Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

IIHF rokovala o olympijskej kvalifikácii, aj o majstrovstvách na Slovensku

Ilustračné foto. (Autor: Photo by Chris Liverani on Unsplash)
TASR|22. jún 2020 o 16:18

Rokovalo sa aj o prezidentovi IIHF.

BRATISLAVA. Mimoriadny online kongres Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) rozhodoval v pondelok popoludní o podobe medzinárodného kalendára sezóny 2020/21, termíne finálnej fázy kvalifikácie o účasť na ZOH 2022 v Pekingu, či opätovnom pridelení turnaja A-skupiny I. divízie MS do 18 rokov Slovensku.

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) na ňom zastupujú prezident SZĽH Miroslav Šatan, manažérka medzinárodných vzťahov Veronika Kušnierová a šéfka organizačného výboru turnaja A-skupiny I. divízie MS hráčov do 18 rokov v roku 2020 Aneta Büdiová.

Rokovanie o ďalšej sezóne

Pandémia koronavírusu zrušila všetky podujatia od polovice marca vrátane svetových šampionátov vo viacerých kategóriách.

Neuskutočnil sa ani tradičný výročný kongres IIHF a tak vedenie medzinárodnej federácie zvolalo mimoriadne online stretnutie všetkých členských zväzov a federácií.

Na ňom sa rokuje napríklad aj o predĺžení mandátu súčasného prezidenta Reneho Fasela či Rady IIHF.

"Ďalej bude reč o tom, ako bude vyzerať sezóna 2020/21. Z predkongresového zasadnutia vieme, že IIHF pripravila tri varianty medzinárodného kalendára.

Prvý počíta s odohratím všetkých naplánovaných podujatí v ročníku, ďalší je o niektoré oklieštený. Posledný zahŕňa len minimálny počet akcií na základe ich dôležitosti. Uvidíme, ako dopadne hlasovanie," prezradil pre hockeyslovakia.sk Šatan.

K názoru slovenskej strany pripojil: "Boli by sme radi, aby sa odohrala celá sezóna tak, ako je naplánovaná. Dokážeme si predstaviť aj druhý scenár, ktorý počíta so zrušením niektorých podujatí v rôznych kategóriách a divíziách.

Budeme sa rozhodovať pravdepodobne medzi prvým a druhým modelom. Za tretí, ktorý počíta len s výberom dvoch či troch najväčších podujatí roka, zrejme nebudeme hlasovať."

Hovorilo sa aj o juniorskom šampionáte na Slovensku

Keďže pre pandémiu nebude možné zorganizovať ani septembrový volebný kongres v Petrohrade, Rada IIHF navrhla hlasovanie o predĺžení mandátu súčasného prezidenta Reneho Fasela, výkonnej zložky - samotnej Rady - i niekoľkých ďalších pracovných skupín a komisií.

"S týmto návrhom problém nemáme. Keďže situácia vo svete neumožňuje usporiadať volebný kongres v septembri, je logické predĺžiť mandát súčasnému vedeniu IIHF. Za tento návrh budeme hlasovať," uviedol Šatan.

V pondelok sa hlasuje aj o opätovnom pridelení organizátorských práv Slovensku na usporiadanie turnaja A-skupiny I. divízie hráčov do 18 rokov v Spišskej Novej Vsi v apríli 2021. Turnaj sa mal odohrať v apríli 2020, no zastavila ho pandémia.

Schvaľuje sa aj odloženie finálnej fázy kvalifikácie o účasť na ZOH 2022 v Pekingu, ktorá by sa namiesto augusta 2020 mala uskutočniť o dvanásť mesiacov neskôr.

Jej súčasťou je aj Slovensko, organizátor kvalifikačného turnaja D-skupiny, v ktorej zabojujú o miestenku spolu s ním aj Poľsko, Rakúsko a Bielorusko.

IIHF predloží členským subjektom aj návrh programu ženskej predkvalifikácie a kvalifikácie o postup na ZOH 2022, v ktorej figurujú aj slovenské hokejistky, informoval portál hockeyslovakia.sk.

Súvisiace články