený basketbalista.

Vrátil úder Ibrahimovičovi

LeBron James tiež poznamenal, že v roku 2018 zaznamenal komentáre Ibrahimoviča o pomeroch vo Švédsku.

"Je to chlapík, ktorý vo Švédsku hovoril o rovnakých veciach, pretože jeho priezvisko nie je typicky švédske a cítil akýsi rasizmus, keď bol mimo ihriska. Viem o čom hovorím. Domácu úlohu som si spravil veľmi dobre a skutočne nie som dobrý terč takýchto poznámok," myslí si LeBron James.

Ibrahimovič vtedy v rozhovore pre Canal Plus hovoril o akomsi "skrytom rasizme", cítil sa odsúvaný na vedľajšiu koľaj médiami aj verejnosťou vo Švédsku.

"Toto existuje, som si stopercentne istý. Je to preto, že sa nevolám Andersson alebo Svensson. Ak by som sa tak volal, verte mi, bránili by ma aj v prípade, ak by som vykradol banku," hovoril dávnejšie Zlatan, ktorý aktuálne pôsobí v talianskom AC Miláno.


Súvisiace články