Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Mali odohrať ešte štyri zápasy. Slovenky si na ME nezahrajú, kvalifikáciu ukončili

Slovenské hádzanárky. (Autor: TASR)
TASR|24. apr 2020 o 16:28

Tréner rozhodnutie akceptuje.

VIEDEŇ. Slovenské hádzanárky sa nepredstavia na tohtoročných majstrovstvách Európy v Dánsku a Nórsku.

Exekutíva Európskej hádzanárskej federácie (EHF) v piatok pre pandémiu koronavírusu zrušila zvyšné štyri kolá kvalifikácie a na šampionáte sa predstavia rovnaké tímy ako na ME 2018 vo Francúzsku.

Slovenky figurovali po dvoch kolách 4. skupiny druhej fázy kvalifikácie bez bodu na tretej priečke tabuľky, o skóre pred Švajčiarskom.

Skupinu viedli zhodne so štyrmi bodmi Rusky pred Srbskom, účasť na šampionáte si mali zabezpečiť prvé dva tímy.

Zverenky kouča Pavla Streichera odohrali v kvalifikácii iba dva zápasy - v Rusku prehrali 14:35 a doma so Srbskom 26:27.

Pavol Streicher, tréner SR:

"Je to škoda, ale myslím si, že to bolo očakávané a aj pochopiteľné rozhodnutie vzhľadom na celkovú situáciu. Tímy Ruska a Srbska potvrdili v našej skupine oprávnenosť svojho nasadenia na prvých dvoch miestach a je korektné, že sa predstavia na šampionáte. Nás môže mrzieť, že sa kvalifikácia skončila, pretože nášmu družstvu by pomohlo hrať ďalšie štyri zápasy aj vzhľadom na výkonnostný vývoj najmä našich mladých hráčok. Ale situácia je takáto a my to musíme rešpektovať. Čo bude ďalej, je teraz veľká neznáma. Ak to bude možné, chceli by sme mať na konci augusta krátky zraz, pretože ak sa sezóna rozbehne pod+a plánu, už na jeseň by nás mala čakať predkvalifikácia MS."

Systémom doma-vonku mali hrať ešte dvakrát proti Švajčiarsku (pôvodne 25. marca v St. Gallene a 29. marca v Šali), doma s Ruskom (27. mája v Michalovciach) a v Srbsku (31. mája v Zrenjanine).

Duely ale pre pandémiu odložili a EHF rozhodla, že zápasy 3. až 6. kola odohrajú začiatkom júna turnajovým spôsobom v jednom dejisku.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu však exekutíva EHF napokon na piatkovej videkonferencii zvyšok kvalifikácie zrušila.

Na ME žien od 3. do 20. decembra sa okrem hostiteľských tímov Dánska a Nórska predstavia úradujúce šampiónky Francúzky, Rusko, Holandsko, Rumunsko, Švédsko, Maďarsko, Čierna Hora, Nemecko, Srbsko, Španielsko, Slovinsko, Poľsko, Česko a Chorvátsko.

Slovenské hádzanárky sa naposledy na vrcholnom podujatí predstavili na ME 2014 v Chorvátsku a Maďarsku.

Žreb kvalifikácie ME 2022 mužov, ktoré bude hostiť Slovensko spoločne s Maďarskom, sa podľa rozhodnutia exekutívy EHF uskutoční 16. júna.

Pôvodne mal byť ešte 23. apríla v Pezinku, čo znemožnil šíriaci sa koronavírus a reštrikčné opatrenia. V júni prebehne v sídle EHF vo Viedni prostredníctvom videoprenosu s pripojenými štúdiami v Bratislave i v Budapešti.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články