21.05.2022
15:20
Helsinki Ice Hall
3 - 6
(3:3, 0:1, 0:2)
Ukončené

Nový rekord na scéne MS v hokeji. Švajčiar dostal aj pamätný dres

Švajčiar Andres Ambühl odohral 120. zápas na MS v hokeji. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|21. máj 2022 o 17:45

Prekonal zápis Nemca Uda Kiesslinga.

HELSINKI. Ako mladý hráč nebol draftovaný tímom NHL, nikdy si v zámorskej profilige nezahral, no za dve dekády sa stal symbolom švajčiarskeho hokeja.

Andres Ambühl hrá vo Fínsku už na svojom 17. svetovom šampionáte a v zápase proti Kanade sa zapísal do histórie majstrovstiev sveta.

Nastúpil na svoj 120. zápas, čím prekonal dovtedajší rekordný zápis nemeckého obranca Uda Kiesslinga v počte odohraných zápasoch na MS v hokeji.

"Pre mňa to bude špeciálne, ale ak mám byť úprimný, tak sa viac sústredím na zápas proti Kanade, ktorý chceme vyhrať. Ostatné veci idú teraz bokom," povedal Ambühl v rozhovore pre IIHF pred zápasom s kolískou hokeja.

Takisto priznal, že si pamätá na svoj prvý šampionát v Prahe 2004.

Vtedy Švajčiari skončili vo štvrťfinále po prehre so Slovenskom 1:3, čím sa dokonale zopakoval scenár z MS 2003, kde Slováci získali bronzové medaily.

"Bol som veľmi vzrušený, pretože to bolo prvýkrát. Mal som 20 rokov, okolo mňa boli starší hráči. Roky však ubiehali a teraz som veterán ja," povedal Ambühl.

Odvtedy Ambühl vynechal len svetový šampionát v roku 2018. Logicky má najkrajšie spomienky na MS 2013, hoci po finálovom zápase smútil.

"Každý turnaj má vlastný príbeh. Samozrejme, keď sme v Štokholme získali striebornú medailu, bolo to najviac špeciálne, hoci sme nedokončili našu prácu.

Rád spomínam aj na Quebec (2008), kde sme mali mladé mužstvo a odohrali sme dobrý turnaj," dodal odchovanec švajčiarskeho Davosu.

V predošlých 119 zápasoch na scéne majstrovstiev sveta nazbieral dokopy 53 bodov za 22 presných zásahov a 31 asistencií. Pred zápasom s Kanadou dostal aj pamätný dres, ktorý mu bude pripomínať stanovenie nového rekordu.

Majstrovstvá sveta v hokeji

Súvisiaci obsah