Hossa podpísal s Chicagom 12-ročnú zmluvu

Marián Hossa sa sťahuje z Detroitu do Chicaga. (Autor: AP)
TASR|1. júl 2009 o 21:10

Marián Hossa sa pár hodín po otvorení trhu s voľnými hráčmi NHL stal pravdepodobne jeho absolútnou hviezdou.

CHICAGO.

S Chicagom sa slovenský hokejista dohodol na 12-ročnej zmluve v hodnote 62,8 milióna dolárov, teda v priemere 5,23 milióna za sezónu. Z Detroitu do Chicaga ide aj Tomáš Kopecký, ktorý sa s Blackhawks dohodol na 2-sezónnej zmluve s ročnou gážou 1,2 milióna dolárov.

Chicago oceňuje aj príchod Kopeckého

Zámorské médiá sa v stredu pretekali vo výpočtoch, TSN napokon informovala, že Hossa v prvých 8 rokoch dostane 59,3 miliónov, v zostávajúcich 4 sezónach 3,5 milióna. Tento mamutí kontrakt v lete už sotva niekto prekoná.

Aj keď od vedenia Detroitu požadoval predĺženie zmluvy s viac ako 6-miliónovým priemerom, s Chicagom sa dohodol na sume výrazne vyššej ako boli ponúkané 4 milióny. "Tým, že sme podpísali Mariána, získali sme hráča svetovej extratriedy. Tomáš, víťaz Stanleyho pohára posilní perspektívne jadro tímu. S týmto mužstvom môžeme pomýšľať na trofej," konštatoval generálny manažér Chicaga Dale Tallon.

"Čierni jastrabi" už v uplynulej sezóne naznačili možnosti a v play off ich vyradil práve skúsený Detroit. Pre Hossu znamená tretí pokus o zisk Stanleyho pohára v ambicióznom klube v priebehu troch rokov.

V Detroite, ktorý vo finále play off podľahol Pittsburghu, poberal plat 7,4 milióna dolárov a výškou príjmu sa vyrovnal legendárnemu švédskemu obrancovi Nicklasovi Lidströmovi, ktorý patrí medzi ikony červených krídel. Sezónu predtým Hossa začal v Atlante a zavŕšil ju tiež neúspešnou finálovou bitkou o trofej - s Pittsburghom práve proti Detroitu.

Hossa momentálne najväčšou slovenskou hviezdou

Po odchode generácie Petra Bondru a Žigmunda Pálffyho je Marián Hossa už štyri roky najvýraznejšou slovenskou postavou v NHL. V základnej časti NHL v 775 zápasoch nazbieral 719 bodov (339 gólov). V 98 dueloch play off ho zdobí 76 bodov (31 gólov). Vlani, keď mu v pennsylvánskom klube vypršala zmluva, stal sa totálnym pánom svojej situácie a hoci chcel pôvodne otestovať voľný trh a vybrať si čo najlepšie, rozhodol sa pre nového zamestnávateľa rýchlo. Uprednostnil pôsobenie v klube ašpirujúcom každoročne na najvyššie méty pred Edmontonom, hoci olejári mu núkali až 9 miliónov dolárov.

To isté sa dá povedať aj po roku, keď odmietol ešte viac peňazí, ale od menej ambicióznych klubov ako napr. LA Kings. Hossov kontrakt je tretím najlukratívnejším v histórii NHL, čo sa týka kombinácie dĺžky a celkovej sumy. Najsenzačnejšiu zmluvu v histórii NHL podpísal ruský hokejista Alexander Ovečkin, ktorý s vedením Washingtonu Capitals predĺžil o 13 rokov na celkovo 124 miliónov dolárov, brankár New Yorku Islanders Rick DiPietro vytvoril termínový rekord 15 rokov (67,5 milióna). V prípade Hossu však treba brať do úvahy výrazne vyšší vek (30 rokov) a teda aj fakt, že ešte ako 38-ročný bude mať zmluvne garantovanú ročnú gážu 7,41 milióna.

Do Chicaga odchádza z Detroitu s najlepším slovenským hokejistom súčasnosti aj útočník Tomáš Kopecký, ktorý podpísal s Blackhawks dvojročný kontrakt s ročným platom 1,2 milióna dolárov. "S Tomášom sme si predtým telefonovali a vedeli sme o sebe, že nás chce Chicago. Tiež som vedel o tom, že chcú dobrého hráča do tretej útočnej formácie, a takým Tomáš je. Navyše, má šancu ešte napredovať," povedal na margo svojho slovenského kolegu v bývalom aj budúcom tíme M. Hossa.

Kopeckého teší Hossa, viac peňazí a krásne Chicago

Tomáš Kopecký bol v stredu šťastný muž, jeden z najšťastnejších hokejistov na svete. Ako jeden zo zlomku plejády voľných hráčov NHL získal zmluvu pár hodín po otvorení trhu. A to nie hocijakú - v novom klube a za výrazne výhodnejších podmienok. A celé leto má pokoj, nemusí celé dni, či dokonca týždne žiť v strese a v myšlienkach na to, ako sa zorganizuje nová sezóna.

Prestup z Detroitu do Chicaga znamená novú perspektívu a dvojročný kontrakt na sezónnych 1,2 milióna dolárov, čo je výrazne viac ako vlaňajších 525 tisíc. TASR prezradil, že ho tešia aj iné súvislosti: "Je to super, že tam ide aj Marián. Teda, že tam budem mať opäť Slováka." A to ešte dobre známeho - tiež Trenčana a v minulej sezóne spoluhráča.

Základný rozdiel medzi Kopeckým a Hossom je v tom, o čo sa usiluje každý hráč v NHL. Mladší útočník bol už pred dvoma rokmi súčasťou detroitského tímu, ktorý získal Stanleyho pohár. Slávna hviezda sa už viac ako dekádu o trofej pokúša neúspešne. Teraz si obaja Slováci zahrajú pravdepodobne minimálne dva roky spolu v tíme, ktorý výkonnostne stúpa nahor. "Chicago budovalo vynikajúci tím a už teraz bojovali o popredné priečky. Bude to určite vzrušujúce."

Aj keď je Detroit v Michigane a Chicago v štáte Illinois, v intenciách USA sú to priam susedné veľkomestá. To je pre Kopeckého prirodzene ďalšia radostná súvislosť: "Sú to dáke štyri hodiny od Detroitu. Tešíme sa celá rodina, Chicago je nádherné mesto, bude tam čo robiť. Náš starší syn už ide do školy, bude to zaujímavé.
TASR
Prvé reakcie zámorských médií

The Detroit News: "Marián Hossa svojím prestupom len ešte viac rozdúchal oheň rivality medzi Red Wings a Chicago Blackhawks."

Ottawa Citizen: "Najväčšia ryba skočila znovu do kvalitného rybníka."

AP: "Blackhawks si presunuli Hossu z Detroitu a poistili si ho na 12 rokov."

Examiner: "Hossa spálil ďalší most, dostal veľký kontrakt."

ESPN: "Ďalší veľký tresk! Hawks stavili na Hossovu spoľahlivosť a jeho schopnosť dávať góly, čo by mohlo priviesť Chicago k Stanley Cupu."

AFP: "Večne na titul čakajúci muž Hossa sa o Stanley Cup pokúsi teraz v Chicagu."

SITA

Slovenský hokejový útočník Marián Hossa bude možno až do konca kariéry pôsobiť v tíme zámorskej hokejovej NHL Chicago Blackhawks. Tridsaťročný Hossa sa dohodol s "jastrabmi" na 12-ročnej spolupráci v celkovej hodnote 62,8 milióna dolárov, pričom priemerne zarobí 5,2 milióna ročne. Väčšina z dohodnutého viac ako balíka pripadne Hossovi počas prvých ôsmich rokov nového kontraktu - dovedna až 59,3 mil. USD. Za zostávajúce zmluvné obdobie štyroch rokov to bude spolu 3,5 mil. USD. Pre rodáka zo Starej Ľubovne je to už piata zastávka v NHL a zrejme posledná. V minulosti hrával v Detroite, Pittsburghu, Atlante aj Ottawe. Mladý a ambiciózny tím Chicaga stroskotal v uplynulom ročníku 2008/09 vo finále Západnej konferencie práve na doterajšom Hossovom tíme - Detroite.

"Na stole som mal zopár ponúk. Pre Chicago som sa rozhodol preto, lebo ich ponuka spĺňala tri body: majú mladý a bojovný kolektív, ponúkli mi dlhodobú spoluprácu a Chicago je pekné mesto. Po skúsenostiach z minulého roka som viac-menej očakával, že voľným hráčom budem len niekoľko hodín. Keďže mi ponúkli kontrakt na viac rokov za veľa peňazí, nemohol som viac vyčkávať. Chcel som ukázať, že si takúto ponuku vážim. Už som tiež túžil na dlhší čas niekde zakotviť," povedal Marián Hossa pre agentúru SITA.

Na už tradičnú otázku, či verí v zisk Stanleyho pohára na novom pôsobisku, skúsený krídelník odpovedal: "Získať Stanleyho pohár je aj o šťastí, nezáleží len od sily tímu, ale aj šťastia, ako som sa mohol aj sám presvedčiť. V Detroite sme mali najkvalitnejší tím a prehrali sme v poslednom zápase o gól..."

"S príchodom elitného svetového hráča Mariána Hossu a tiež Tomáša Kopeckého, ktorý je už víťazom Stanleyho pohára, dostáva naše mladé mužstvo výrazné posily a stúpa naša šanca pokúsiť sa získať Stanleyho pohár," uviedol vo vyhlásení pre médiá generálny manažér Chicaga Dale Tallon. Blackhawks v posledných rokoch systematicky buduje mladé mužstvo, ktoré môže v najbližšom čase zaútočiť na cennú trofej. Medzi vychádzajúce hviezdy NHL v drese Chicaga patria útočníci Patrick Kane, Jonathan Toews či Patrick Sharp, v tíme pôsobí aj skúsený obranca Brian Campbell.

Starší z hokejových bratov Hossovcov po roku teda opäť mení pôsobisko. V lete 2008 sa s túžbou získať Stanleyho pohár sťahoval z Pittsburghu do tímu vtedajšieho šampióna zámorskej profiligy Detroitu. Ani tam sa však vysnívaného triumfu nedočkal a napokon sa rozhodol pre Chicago.

V minulej sezóne patril Marián Hossa v základnej časti medzi najlepších útočníkov zámorskej profisúťaže. Odohral spolu 74 zápasov, strelil v nich 40 gólov a pridal aj 31 asistencií. V play-off sa mu až tak nedarilo a v 23 zápasoch dosiahol iba 6 presných zásahov, hoci na ľade strávil priemerne 18 minút. Detroit mal o Hossove služby záujem aj naďalej, ale bol limitovaný platovým stropom a mohol mu ponúknuť ročný plat len od 4 do 5 miliónov dolárov, čo bolo údajne o 2 milióny menej, ako požadoval slovenský krídelník. Podľa iných zdrojov z prostredia NHL, na ktoré sa odvolával denník Edmonton Sun, dostal Marián Hossa od Detroitu ponuku na desaťročný kontrakt v celkovej výške okolo 62 miliónov dolárov.

Odchovanec trenčianskeho hokeja Marián Hossa bol v NHL dlhé roky oporou Ottawa Senators (1997 - 2004), potom počas výlukovej sezóny 2004/05 hral za Duklu Trenčín a švédsku Moru, v rokoch 2005 až 2008 bol lídrom tímu Atlanta Thrashers, odkiaľ prestúpil do Pittsburghu, kde sa ohrial len jedinú sezónu. V NHL odohral 775 zápasov s bilanciou 719 bodov a 339 gólov. Paťkrát ho vybrali do prestížneho zápasu All-Star. V minulosti viackrát reprezentoval Slovensko na vrcholných podujatiach, ale v zbierke nemá ani jednu medailu. Najbližšie k cennému kovu bol na MS 2004, kde Slovensko obsadilo nepopulárne 4. miesto.

Tomáš Kopecký odohral v minulej sezóne v drese Detroitu v základnej časti 79 zápasov s bilanciou 6 gólov a 13 asistencií. V organizácii Red Wings absolvoval počas štyroch sezón spolu 183 duelov, dosiahol v nich 12 presných zásahov a 20 asistencií. Viac ako tieto štatistické atribúty sa však v jeho prípade ráta vynikajúca fyzická hra, v ročníku 2008/2009 patril medzi najlepších hráčov "červených krídel" v počte nárazov do protihráčov.

Súhrn top transakcií v prvý deň voľného trhu

Na trhu s voľnými hráčmi NHL boli v jeho prvý deň aktívni v Chicagu. Predovšetkým ziskom slovenskej hviezdy Mariána Hossu a jeho krajana Tomáša Kopeckého, ku ktorým pribudli aj ďalší hokejisti. Do Chicaga sa sťahuje napríklad aj známy defenzívny útočník John Madden, ktorý podpísal ročnú zmluvu na 2.75 milióna dolárov.

Odchod Mariána Gáboríka v Minnesote kompenzovali angažovaním Martina Havláta, ktorý sa na voľnom, trhu ocitol práve ako hráč Chicaga. Český krídelník zarobí v najbližších šiestich rokoch tridsať miliónov dolárov. Do Montrealu prichádza americký útočník Brian Gionta z New Jersey, Canadiens si ho cenia na 25 miliónov za päť rokov. Kanadský klub podpísal zmluvu aj s Mikeom Cammallerim. Ľavý krídelník bol v minulej sezóne s 39 gólmi najlepším strelcom Calgary a Montreal si ho zaviazal päťročnou zmluvou na 30 miliónov. Defenzívne rady rekordného 24-násobného víťaza Stanleyho pohára vystužili Hal Gill (2,2 milióna USD na dva roky) a Jaroslav Špaček, ktorý si v trojročnom kontrakte v priemere zarobí 3,83 milióna dolárov. Obranné rady posilnilo aj Toronto. Za 22,5 milióna dolárov podpísalo 5ročnú zmluvu s defenzívnym špecialistom Mikeom Komisarkom, ktorý naposledy obliekal dres práve najväčšieho rivala "javorových listov".

Horúcim artiklom na trhu boli aj brankári a najväčšiu hviezdu získal Edmonton. Víťaz Stanleyho pohára Rus Nikolaj Chabibulin sa sťahuje k Oilers z Chicaga. Štvorročná zmluva mu v priemere vynesie 3,75 milióna USD. Posilu do brány získal aj posledný tím minulej sezóny New York Islanders. Večne zranenému DiPietrovi bude kryť chrbát skúsený veterán Dwyane Roloson. Dvojročnou zmluvou si prilepší o desať miliónov.

Zo známejších mien sa sťahovali do nových klubov aj Mike Knuble (2,8 milióna USD na dva roky) z Philadelphie do Washingtonu a švédsky útočník Samuel Pahlsson, ktorý posilnil Columbus. Vedenie Blue Jackets si ho cení na osem miliónov dolárov na tri roky.

Viaceré kluby si udržali svoje najväčšie hviezdy. Skúsený bek a víťaz Norrisovej trofeje Scott Niedermayer predĺžil zmluvu s Anahaimom o rok za šesť miliónov dolárov. Eric Cole bude pokračovať v Caroline, keď podpísal kontrakt na 5,8 milióna dolárov na dva roky. Klub nemení ani americký ľavý krídelník Steve Sullivan. Dvojročné predĺženie spolupráce stálo vedenie Nashvillu 7,5 milióna dolárov.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: