TALLINN. Debutovať na európskom šampionáte ako úradujúci majstri sveta? Takúto nezvyčajnú situáciu zažila ruská športová dvojica Anastasia Mišinová, Alexander Galliamov na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní v Tallinne.
Pokračovali v nastolenom trende a získali zlato aj na kontinentálnom šampionáte.
Žiadne spoločné spievanie
„Je to iný pocit. Vlani nebolo veľa pretekov, išli sme na majstrovstvá sveta a vyhrali sme. Teraz súťažíme každé tri týždne a posúvame sa krok za krokom,“ uviedla partnerka z víťaznej dvojice.
Podobne ako pred dvoma rokmi v Grazi, na stupni víťazov stáli iba Rusi. Vtedy vyhralo duo Alexandra Boikovová a Dmitrij Kozlovskij, ktoré teraz získalo bronz.
Pamätné bolo ich gesto, keď počas hymny naznačili krajanom, aby sa postavili vedľa nich na najvyšší stupienok pódia. Ruskú hymnu zaspievali všetci spolu, ako nejaký improvizovaný šesťčlenný spevácky zbor.
V Tallinne sa to nemohlo opakovať. Pre pandémiu koronavírusu platia prísne opatrenia. Odstupy a rúška sú povinné aj počas slávnostného vyhlásenia víťazov. Platí to aj počas fotografovania.
Siedma medaila
Pred olympiádou navyše stúpa aj napätie. „Konkurencia v rámci tímu nám pomáha. Takto nás trénujú už od mladého veku. Prežijú tí najlepší,“ zhrnul situáciu Alexander Galljamov.
„Nie je to pre nás nová situácia. Keď sme začali pretekať medzi seniormi, mali sme takých súperov ako Volosožarová a Trankov, Stolbovová a Klimov, Bazarovová a Larjonov či Kavagučiová a Smirnov,“ poznamenala Jevgenija Tarasova.
So svojím partnerom Vladimirom Morozovom získala v Tallinne striebro.
Pre túto dvojicu to už bola siedma medaila na majstrovstvách Európy, od roku 2015 ani raz nechýbali na pódiu. Na olympiáde v Pjongčangu im však medaila ušla a stále je to pre nich bolestivá spomienka.
Bonusy za nové prvky?
Najlepšiu východiskovú pozíciu pred Pekingom budú mať spomedzi Rusov tentoraz Mišinová s Galljamovom.
Majú svojský štýl, radi skúšajú rôzne variácie zdvíhačiek. „Za netradičné a nové prvky by mohli rozhodcovia udeľovať bonusy. Myslím si, že to by motivovalo športovcov, aby neustále hľadali nové riešenia,“ navrhol Galljamov.
Jeho partnerka si tiež myslí, že športové dvojice sa budú technicky stále posúvať. „Ak by to bolo len o choreografii, športové dvojice by sa nedali veľmi rozlíšiť od tancov na ľade,“ tvrdila.
Obrovský progres v ich kariére prišiel, keď prešli k legendárnej trénerke Tamare Moskvinovej. Tá vedie aj Boikovovú s Kozlovským.
Práve Kozlovský sa v Tallinne nečakane úprimne rozhovoril o vnútornej konkurencii.
„Na jednej strane vás to motivuje, aby ste sa neustále zlepšovali. Na druhej strane to aj vyčerpáva. Je dôležité, aby ste sa v tom pocite nestratili. Prežije len najlepší, a najlepší je ten, kto je mentálne najsilnejší,“ zdôraznil ruský krasokorčuliar.