Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Hrabovská: Je to v hlavách

Rastislav Hríbik|Publikované 25. máj 2006 o 22:00

BRATISLAVA - Desať rokov nehrali slovenské hádzanárky na vrcholnom podujatí. Ďalší pokus odštartujú zajtra v Kyjeve. Ich súperom v play off v boji o účasť na budúcoročných ME vo Švédsku budú ...

BRATISLAVA - Desať rokov nehrali slovenské hádzanárky na vrcholnom podujatí. Ďalší pokus odštartujú zajtra v Kyjeve. Ich súperom v play off v boji o účasť na budúcoročných ME vo Švédsku budú v nedeľu domáce Ukrajinky, bronzový tím z poslednej olympiády v Aténach 2004. Odveta sa hrá v sobotu 3. júna aj pred kamerami STV.

"Cítim, že tento rok bude úspešný," tvrdí prezident Slovenského hádzanárskeho zväzu Pavol Derfényi. Hoci za jeho éry sa to hádzanárkam už šesť ráz nepodarilo, optimizmus nestráca. "Dva razy sme už boli blízko, ale napokon nepostúpili. Tak či onak, budú to pre nás zápasy roka. A siedmy pokus za mojej éry," dodal Derfényi.

Tréner Tomáš Kuťka, ktorý viedol ženský nároďák už v 56 zápasoch (bilancia 28 výhier - 7 remíz - 21 prehier) sa veľkých slov vystríhal. "Nebudem hrať chudáka a tvrdiť, že na to nemáme, ani púšťať do sveta veľkohubé vyhlásenia, že určite postúpime. Hráčky však dozreli. Pravidelne hrajú v popredných európskych kluboch a navyše sa konsolidovala situácia vo zväze, čo logicky zlepšilo klímu v tíme. Problémy so zmluvami sú vyriešené," vraví skúsený 56-ročný kouč.

Kým odborníci vraj favorizujú na postup Ukrajinky v pomere 70:30, Kuťka sa domnieva, že to bude fifty-fifty. A nielen preto, že odvetu hráme v domácom prostredí. "Súper má vďaka účastiam na veľkých podujatiach permanentný kontakt so svetom, no my sme už na víťaznom predkvalifikačnom turnaji v Lagose ukázali veľmi dobrý herný prejav. Mali sme vynikajúcu brankárku, robili výrazne menej technických chýb i zlepšili hru v početnom oslabení. A kľúčové hráčky sú v dobrej fazóne. Predsavzatie hrať s nimi vyrovnanú partiu nie je z ríše snov. Isté je len jedno, jedno kvalitné družstvo do Švédska nepostúpi," myslí si Kuťka.

Hoci Medzinárodná hádzanárska federácia funkciu kapitána oficiálne zrušila, Slovenky tento verdikt ignorovali a kapitánku si zvolili. Je ňou spojka Borussie Dortmund Zuzana Hrabovská. "Dopredu nerada tipujem, ale ak psychicky zvládneme kyjevský zápas, mohli by sme Ukrajinky doma poraziť. Všetko je to v hlavách. Ak máte sebadôveru, máte aj šancu," tvrdí 25-ročná legionárka, ktorá v 82 zápasoch nastrieľala 227 gólov.

Nominácia SR

Brankárky: Gubová (Norimberg), Sůkalová (Štart Bratislava), Krajcárová (Michalovce).

Pivotky: Uhráková (FTC Budapešť), Caltíková (Debrecín).

Krídla: Mravíková (FTC Budapešť), Stuparičová (Debrecín), Farkašová (Wiener Neustadt).

Spojky: Tóthová, Beňušková, Školková, Dittelová (všetky Michalovce), Halásová (Šaľa), Popluhárová (Partizánske), Hrabovská (Dortmund), Oborilová (Oldenburg).

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.