Kližan prehral s Ferrerom, hoci podával na víťazstvo

Martin Kližan v Šanghaji dohral.
Martin Kližan v Šanghaji dohral. (Autor: TASR/AP)
SITA|8. okt 2014 o 09:59

Slovenský tenista Martin Kližan podľahol na turnaji v Šanghaji Španielovi Ferrerovi 1:2 na sety.

ŠANGHAJ. Slovenský tenista Martin Kližan po Rafaelovi Nadalovi nezískal skalp ďalšieho elitného španielskeho hráča. Na turnaji prestížnej série ATP World Tour Masters 1000 Rolex v čínskom Šanghaji prehral v 2. kole s piatym hráčom svetového rebríčka Davidom Ferrerom 6:4, 6:7 (4), 4:6.

Vyrovnané stretnutie trvalo 148 minút a slovenský tenista za stavu 6:4 a 6:5 podával na víťazstvo, bol dokonca dve loptičky od triumfu, ale k mečbalu sa nedostal.

Získal 27-tisíc dolárov

Kližan si zo Šanghaja odnáša 45 bodov do hodnotenia ATP a nezdanenú prémiu 27 435 dolárov. Bratislavčan dostal na podujatie v Šanghaji tzv. špeciálnu výnimku po tom, ako sa minulý týždeň v Pekingu aj cez Španiela Rafaela Nadala prebojoval do semifinále, svojho prvého na úrovni World Tour 500

V prvom sete Kližan ušiel súperovi z 2:3 na 5:3 a za stavu 5:4 premenil štvrtý setbal esom. V druhom sete prišiel o svoje podanie, keď ho skúsenejší Španiel brejkol v šiestom geme na 4:2. Vzápätí Ferrer viedol 40:0 pri svojom servise, ale Kližan zabojoval a rebrejkom znížil na 3:4.

Španiel využil prvý mečbal

Slovák sa dostal na koňa v jedenástom geme, keď tretí raz v zápase brejkol Ferrera a za stavu 6:5 podával na víťazstvo. Situáciu neustál a musel rozhodnúť tajbrejk. Španiel si utvoril tri setbaly (6:3). Prvý ešte Kližan odvrátil esom, ale druhý už jeho súper premenil.

V rozhodujúcom sete sa po úvodnom víťaznom geme nechal Kližan ošetriť, zatejpovali mu pätu na ľavej nohe. Potom sa dostal k trom brejkbalom, ale veľkú šancu odskočiť na 2:0 nevyužil. Bol to možno rozhodujúci moment.

Obaja hráči si držali podanie až do deviatej hry, keď Kližan tretí raz v zápase zaváhal. Ferrer šiel podávať na víťazstvo a premenil hneď prvý mečbal.

Výsledky

Dvojhra - 2. kolo: David Ferrer (Šp.-5) - Martin Kližan (SR) 4:6, 7:6 (4), 6:4 za 148 minút, Julien Benneteau (Fr.) - Grigor Dimitrov (Bul.-10) 7:5, 6:3, Roberto Bautista-Agut (Šp.-14) - Vasek Pospisil (Kan.) 7:6 (1), 3:6, 6:4, Gilles Simon (Fr.) - Stanislas Wawrinka (4-Švajč.) 5:7, 7:5, 6:4, Malek Jaziri (Tun.) - Wang Čchu-chan (Čína) 6:0, 6:4, Andy Murray (11-V. Brit.) - Jerzy Janowicz (Poľ.) 7:5, 6:2, Jack Sock (USA) - Kei Nišikori (7-Jap.) 7:6 (5), 6:4, Michail Južnyj (Rus.) - Ivan Dodig (Chorv.) 7:6 (7), 6:7 (4), 6:3, Tomáš Berdych (6-ČR) - Richard Gasquet (Fr.) 6:3, 6:1, Juan Monaco (Arg.) - Milos Raonic (Kan.-8) 5:2 - skreč, Raonic odstúpil, John Isner (USA-13) - Steve Johnson (USA) 7:6 (6), 7:6 (7)