Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Olympiáda nemusí byť ani o rok. Ďalší plán B už nie je

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|14. apr 2020 o 15:17

Štvrtina prípadov koronavírusu v Japonsku je v Tokiu.

BRATISLAVA. Kým sa odpočet na spustenie olympijských hier v Tokiu blížil k číslu sto, bola v Japonsku situácia so šírením koronavírusu pokojná a organizátori uisťovali, že všetko majú pod kontrolou.

V deň, keď japonský premiér Šinzó Abe ohlásil, že hry sa tento rok neuskutočnia, hlásili Japonci niečo vyše tisícky pozitívnych prípadov.

Odvtedy sa však situácia v Japonsku výrazne zhoršila. Vírus SARS-Cov-2 potvrdili bezmála u osemtisíc ľudí, z nich štvrtina je z Tokia. Aj preto v hlavnom meste a ďalších šiestich prefektúrach vyhlásili krízový stav.

Ročný odklad presadzoval premiér

Pandémia v krajine naberá na sile. Organizačný výbor olympijských hier nedokáže s istotou odpovedať, či sa situácia v krajine zlepší, aby sa hry mohli uskutočniť aspoň v náhradnom termíne od 23. júla do 8. augusta 2021.

"Neviem vám na to odpovedať," cituje Frankfurter jedného z členov organizačného výboru Tošira Muta.

Podľa japonských médií niektorí organizátori navrhovali dvojročný odklad olympiády. Aby získali dostatok času na zníženie rizík svetovej pandémie.

Lenže premiér Abe trval na ročnom odklade. Rozhodnutie o tomto termíne padlo po rozhovore Abeho s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom.

"Mali sme na výber dve možnosti. Buď posunúť olympijské hry alebo ich nenávratne zrušiť. Premiér aj naši japonskí partneri boli veľmi dôrazní v tom, že odklad je možný maximálne o rok. Olympiáda je gigantické podujatie pre organizačný výbor aj pre krajinu," tvrdil Bach pre Die Welt.

Podľa Japoncov by bolo takmer nemožné zabezpečiť ubytovanie pre všetkých športovcov aj všetky športoviská pri dvojročnom odklade. Zvládnuť logistiku by bolo vraj komplikované.

Lenže jedným z vysvetlení je aj to, že Abe o dva roky nemusí byť ministerským predsedom, a preto trval len na ročnom odklade.

Alternatíva neexistuje

Čo sa stane, ak bude pandémia komplikovať prípravu budúcoročnej olympiády?

"Prioritou zostáva pre nás zdravie športovcov a všetkých ľudí zapojených do prípravy olympiády. Podľa tohto budeme pristupovať k riešeniu problémov," dodal Bach.

Organizátori sa na otázku japonských médií k plánu B odmietli vyjadriť. "Veríme, že túto krízu do budúceho roka ľudstvo zvládne," tvrdí Toširo Muto.

Jasnejšiu odpoveď dala hovorkyňa organizátorov. "Pracujeme na dosiahnutí nového cieľa. Nemáme žiadnu náhradnú alternatívu," vyhlásila Masa Takajová.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články