Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Djokoviča kritizoval veľvyslanec za nacionalistické piesne

Novak Djokovič na ATP Cupe. (Autor: Steve Christo SITA/AP)
ČTK|Publikované 13. jan 2020 o 21:23

Srba sa zastal jeho otec Srdjan.

BELEHRAD. Kosovský veľvyslanec v Bulharsku Edon Cana ostro skritizoval spev nacionalistických piesní, ktorými srbskí tenisti oslavovali nedeľňajšiu výhru v premiérovom ročníku ATP Cupu.

Informovala o tom srbská stanica B92.

Na videu, ktoré sa šírilo na sociálnych sieťach, je druhý hráč tenisového rebríčka Novak Djokovič so spoluhráčom Viktorom Troickým a spoločne spievajú piesne "Pochod na Drinu" a "Vidovdan".

Tie sú v niektorých krajinách bývalej Juhoslávie považované za hymny srbského nacionalizmu.

"Po vojenskom pochode pokračovali s Kosovom! Môžeš byť víťaz ATP, ale zostaneš primitív, zaostalec a obyčajný balkánsky nacionalista a šovinista. Nie je náhoda, že Novak Djokovič je najmenej obľúbený tenisový šampión v dejinách," nediplomaticky napísal na twitter kosovský diplomat.

"Pochod na Drinu" je tradičná srbská vojenská pieseň z prvej svetovej vojny, ktorú bez ohľadu na pôvodný historický význam i kontext častým spevom v 90. rokoch znevažovali srbské polovojenské jednotky počas vojen sprevádzajúcich rozpad Juhoslávie.

Pieseň "Vidovdan", teda Deň sv. Víta, vznikla koncom 80. rokov minulého storočia v dobe vzrastajúceho napätia medzi srbským a albánskym obyvateľstvom v bývalej juhosrbskej provincii Kosovo. To je v texte velebené ako neodcudziteľná súčasť srbskej duše.

Srbská tenisová reprezentácia v nedeľu vyhrala premiérový ročník ATP Cupu v austrálskom Sydney, keď vo finále pomerom na zápasy 2:1 zdolala výber Španielska.

Djokovičov otec Srdjan podľa B92 uviedol, že jeho syn je "nacionalista", tak ako on a "väčšina ľudí v Srbsku".

"To nie je nič sprosté, milujeme svoj národ a svoju zem. Nie je to tak, že nenávidíme cudzí národ a cudziu zem. Vy ste vstúpili do našej zeme a viete, že je to naša svätá zem, tak ako je pre Židov Jeruzalem.

Preto budeme vždy stáť pri našom Kosove a našom národe tam dole (v Kosove). Nemyslite si, že sa na tom niečo zmení za desať, 20, 100 či 1000 rokov. Kosovo bude vždy srdcom Srbska," povedal Srdjan Djokovič.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články