Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Kováčik sa na tlačovke rozplakal a chce, aby Tarkovič ostal

Ján Kováčik (vľavo) a Štefan Tarkovič. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|13. nov 2020 o 13:06

O trénerovi sa rozhodne 1. decembra.

SENEC. Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik navrhne výkonnému výboru, aby Štefan Tarkovič pokračoval ako tréner seniorskej reprezentácie.

„Prvého decembra prídem na výkonný výbor s tým, aby bol (Tarkovič - pozn. red.) trénerom počas majstrovstiev Európy i počas najbližšieho kvalifikačného cyklu,“ uviedol Kováčik na tlačovej konferencii.

Reprezentačný tréner prichádzal medzi novinárov v dobrej nálade. Aj keď mal na tvári rúško, bolo zjavné, že sa usmieva. Prezrádzali to jeho oči.

Mal na to dôvod. Slovensko vo štvrtok zdolalo vo finále baráže Severné Írsko 2:1 po predĺžení a postúpilo na budúcoročný európsky šampionát.

V základnej skupine si na ňom zahrá proti Španielsku, Švédsku a Poľsku.

„Trochu to stopnem. Nie som ešte tréner pre majstrovstvá Európy. Som trénerom pre tento zraz a čakajú ma dva dôležité zápasy so Škótskom a Českom,“ reagoval Tarkovič.

Tarkoviča hráči rešpektujú

Pred zápasom proti Severnému Írsku vymenil v pozícii reprezentačného trénera Pavla Hapala. Oficiálne má zmluvu len do konca novembra.

Keďže však splnil hlavný cieľ, ktorým bol postup na EURO 2020, mal by pokračovať v národnom tíme aj v nasledujúcom období.

„Nevnímali sme ho ako dočasného trénera. Oslovili sme ho na tri zápasy, po ktorých máme priestor rozhodnúť sa ako ďalej,“ načrtol Kováčik.

O tom, že vybral správneho trénera, bol presvedčený už na začiatku. Tarkoviča pozná z päť a pol ročného pôsobenia ako asistenta trénera Jána Kozáka a dva roky z pozície technického riaditeľa futbalového zväzu.

„Štefan vie o futbale takmer všetko. Je dôležité, že ho rešpektujú aj hráči, ktorí pôsobia v špičkových kluboch. A práca s nimi nie je jednoduchá,“ dodal Kováčik.

Šéf zväzu sa rozplakal

Tarkovič pôsobí od vymenovania do funkcie reprezentačného trénera pozitívnym dojmom. Uvedomoval si, že zápas v Severnom Írsku bude kľúčový.

„To, čo povedal pán prezident, je pre mňa česť a ocenenie toho, čo sme dosiahli. Samozrejme, budem rád, ak to prejde výkonným výborom,“ reagoval Tarkovič.

Postúpiť na záverečný turnaj sa mu podarilo už druhýkrát. Pred piatimi rokmi zažil podobné pocity po zápase v Luxembursku, kde Slováci potvrdili účasť na ME 2016.

Baráž o EURO 2020: TOP momenty zo zápasu Severné Írsko - Slovensko: fotogaléria

13.11.2020

„Eufória bola porovnateľná. Bola radosť vidieť hráčov, ako úprimne a detsky sa tešia. Futbal robíme kvôli emóciám. A keď z hráčov opadlo napätie, dali celú radosť von,“ povedal Tarkovič.

Prezident zväzu cítil veľkú hrdosť, že Slovensko ako štvrtá najmladšia krajina v Európe postúpilo druhýkrát za sebou na EURO.

„Je to výnimočný úspech. Bolo to iné ako v Luxembursku. Priznám sa, že teraz som sa rozplakal,“ doplnil Kováčik.

A v očiach sa mu zaleskli slzy aj na tlačovej konferencii.

Tréner povzbudil Škriniara

Tarkovič sa ešte vrátil k zápasu v Severnom Írsku. Jeho tím mal blízko k postupu už v riadnom hracom čase, kým si Milan Škriniar nedal vlastný gól.

Keď sa pred predĺžením obranca trápil, tréner mu povedal motivačné slová na povzbudenie. „Bolo to niečo v zmysle, že ak prehráme, prehráme ako tím. A ak zvíťazíme, tiež ako tím,“ priblížil Tarkovič.

To, že vedľa Škriniara postavil Ľubomíra Šatku, odvodnil tým, že na stopéra potreboval typologicky takého hráča. Presvedčil ho aj výkonmi v Lechu Poznaň.

„Niet pochýb, že to zvládol,“ poznamenal kouč a pochválil aj navrátilca do reprezentácie Tomáša Hubočana.

„Bol jedným z 25 dôvodov, prečo sme postúpili. Nie je to o jednom hráčovi. Nepochyboval som, že to zvládne,“ doplnil reprezentačný tréner.

Po vyrovnávajúcom góle súpera si spomenul aj na zápas v Škótsku, v ktorom si dal v 89. minúte vlastný gól Martin Škrtel. Slovensko prehralo 0:1 a stratilo šancu postúpiť na majstrovstvá sveta 2018.

„Keby Lafferty namiesto žrde strelil gól (v závere zápasu za stavu 1:1 - pozn. red.), nepostúpili by sme. O tom je futbal. Keď ste pripravení, tak vám to vráti,“ priznal Tarkovič.

Fanúšik z Čierneho Balogu

Kým tisícka fanúšikov Severného Írska bola po zápase sklamaná, jeden slovenský sa radoval. Chvíľami bolo počuť jeho hlas aj v televízii.

„Je to chlapec, ktorý sedem rokov žije v Severnom Írsku a tlmočil tlačovú konferenciu. Videl som ho prvýkrát, ale zistil som, že pochádza z Čierneho Balogu ako ja a býva sedem domov odo mňa,“ pousmial sa Kováčik.

Slovenský futbalový zväz získa od UEFA za postup prémiu 9,25 milióna eur. Kováčik zopakoval, že tretinu dostanú hráči a realizačný tím, tretina pôjde na náklady súvisiace s EURO 2020 a zvyšná tretina pôjde na rozvoj mládežníckeho futbalu.

Hráči si najväčšie oslavy vychutnali po zápase v kabíne. V lietadle už boli takí unavení, že v ňom bolo ticho. Do postele sa dostali až o šiestej ráno a už o dvanástej ich čakali testy na koronavírus.

V nedeľu o 15.00 nastúpia v Lige národov na domácej pôde proti Škótsku. Už bez zraneného Dávida Hancka.

„Dohodol som sa s ním a odišiel naspäť do klubu. Uvidíme, aká situácia bude s Vladimírom Weissom. Hubočan má narazený sval. Je možné, že ešte donominujeme hráčov,“ naznačil Tarkovič.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články