IIHF prijme Rusko a Bielorusko späť medzi elitu, no až po skončení vojny

TASR, SITA|30. sep 2022 o 14:05 (aktualizované 30. sep 2022 o 14:14)

Federácia potvrdila vylúčenie oboch krajín z najbližších MS v hokeji.

MOSKVA. Medzinárodná federácia ľadového hokeja (IIHF) potvrdila vylúčenie Ruska a Bieloruska z budúcoročných majstrovstiev sveta.

Na kongrese v tureckom Beleku predstavila aj scenár prípadného návratu oboch reprezentácii, ktoré by sa zaradili späť do elitnej kategórie.

Rusko a Bielorusko neštartovali už na tohtoročnom svetovom šampionáte – z podujatia vo Fínsku ich vyradili pre vojenskú inváziu na území Ukrajiny.

V prípade návratu na turnaj v roku 2024, ktorý hostí Česko, by boli by zaradení späť do "áčka".

Vyradili by tak postupujúcich z prvej divízie na budúcoročných MS. V nižších divíziách by návrat spôsobil zostup krajín, ktoré budú mať najnižší ranking.

Na uplynulých majstrovstvách sveta zaujali ich miesto Rakúsko s Francúzskom a v najvyššej kategórii sa udržali.

"Aby bolo jasné, tento verdikt neindikuje návrat ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF. Kongres len potreboval prijať rozhodnutie o tom, ako bude postupovať v prípade, že sa tak stane. A všetci členovia IIHF poznajú jasné podmienky, ako sa bude postupovať. Rada IIHF bude naďalej monitorovať situáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine," povedal prezident federácie Luc Tardif podľa oficiálneho webu IIHF.

Kongres IIHF v Turecku tiež prijal dohodu o spolupráci s čínskou stranou, podľa ktorej bude Čína hostiť v rokoch 2023, 2024 a 2025 turnaj A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta žien, ak jej hráčky budú súčasťou tejto kategórie.

Čínska hokejová asociácia za to zaplatí IIHF kompenzáciu vo výške troch miliónov USD, ktorú strešná organizácia rozdelí medzi účastníkov turnajov.

Za štart v Šen-čen v modernej 18-tisícovej hale každá národná federácia získa dotáciu 100-tisíc amerických dolárov a za apríl 2023 sa uvedené bude týkať aj Slovenska.

Okrem domácich Číňaniek sú totiž súčasťou uvedenej kategórie aj Slovenky, Dánky, Nórky, Rakúšanky a Holanďanky.

"Budeme rozvíjať ženský hokej spoločne a chceme privítať tímy v Číne," povedal v Beleku prezident Čínskej hokejovej asociácie Wang Süan.

Nachádzate sa tu: