Kanada sa triasla, inkasovala deväť sekúnd pred koncom. Senzácia sa nekonala

Na snímke vľavo útočníčka Kanady Sarah Nurseová oslavuje víťazný gól proti Švédsku. (Autor: TASR/ The Canadian Press via AP)
Sportnet, TASR|13. apr 2023 o 19:05 (aktualizované 14. apr 2023 o 07:37)

České hokejistky otočili zápas v rozpätí 49 sekúnd.

BRATISLAVA. Reprezentantky Česka sa stali prvými semifinalistkami MS v hokeji žien 2023 a naďalej živia šancu na minimálne obhajobu bronzu.

Podobne ako vlani zdolali v kľúčovom zápase Fínky. Od 16. minúty síce prehrávali, ale v druhej časti v priebehu 49 sekúnd otočili skóre a zároveň rozhodli o českom postupe Natálie Mlýnková a Kateřina Mrázová.

Veľký podiel na víťazstve mala brankárka Blanka Škodová, ktorá inkasovala iba raz zo 42 fínskych striel, prekonala ju iba Viivi Vainikkaová.

Pre Fínsko je to trpká prehra. Od spomenutých MS 2022 odohrali 16 zápasov, pričom všetky vyhrali. Suverénne ovládli na tomto šampionáte aj výkonnostne slabšiu B-skupinu, no proti Česku zažili nepríjemné déjà vu.

Ešte viac zákrokov ako Škodová mala Nemka Sandra Abstreiterová. Pri Američankám zlikvidovala 49 streleckých pokusov, ale neodvrátila prehru 0:3.

Hokejistky Kanady stále živia šancu na zlatý hetrik z MS.

Dvojnásobné obhajkyne titulu však vo štvrťfinále na domácom šampionáte v Bramptone zdolali v pozícii jasného favorita Švédsko až v predĺženi 3:2, keď v ňom rozhodla Sarah Nurseová.

Švédky si nadstavenie vynútili gólom Hildy Svenssonovej 9,2 sekundy pred koncom tretej tretiny, domáce hráčky však napokon dosiahli zaslúžený triumf - súpera jasne prestrieľali 54:14.

V semifinále ich čaká súboj so Švajčiarskom, ktoré vyhralo nad Japonskom 5:1. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria USA a Česko, držitelia strieborných a bronzových medailí z predchádzajúcich MS.

MS v hokeji žien 2023 - štvrťfinále:

Česko - Fínsko 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Góly: 27. Mlýnková (Mrázová, Křízová), 28. Mrázová (Tejralová, Čajanová) - 16. Vainikkaová (Tulusová, Laitinenová)

USA - Nemecko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 20. Kesselová (Harveyová, Carpenterová), 33. Bilkaová (Winnová, Roqueová), 48. Murphyová (Scamurraová, Steckleinová)

Kanada - Švédsko 3:2 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 9. Turnbullová, 34. Nurseová, 65. Nurseová - 39. Ljungblomová, 60. Svenssonová

Švajčiarsko - Japonsko 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Góly: 19. Christenová, 21. Müllerová, 25. Stalderová, 27. Enzlerová, 49. Enzlerová - 9. Tokoová

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kanada sa triasla, inkasovala deväť sekúnd pred koncom. Senzácia sa nekonala