Jonathan Toews a Patrick Kane sa vyjadrili k sexuálnemu obťažovaniu

Oh My Hockey|28. okt 2021 o 12:14

Organizácia Chicago Blackhawks rieši škandál veľkých rozmerov, ktorý ju významným spôsobom poznačil. Ide o sexuálne zneužívanie z play-off roku 2010.

Blackhawks vtedy vyhrali Stanleyho pohár, no za zatvorenými dverami sa odohrávalo vážne sexuálne násilie. Išlo o styk video trénera Brada Aldricha a mladého hráča Kylea Beacha.

Po zverejnení spisu z vyšetrovania trestného činu sme vám priniesli už sériu článkov.

Vyjadrili sa Toews a Kane

Súčasťou majstrovského mužstva boli v tej dobe aj Jonathan Toews a Patrick Kane. Obaja sa výrazným spôsobom pričinili na zisku titulu. Toews bol kapitánom, Kane mladou hviezdou. Strelil rozhodujúci gól finále.

Toews sa vyjadril, že sa o zneužívaní dozvedel až po zisku Stanley Cupu, konkrétne v lete roku 2010 počas prípravného kempu Blackhawks. Podľa svedectiev len dvaja zo štrnástich vypočúvaných hráčov uviedli, že o obťažovaní vedeli.

"Prajem si, aby som vtedy niečo urobil inak," reagoval na kauzu Toews. "Súcitím s Kyleom. Síce to nikoho neospravedlňuje, no pravdou je, že vtedy sa veľa z nás sústredilo iba na hokej." Po rokoch dodáva, že radšej by nevyhral Stanley Cup, ak by to malo pomôcť predísť udalostiam medzi Aldrichom a Beachom.

Kyle Beach v rozhovore, v ktorom odhalil svoju identitu, tvrdí, že verí, že o zneužívaní vedeli všetci už krátko potom, čo sa udialo. Slová sa šírili rýchlo a v šatni vraj zaznievali hanlivé homofóbne slová na Beachovu adresu.

"Nebrali sme to ako žart, len sme k tomu nepristupovali veľmi vážne," povedal Toews a opäť podotkol, že sa o násilnom čine dozvedel až po rezignácii Brada Aldricha. "Myslel som si, že sa to vyriešilo tým, že Brad (Aldrich) odišiel z organizácie. Keby som toho vtedy vedel viac, ako kapitán by som sa zachoval inak."

Kapitán mužstva sa zastal Stana Bowmana. Po prevalení škandálu, ktorý mal kryť, odišiel z klubu.

"Podľa mňa Stan a Al, nech už argumentujete akokoľvek, nie sú priamo zapletení do aktivít, ktoré sa stali," dodal Toews. "Bez ohľadu na chyby, ktoré mohli urobiť, zbaviť Stana - a tiež Ala - ktorí toho urobili toľko pre Blackhawks, všetkého, na čom im záleží a ich živobytia... Neviem, nemôžete ich len tak vymazať z existencie klubu a povedať, že je koniec a už nikdy o nich nebudeme počuť."

Bowmana veľmi osobne pozná aj Patrick Kane, ktorý uňho býval potom, čo bol draftovaný v roku 2007 z prvého miesta. Nazval ho človekom, ktorý preňho veľa urobil, no jeho odchod z organizácie označil ako správny krok.

Hviezdny forvard si bol blízky aj s Beachom, napriek tomu tvrdí, že nevedel, že bol znásilnený.

"Neviem, či o to stojí, no rád by som ho kontaktoval a povedal mu, že keby som bol vtedy poznal všetky okolnosti, bol by som urobil čokoľvek, aby som mu pomohol,“ vyjadril sa Kane. "Žije s tým už dlho a má veľkú odvahu, že sa nebál a verejne sa podpísal pod tento príbeh."

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: