Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

Ivan Čiernik - dravý útočník s množstvom skúseností

Ivan Čiernik (Autor: SITA)
Peter Klimko|25. apr 2008 o 00:00

Pravý krídelník zaujme fyzickým poňatím hry, ktoré dokáže skĺbiť s technickou zručnosťou. V Nemecku patrí medzi najlepších hráčov.

Hokejové začiatky v Nitre

IVAN ČIERNIK
  • narodený: 30. októbra 1977
  • súčasný klub: Kölner Haie
  • hrával za: Nitra, Worcester, Ottawa Senators, Adirondack Red Wings, Cincinnati, Portland, Grand Rapids, Washington Capitals, Wolfsburg
  • účastník MS:
  • úspechy: 2. a 3. miesto v DEL v drese Kölner Haie
  • číslo dresu: 28
    ciernikIa.JPG
Ivan Čiernik

Narodil sa v Leviciach, svoje prvé kroky však urobil v neďalekých Tlmačoch. Netrvalo dlho a dostal sa ku korčuliam a hokejke, a keď následne začal rozvíjať svoj potenciál, bolo jasné, že pri tomto športe aj zostane.

V juniorke Nitry sa prispôsobil hokejovým podmienkam, v sezóne 1994/95 už nastupuje v seniorskom tíme mužstva spod Zobora. Modro-biele farby háji do 1996/97, čo je aj jeho dovtedy najlepšia sezóna, v ktorej stihol v 41 zápasoch nazbierať 30 bodov.

Čakanie na šancu

Volanie NHL prišlo v 1996, kedy sa v drafte umiestnil na 216. mieste, vybrala si ho Ottawa Senatros. Dobre korčuliarsky vybavený útočník, ktorého je problém odstaviť od puku, si pri premiérovej sezóne za morom odkrútil len dva duely v prvom tíme Sens.

Zvyšok sezóny strávil na farme vo Worcestri, kde bojoval za farby IceCats. V AHL zostal aj v ďalšej sezóne, predstavil sa v dvoch mužstvách - začal v Adirondack Red Wings, aby ročník dokončil v Cincinnati Mighty Ducks.

Na prelome storočí hráva v IHL v Grand Rapids Griffins, kde sa postupne udomácňuje v zostave. O rok na to prichádza ďalšia šanca v prvom tíme Ottawy, Ivan však dostáva príležitosť len v štyroch stretnutiach a to aj napriek tomu, že v nich stihol dať 2 góly.

Zvyšok času trávi opäť v Grand Rapids, kde mu sezóna vychádza nad očakávania dobre (v 66 zápasoch nazbieral 65 bodov, čo je jeho najlepší výsledok za morom) a to samozrejme nemôže ujsť trénerom Senators.

Sezóna, v ktorej obliekol dres štyroch rôznych tímov

V 2001/02 je už stabilným členom kanadského tímu, pripisuje si na konto 23 zápasov, v nich ale len 3 body a tak sa cez Grand Rapids sťahuje do hlavného mesta USA. Washington Capitals mu však veľa šancí nedáva a tak končí na farme v Portlande.

15 bodov v 26 stretnutiach znamená opätovný záujem Caps, v jeho A-mužstve sa stáva v ročníku 2002/03 stabilným členom, nastupuje dovedna v 17 stretnutiach, čo je zároveň v profilige aj jeho osobné maximum.

Potom pendluje medzi Washingtonom a Portlandom až do 2004/05, kedy sa aj zásluhou výluky v NHL rozhoduje pre návrat na starý kontinent.

Nemecká DEL

Najvyššia hokejová súťaž Nemecka mu sedí, veď je zo zámoria zvyknutý na tvrdosť a množstvo osobných súbojov. Vďaka tomu, že k týmto atribútom dokáže pridať aj niečo navyše, podpisuje s ním kontrakt Grizzly Adams Wolfsburg.

V jeho tíme sa okamžite dostáva do pozície lídra. Skoro bod na zápas nenecháva pokojných funkcionárov Kölner Haie, ktorí mu ponúkajú možnosť zahrať si v tíme s najvyššími ambíciami.

Už v prvej sezóne v drese "žralokov" získava v 51 zápasoch 60 bodov, to ale v konečnom dôsledku jeho tímu stačí "len" na 3. miesto. O rok prichádza pád o jednu priečku, v 2007/08 sa ale kolínsky celok dostáva do finále Deutsche Eishockey-Liga (DEL), tu ale nestačí na Eisbären Berlín. Čiernik opäť patrí medzi tímové opory.

Národný tím

Slovensko reprezentoval už v juniorskom veku, keď sa predstavil na dvoch svetových šampionátoch tejto vekovej kategórie. Pozvánka do "áčka"na významné podujatie prišla pred MS 2006 v Rige. Tie mu celkom vyšli, jeho päť bodov v siedmych zápasoch ale zatienila štvrťfinálová prehra s Kanadou.

Na MS sa predstavil aj o 12 mesiacov. V Moskve a Mytišči skončilo Slovensko takisto vo štvrťfinále, Ivan Čiernik nebodoval.

Čo o Čiernikovi píšu médiá

Sezóna 2006/07 v podaní kolínskeho tímu

Fotogaléria

ciernik1.jpg

ciernik10.jpg

ciernik2.jpg

ciernik4.jpg

ciernik3.jpg

ciernik5.jpg

ciernik6.jpg

ciernik7.jpg

ciernik8.jpg

ciernik9.jpg

Video: YouTube