Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Hrbatému rozlúčka s daviscupovým tímom vyšla

Dominik Hrbatý (Autor: sita)
SITA|Publikované 20. sep 2009 o 16:16

Slovensko vedie nad Macedónskom v tenisovom súboji play-off o účasť v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010 po prvej nedeľňajšej dvojhre už 4:0.

BRATISLAVA. Slovenskí tenisti napokon zdolali Macedónsko v play-off súboji o účasť v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010 hladko 5:0.

Lúčiaci sa Dominik Hrbatý symbolicky spečatil slovenské víťazstvo, keď v záverečnej dvojhre tohto súboja nedal šancu mladíkovi Tomislavovi Jotovskému a za 44 minút ho vyprevadil z kurtu najjednoznačnejším možným výsledkom 6:0, 6:0.

Domino sa rozlúčil víťazstvom aj rekordmi

Hrbatému prišlo do Sibamac arény NTC na rozlúčku s Davisovým pohárom zatlieskať približne 2500 divákov. Tí videli v prvom sete v podaní 31-ročného Bratislavčana suverénny a ako vždy odhodlaný výkon, ktorým za 17 mínút zmietol súpera pomerom 6:0.

((domino))

V druhom sete svitla neznámemu macedónskemu mladíkovi (až 1724. v rebríčku ATP) šanca na zisk čestnej hry, keď sa za stavu 0:2 dostal k dvom gembalom. Hrbatý však nepoľavil v koncentrácii a nasadení a pridal tretí a štvrtý bod.

Potom nastala identická situácia, keď Jotovski viedol 40:15, ale ani druhému ´kanáru´ sa napokon neubránil. Po premenenom mečbale sa dojatý Hrbatý ocitol na pleciach svojich spoluhráčov z tímu a dvojica Martin Kližan - Ivan Gabovič (kondičný tréner) mu navyše uštedrila aj kúpeľ v šampanskom.

hrbaty1.jpg

Hrbatý si k rozlúčke so svojou srdcu najmilšou tenisovou súťažou pribalil aj niekoľko rekordov. Súboj s Macedónskom bol pre neho 26. v poradí počas 14 rokov (debutoval v roku 1996 proti Poľsku), keď reprezentoval v tejto najprestížnejšej tenisovej tímovej súťaži.

Viac fotografií z rozlúčky Dominika Hrbatého nájdete vo fotogalérii na sport.sme.sk.

Vo dvojhre sa práve vďaka záverečnému triumfu nad Jotovským stal historicky najúspešnejším Slovákom v Davisovom pohári, keď o jedno víťazstvo prekonal dlhoročného kolegu z reprezentácie Karola Kučeru (Hrbatý 28:14, Kučera 27:11). Jeho záverečná celková bilancia vo dvojhre aj štvorhre má podobu 33 víťazstiev - 25 prehier.

Hrbatý počas svojej skvelej daviscupovej kariéry zdolal počas zápasov v tejto súťaži štyri svetové jednotky (Marcelo Rios, Andy Roddick, Marat Safin a Gustavo Kuerten) a hlavnou mierou sa zaslúžil aj o najväčší úspech slovenského mužského tenisu - účasť vo finále v roku 2005.

"Boli to pre mňa nezabudnuteľné chvíle za tých 14 rokov v Davisovom pohári. Chcem sa poďakovať všetkým tým, ktorí ma počas tohto obdobia sprevádzali, pomáhali mi a držali mi palce. Špeciálne sa chcem poďakovať fanúšikom, bez ktorých by som veľké veci v Davisovom pohári nedokázal," povedal Dominik Hrbatý priamo na dvorci po svojom poslednom zápase v Davisovom pohári.

2.jpg

"Si najkrajším príkladom pre všetkých, ktorí chcú v športe niečo dokázať. Úprimne mi je ľúto, že sa lúčiš," uviedol v ďakovnom príhovore šéf Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko. Generálny sekretár STZ Igor Moška Hrbatému daroval panel s jeho podobizňou a odkazmi od fanúšikov.

Lacko si povinnosť splnil a pridal štvrtý bod

Slovensko vedie nad Macedónskom v tenisovom súboji play-off o účasť v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010 po prvej nedeľňajšej dvojhre už 4:0.

Štvrtý bod na stranu už po sobotňajšej štvorhre istého víťaza pridal Lukáš Lacko, ktorý pod strechou Sibamac arény NTC v Bratislave zdolal Šendrita Deariho za 62 minút 6:3, 6:0. Súčasná slovenská daviscupová jednotka si vylepšila svoju singlovú bilanciu v tejto prestížnej tímovej súťaži na 6:6.

Na druhú nedeľňajšiu dvojhru by mali nastúpiť Dominik Hrbatý a Lazar Magdinčev. Pre skúseného Hrbatého by to mal byť zároveň úplne posledný zápas v Davisovom pohári v kariére a mal by mať slávnostný rámec.

Lacko (142. v rebríčku ATP) potvrdil proti Dearimu, ktorý sa aktuálne ani nenachádza vo svetovom mužskom počítačovom poradí, úlohu vysokého favorita. Dvadsaťjedenročný Lacko mal so snaživým o 15 mesiacov mladším súperom problémy len v úvode stretnutia.

Kým vychádzal Dearimu servis, držal svojho favorizovaného súpera ako-tak na dištanc, no za stavu 3:3 a 40:0 to zrazu prestalo mladému Macedónčanovi ´padať´a od tohto okamihu už len kopil chyby. Prvý set vyhral Lacko za 34 minút 6:3. A keď Deari v druhom sete pri svojom úvodnom servise premenil súperovi brejkbal chybou nohou, úplne stratil koncepciu a došli mu sily.

V druhom sete už Deari nezískal ani gem a na svoje konto si pripísal len zopár fiftínov. Inak podľa údajov z ATP má tento Macedónčan v roku 2009 bilanciu na turnajoch 0:4, čiže v Davisovom pohári teraz v Bratislave inkasoval už piatu prehru. Lacko premenil pri podaní súpera za stavu 5:0 prvý mečbal.

SLOVENSKO - MACEDÓNSKO 5:0 - Slovensko si už vybojovalo účasť v I. skupine euroafrickej zóny 2010

Dominik Hrbatý - Tomislav Jotovski 6:0, 6:0 za 44 minút (17, 27)

°Jotovski nahradil v pôvodnej nominácii Lazara Magdinčeva

Výsledky predchádzajúcich zápasov:

Piatok:

Dominik Hrbatý - Dimitar Grabuloski 6:2, 6:4, 6:4

Lukáš Lacko - Lazar Magdinčev 6:1, 6:1, 6:3

Sobota:

Martin Kližan, Filip Polášek - Dimitar Grabuloski, Lazar Magdinčev 6:3, 6:3, 6:3

Nedeľa:

Lukáš Lacko - Šendrit Deari 6:3, 6:0

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články