Martin Fehérváry.
Martin Fehérváry. (Autor: SITA/AP)
Oh my Hockey, TASR|18. okt 2024 o 06:05 (aktualizované 18. okt 2024 o 09:51)

Slafkovský ani Nemec nebodovali.

NEW YORK. Niektoré zápasy v NHL bolia. Obzvlášť, keď ste obrancom a hráte proti favoritovi na Stanley Cup.

Martin Fehérváry je mužom, ktorý má veľký podiel na víťazstve Washingtonu 3:2 nad Dallasom. Práve Capitals sa stali tímom, ktorý uštedril "hviezdam" prvú prehru.

Slovenský obranca odohral 18 minút a 15 sekúnd, pripísal si mínusový bod, strelecký pokus, štyri bodyčeky a sedem blokov ako najobetavejší hráč noci vo všetkých jedenástich odohraných zápasoch.

"Je to zviera," povedal o ňom brankár Charlie Lindgren, ktorému náramne pomohol.

Z víťazstva sa radoval aj Erik Černák. Jeho Tampa Bay zdolala Vegas 4:3. Na ľade strávil 21 minút a 4 sekundy, zaknihoval mínusku, tri bodyčeky a blok.

Kritiku si vyslúžil Šimon Nemec, po ktorého faule prišiel brankár Jacob Markström v oslabení v záverečných minútach o čisté konto. New Jersey vyhralo nad Ottawou 3:1.

Nemec bol podľa analytických grafov najhorším hráčom "diablov". Nefungoval jeho obranný pár ani štvrtý útok. Odohral 13 minút a 58 sekúnd s jedným blokom a menším trestom.

Jeho spoluhráč Tomáš Tatar odohral 9 minút a 58 sekúnd, trikrát vystrelil na bránku. Kouč ho preradil do tretej lajny s Haulom a Noesenom.

Štvrtým Slovákom v akcii bol Juraj Slafkovský. Jeho tím, na rozdiel od krajanov, prehral 1:4 s Los Angeles.

Slafkovský nastúpil na 21 minút a 10 sekúnd, zaznamenal päť bodyčekov a štyri bloky. V zámorí sa začínajú kopiť názory, že by mal byť jeho prvý útok so Suzukim a Caufieldom rozpustený.

Góly Kings strelili Mikey Anderson, Alex Laferriere, Andreas Englund a Adrian Kempe, brankár David Rittich zaznamenal 26 zákrokov.

"Rittich chytal vynikajúco, bol našou veľkou oporou, od začiatku nám dával istotu," povedal Laferriere. Montreal po prehre s Pittsburghom (3:6) vyšiel naprázdno v druhom zápase za sebou, Kings sa rehabilitovali z prehry 2:6 v Toronte.

"Som sklamaný. Podali sme neskúsený výkon a vôbec sme nevyužili, že hrali zápas druhý deň za sebou. Nechali sme im veľa priestoru a využili to," povedal kapitán Canadiens Nick Suzuki.

Klubový rekord Panarina

Hokejisti New Yorku Rangers vyhrali na ľade Detroitu Red Wings 5:2.

Hetrikom a asistenciou sa pod to podpísal Artemi Panarin, ktorý získal štvrtýkrát za sebou viac ako jeden bod v zápase.

Štyri body zaznamenal aj jeho spoluhráč Vincent Trocheck (1+3), ktorý vsietil víťazný gól na priebežných 3:1.

Panarin, ktorý má v tejto sezóne dokopy 11 bodov (5+6) je prvý hráč v histórii Rangers, ktorý získal viac ako bod v každom zo štyroch úvodných zápasov.

V rámci ligy sa to naposledy podarilo pred troma rokmi Connorovi McDavidovi z Edmontonu (6 zápasov), rekord drží Mario Lemieux z ročníka 1992/93 (12).

"Dnes to bol určite náš večer. Nechcem preháňať, pretože to bol len jeden zápas, ale všetko nám vyšlo.

O svojom míľniku som nevedel, ale je to skvelé. Pokúsim sa, aby to pokračovalo," citovala Panarina oficiálna webstránka NHL.

"Jazdci" prvýkrát od sezóny 2008/09 otvorili sezónu štyrmi zápasmi so ziskom minimálne jedného bodu, tromi asistenciami pomohol k víťazstvu obranca Adam Fox, v bránke sa predstavil Jonathan Quick, ktorý kryl 29 striel.

Prvý gól v NHL strelil americký obranca Victor Mancini. O zásahy Red Wings sa postarali Moritz Seider a J.T. Compher, brankár Cam Talbot dostal päť gólov z 19 striel a v polovici zápasu ho vystriedal Alex Lyon.

Detroit mal v prvej tretine za bezgólového stavu 43 sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov.

"Túto presilovku sme mali využiť, šance sme na to mali. Zápas rozhodli špeciálne formácie," povedal tréner "červených krídel" Derek Lalonde. Rangers strelili tri góly v presilovkách, Detroit jeden.

Nevydarený začiatok sezóny Nashvillu

Na prvý úspech stále čakajú hokejisti Nashvillu, ktorí prehrali s Edmontonom 2:4 a zaznamenali štvrtú prehru v sezóne.

Víťazný gól Oilers dal kapitán Connor McDavid a otvoril si strelecký účet v novom ročníku. Dvakrát skóroval Brett Kulak, pre 30-ročného obrancu to bol prvý viacgólový duel v 503. zápase v NHL. Nashville je po veľkom letnom posilnení zatiaľ sklamaním.

"Pôsobíme veľmi krehko. Vieme aké sú očakávania, máme dobrý tím, ale musíme pracovať tvrdšie," povedal jeden zo strelcov "predátorov" Jonathan Marchessault, ktorý v lete podpísal päťročný kontrakt na 27,5 milióna dolárov.

Na svoj prvý bod stále čaká ďalšia veľká posila Steven Stamkos. Obranca Nashvillu Luke Schenn odohral svoj 1000. zápas v kariére, tento míľnik dosiahol ako 398. hráč v histórii.

Shutout a asistencia

Columbus zdolal Buffalo 6:4, Kirill Marčenko a Mathieu Oliver pomohli gólom a asistenciou.

Prvý gól v NHL strelil český útočník Sabres Jiří Kulich, ktorý tečom strely Dylana Cozensa znížil v závere druhej tretiny na 2:3.

"Gól v NHL je splnený sen, ale prehra ma mrzí," povedal 20-ročný útočník.

Jake Neighbours rozhodol v predĺžení o víťazstve St. Louis nad NY Islanders 1:0. Druhý shutout v kariére zaznamenal Joel Hofer, ktorý kryl 34 striel a pripísal si aj asistenciu na víťazný gól.

Neighboursovi prihral na gól Philip Broberg a vytvoril rekord Blues, keď ako obranca bodoval vo všetkých piatich dueloch novej sezóny (1+4). Švéd prišiel v lete z Edmontonu.

Chicago zdolalo doma San Jose 4:2, po dve asistencie zaznamenali Connor Bedard a Teuvo Teräväinen.

Prvý gól v drese Blackhawks strelil Tyler Bertuzzi, presadil sa aj Taylor Hall, ktorý skóroval v NHL prvýkrát od 5. novembra 2023. Sharks neuspeli ani vo štvrtom zápase sezóny.

Jared McCann strelil gól a pridal dve asistencie pri víťazstve Seattlu nad Philadelphiou 6:4.

Skórovali aj Shane Wright, kapitán Jordan Eberle, Eeli Tolvanen, Oliver Bjorkstrand a obranca Brandon Montour.

Dva góly a asistenciu zaznamenal útočník Flyers Scott Laughton, ale "letci" prehrali tretí duel za sebou.

NHL - základná časť - 18. október

Florida - Vancouver 2:3pp (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)

Góly: 12. J. Boqvist (Samoskevich), 39. Lundell (Verhaeghe, Reinhart) – 12. Blueger (Sherwood, DeBrusk), 27. Q. Hughes (Heinen, Aman), 63. J. Miller (Q. Hughes, Boeser)

Brankári: Bobrovskij 30/33 - Lankinen 26/28

Montreal - Los Angeles 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Góly: 8. J. Barron (Caufield, Suzuki) – 19. M. Anderson (Gavrikov, Kempe), 22. Laferriere (Spence, Turcotte), 58. Englund (Byfield), 60. Kempe (Gavrikov, Kopitar)

Brankári: Montembeault 28/31 - Rittich 26/27

/Juraj Slafkovský (Montreal) odohral 21 minút a 10 sekúnd, zaznamenal päť bodyčekov a štyri bloky/

Ottawa - New Jersey 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Góly: 59. B. Tkachuk (Giroux, Sanderson) – 23. Haula (Kovacevic, Meier), 27. Bastian, 53. Cotter (Hamilton, Dillon)

Brankári: Forsberg 32/35 - Markström 30/31

/Šimon Nemec (New Jersey) odohral 13 minút a 58 sekúnd s jedným blokom a menším trestom/

/Tomáš Tatar (New Jersey) odohral 9 minút a 58 sekúnd, trikrát vystrelil na bránku/

Tampa Bay - Vegas 4:3 (2:2, 0:1, 2:0)

Góly: 11. Moser (Atkinson, Lilleberg), 20. Kučerov (Guentzel), 58. Hagel (Chaffee, Moser), 60. Kučerov (Hedman, Moser) – 6. McNabb (Stone, Eichel), 16. Dorofejev (Theodore, Eichel), 23. Barbašev (Theodore)

Brankári: Vasilevskij 22/25 - Hill 21/25

/Erik Černák (Tampa Bay) odohral 21 minút a 4 sekundy, zaknihoval mínusku, tri bodyčeky a blok/

Washington - Dallas 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)

Góly: 21. Wilson (Dubois, McMichael), 27. D. Strome (Carlson, Protas), 38. T. Raddysh – 13. Blackwell (Bäck), 34. J. Robertson (Hintz, W. Johnston)

Brankári: Lindgren 22/24 - DeSmith 23/26

/Martin Fehérváry (Washington) odohral 18 minút a 15 sekúnd, pripísal si mínusový bod, strelecký pokus, štyri bodyčeky a sedem blokov/

Columbus - Buffalo 6:4 (2:0, 2:3, 2:1)

Góly: 6. Činachov (Werenski, K. Johnson), 20. Marčenko, 33. Fantilli (Werenski, Provorov), 38. Olivier (Sillinger, Christiansen), 41. Aston-Reese (Christiansen, Olivier), 49. Severson (Marčenko) – 30. McLeod (Zucker, Greenway), 38. Kulich (Cozens, Jokiharju), 40. Power, 58. Peterka (T. Thompson, Dahlin)

Brankári: Tarasov 20/24 - Levi 19/25

Detroit - NY Rangers 2:5 (0:2, 1:3, 1:0)

Góly: 22. Seider (Compher, Raymond), 57. Compher (Chiarot, E. Gustafsson) – 9. Panarin (Trocheck, Lafrenière), 16. Panarin (Fox, Trocheck), 29. Trocheck (Panarin, Fox), 32. Panarin (Fox, Trocheck), 33. Mancini (Kakko, Chytil)

Brankári: Talbot 14/19, Lyon 15/15 - Quick 29/31

Nashville - Edmonton 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Góly: 12. F. Forsberg (Josi, O'Reilly), 38. Marchessault (Josi, Saros) – 18. Kulak (Janmark), 31. J. Skinner (Nurse), 39. McDavid (Ekholm, Draisaitl), 60. Kulak

Brankári: Saros 32/35 - Pickard 25/27

St. Louis - NY Islanders 1:0pp (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 63. Neighbours (Broberg, Hofer)

Brankári: Hofer 34/34 - Sorokin 29/30

Chicago - San Jose 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 5. Hall (Brodie), 20. Bertuzzi (Teräväinen, Bedard), 21. N. Foligno (Teräväinen, Bedard), 43. Dickinson (Joey Anderson) – 39. Toffoli (Eklund, Granlund), 43. Zetterlund (Eklund, Granlund)

Brankári: Mrázek 20/22 - Vaněček 23/27

Seattle - Philadelphia 6:4 (1:2, 4:0, 1:2)

Góly: 19. Montour (Stephenson, R. Evans), 24. McCann (Burakovsky, Dunn), 35. Tolvanen (Burakovsky, Wright), 38. Eberle (McCann, Gourde), 38. Wright (Eberle, McCann), 55. Bjorkstrand (Schwartz, Larsson) – 5. Laughton (Poehling, Hathaway), 19. Laughton (Hathaway, Poehling), 51. York (Laughton, Brink), 53. Drysdale (Mičkov)

Brankári: Grubauer 19/23 - Fedotov 19/24, Ersson 4/5

Tabuľky NHL

Východná konferencia:

Západná konferencia:

Domov»Hokej»NHL»VIDEO: Feherváry kraľoval celej NHL. Je to zviera, opísal ho brankár