Jágr sa opäť zapísal do histórie NHL, Budaj prispel k výhre

Jaromír Jágr (68) oslavuje so spoluhráčmi jubilejný gól.
Jaromír Jágr (68) oslavuje so spoluhráčmi jubilejný gól. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|21. okt 2016 o 06:43

Český útočník zaznamenal ako tretí hráč v histórii 750. gól v NHL.

NEW YORK. Traja slovenskí hokejisti zasiahli do štvrtkového diania v NHL, ktoré obsahovalo až 11 zápasov.

A všetci traja sa tešili z víťazstiev.

Brankár Peter Budaj odchytal celé stretnutie pri triumfe Los Angeles na ľade Dallasu 4:3 po predĺžení.

Budaj si pripísal 17 zákrokov pri 20 pokusoch z domácich hokejok, hostia domácich výrazne prestrieľali 39:20 a vo štvrtom zápase sezóny si pripísali prvé víťazstvo.

Peter Budaj vychytal prvé víťazstvo v sezóne.
Peter Budaj vychytal prvé víťazstvo v sezóne. (Autor: SITA/AP)

Strelcom rozhodujúceho gólu v čase 61:20 min bol Alec Martinez, v drese Kings naďalej chýba zranený útočník Marián Gáborík.

Bodoval len Sekera

Zo Slovákov sa bodovo presadil len obranca Andrej Sekera, ktorý sa podieľal na výhre Edmontonu nad St. Louis 3:1 jednou asistenciou.

Sekera celkovo odkorčuľoval 22:36 min a okrem gólovej prihrávky k jeho aktívam patria najmä štyri zblokované strely. Gól a asistenciu si pri triumfe Oilers pripísal najmladší kapitán v histórii NHL Connor McDavid.

Boston si na domácom ľade poradil s New Jersey 2:1, keď rozhodol 1:15 min pred koncom tretej tretiny Patrice Bergeron.

Patrice Bergeron rozhodol o výhre Bostonu.
Patrice Bergeron rozhodol o výhre Bostonu. (Autor: SITA/AP)

Pre skúseného centra a člena zlatého tímu Kanady z nedávneho Svetového pohára to bol prvý zápas po zranení zo začiatku sezóny.

"Prvý zápas je vždy dôležitý a dobre je začať víťazne najmä v domácom prostredí. Je to len jeden krok, ale poteší to," vravel Bergeron, ktorý vynechal úvodné tri zápasy sezóny, na webe NHL.

Slovenský kapitán "medveďov" Zdeno Chára bol s 24:53 min najvyťaženejším mužom na ľade, pripísal si dva "hity" na súperových hráčov.

Jágr napodobnil Howa a Gretzkyho

Veľký míľnik dosiahol český útočník Jaromír Jágr. Štyridsaťštyriročný hráč Floridy zaznamenal v súboji s Washingtonom 750. gól v kariére.

Ako tretí hráč v histórii. Viac majú na konte len legendárni Gordie Howe (801) a Wayne Gretzky (894).

"Hrali sme dobre v prvej aj druhej tretine, ale tá tretia nám nevyšla. Chýbali nám šance a čas strávený v obrannej tretine súpera," vravel Jágr v pozápasovom interview v šatni.

Kladenský rodák môže v aktuálnom ročníku dosiahnuť ďalší významný míľnik. Len sedemnásť bodov mu chýba na to, aby vyrovnal Marka Messiera, druhého najproduktívnejšieho hokejistu histórie.

Price absolvoval víťaznú premiéru

V repríze tohtoročného finále Stanleyho pohára Pittsburgh zdolal San Jose 3:2. Domáci ešte na začiatku tretej tretiny prehrávali 0:2, ale troma gólmi v rozpätí ôsmich minút otočili výsledok vo svoj prospech.

Víťazný zásah prišiel v 55. min z hokejky švédskeho útočníka Patrica Hörnqvista.

V bránke Montrealu absolvoval tohtosezónnu premiéru po chorobe Carey Price a Canadiens hneď zvíťazili. Na domácom ľade zdolali Arizon Coyotes 5:2.

Brankárske eso Price chýbal svojmu tímu od 25. novembra 2015, keď si poranil pravé koleno a musel vynechať kompletnú uplynulú sezónu. Na začiatku tej aktuálnej ho zasa trápila chrípka.

"Pre mňa, ale zrejme aj pre väčšinu ľudí je práve on najlepší brankár na svete a je len veľmi ťažké ho nahradiť," uviedol krídelník Canadiens Brendan Gallagher na webe NHL.

"Dobre sme korčuľovali a posúvali si puk. Päťgólový zápas je vždy bonusom," povedal Price.

Toronto prehralo na ľade Minnesoty v St. Paul 2:3 a slovenský obranca Martin Marinčin sa v zápase neobjavil.

NHL - piatok:

Boston - New Jersey 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Góly: 50. Marchand (Liles, C. Miller), 59. Bergeron (Marchand, Pastrňák) - 45. Palmieri (Severson, Josefson)
Zdeno Chára (Boston) odohral 24:53 min, 2 hity

Dallas - Los Angeles 3:4 po predĺž. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Góly: 12. Faksa (Spezza), 25. Jamie Benn (Klingberg, Seguin), 58. Spezza (Seguin, Hamhuis) - 9. Dowd (Gilbert, D. Brown), 22. J. Carter (Pearson, Martinez), 40. Pearson (Setoguchi, J. Carter), 62. Martinez (Toffoli)
Peter Budaj (Los Angeles) odchytal 61:20 min, pochytal 17 z 20 striel, úspešnosť 85%

Philadelphia - Anaheim 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
Góly: 25. Simmonds (Voráček, C. Giroux), 31. Read (Bellemare, Mason) - 12. Wagner (Boll, Vatanen), 37. Perry (Getzlaf, Vermette), 52. Garbutt (Holzer, Sörensen)

Calgary - Carolina 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Góly: 39. Brouwer, 49. Gaudreau (Hamilton, Jokipakka) - 8. Teräväinen (Hanifin, Aho), 17. V. Rask (Skinner, Hanifin), 25. Stalberg (Dahlbeck, Slavin), 60. Skinner (E. Lindholm, Hanifin)

Edmonton - St. Louis 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 27. Pitlick (Sekera, Letestu), 41. Lucic (McDavid, Eberle), 60. McDavid - 24. Jakupov (Edmundson, Jaskin)
Andrej Sekera (Edmonton) odohral 22:36 min, 1 asistencia, 1 strela, 4 zblokované strely

Tampa Bay - Colorado 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Góly: 20. Duchene (MacKinnon, Ťutin), 40. Duchene (Wiercioch, Grigorenko), 48. Martinsen (Colborne, Wiercioch), 53. Söderberg (Duchene, Zadorov)

Pittsburgh - San Jose 3:2 (0:0, 0:2, 3:0)
Góly: 47. Malkin, 50. S. Wilson (Cullen, Hörnqvist), 55. Hörnqvist (Kessel, Malkin) - 6. Hertl (Pavelski, Burns), 17. Marleau (Couture)

Florida - Washington 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
Góly: 14. Matheson (Yandle, Barkov), 35. Jágr (Barkov, Marchessault) - 9. Williams (Schmidt), 11. Kuznecov (Niskanen), 48. Ovečkin (Niskanen, Alzner), 59. Johansson

Minnesota - Toronto 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Góly: 30. E. Stall (Coyle, Dumba), 43. Dalpe (Niederreiter, Brodin), 52. E. Staal (Parise, Suter) - 30. Polák (Gardiner, Komarov), 36. Matthews (W. Nylander, Kadri)

Montreal - Arizona 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)
Góly: 14. Jemelin (Byron, Desharnais), 23. Mitchell (Beaulieu, Byron), 25. S. Weber (Markov, Plekanec), 26. Galchenyuk (Gallagher, Pacioretty), 53. Lehkonen (Plekanec, S. Weber) - 27. Chychrun (Martinook, Vrbata), 37. Dauphin (Richardson)

Vancouver - Buffalo 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Góly: 32. Hansen (Sutter, Sbisa), 50. D. Sedin (Eriksson, Sutter) - 52. Baptiste