Fínsky tréner Poikonen v Banskej Bystrici skončil, vráti sa Országh?

Tréner Tuukka Poikonen na lavičke HC '05 Banská Bystrica. (Autor: TASR)
Matej Kubove|1. dec 2021 o 10:42

Klub sa v poslednom období trápil.

BANSKÁ BYSTRICA. Tuukka Poikonen už nie je trénerom hokejistov Banskej Bystrice. Vedenie HC '05 predčasne ukončilo s fínskym koučom spoluprácu.

Extraligový klub v stredu takisto oznámil, že po vzájomnej dohode ukončil zmluvu aj s útočníkom Brianom Ihnačákom.

Zlepšenie hernej stránky nepomohlo

Mužstvo zatiaľ povedie v pozícii hlavného kouča Ivan Droppa, jeho asistentom ostáva Tomáš Surový.

Fínsky lodivod prišiel na lavičku „baranov“ na jar tohto roku, dostal mužstvo do predkola play-off, avšak nový ročník aj vinou zdravotných problémov viacerých hráčov či absencii domáceho prostredia nezačal pre Banskobystričanov ideálne.

„Neboli sme spokojní s výsledkami v poslednej dobe. Značka ako HC ´05 patrí v tabuľke na iné miesto. Museli sme spraviť nejaké rozhodnutie. Nebola to otázka jedného dňa alebo zápasu. Na Tuukku nemôžem povedať nič zlé.

Vo výsledkoch zohrali úlohu viaceré faktory, ale je to biznis a keď veci nejdú ako by mali, tak musia prísť aj ťažké rozhodnutia,“ hovorí športový manažér klubu Július Koval.

Medzi voľnými trénermi sú momentálne aj bývalí úspešní lodivodi trojnásobného majstra ako Vladimír Országh či Dan Ceman. Kanaďan sa nedávno spájal aj s Popradom:

„Niečo máme rozrobené, chceme to vyriešiť čím skôr. Konkrétne mená máme pripravené, ale nebudem nič konkretizovať,“ pokračoval Koval, ktorý teda nechal odkrývať v zákulisí evidentne rozohrané rokovania.

Výkony Ihnačáka neboli optimálne

Spoločne s Poikonenom sa rozlúčil aj Brian Ihnačák. V predošlom ročníku zaznamenal 28 bodov v 21 odohraných stretnutiach základnej časti, teraz mal na konte deväť bodov (3+6) v pätnástich dueloch.

Na konte mal aj tri mínusové body a osemnásť trestných minút.

Brian Ihnačák (vľavo) v drese HC '05 Banská Bystrica. (Autor: TASR)

„Mužstvu veríme, ale rozlúčili sme sa s Brianom Ihnačákom. Ostatní hráči majú od nás dôveru, mali sme s nimi pohovory. Pri Brianovi to takisto bolo o výkonoch a potrebujeme si uľaviť aj z ekonomickej stránky, keďže išlo o jedného z najdrahších hráčov v mužstve.

Aj on cítil, že to nie je herne optimálne, takže sme vzájomne ukončili spoluprácu a budeme sa snažiť radšej investovať tieto prostriedky do obrany,“ vysvetlil a zároveň načrtol ďalšie kroky Banskej Bystrice jej športový manažér.

Prišiel bieloruský obranca

Posilou zadných radov sa stal ruský obranca Dmitri Kostromitin. Naposledy hrával bieloruskú súťaž.

Priletieť mal v stredu, ale pre komplikácie na letisku dorazí až vo štvrtok. Uvidí sa teda, či už nastúpi v piatok v Spišskej Novej Vsi ako to bolo avizované:

„Pracujeme aj na niečom ďalšom, ale čas ukáže, čo sa podarí. Máme však štyroch zranených obrancov a takisto straty aj v ofenzíve,“ podotkol Koval.

Mimo hry sú z bekov Marc-Olivier Crevier-Morin, Adam Žiak, Martin Bdžoch a chýbal aj Oliver Fatul.

Do týždňa by sa v zostave mohli objaviť Matt Mistele s Chaseom Bergerom: „V počte zranení sa to mení, strieda, ale celkovo je toho viac ako býva štandard,“ doplnil Július Koval.

Práve v stredu vykorčuľovali hráči spod Urpína na prvý tréning na prerobenej hale A, kde sa naposledy v rámci tréningu ukázali v marci 2020.

Ako prvý prešiel cez mantinel spomínaný Koval, ten si po dlhom čase nasadil korčule a zblízka sledoval tréning vedený Ivanom Droppom a Tomášom Surovým.

Premiéru doma má Banská Bystrica v nedeľu proti Prešovu: „Nemôžeme očakávať, že keď budeme hrať doma, vyhráme každý zápas, ale určite to bude pre nás lepšie ako tie doterajšie podmienky trénovania na hale B,“ dodal Július Koval.

Tabuľka

Súvisiace články