Na turnaji sa predstavia štyri reprezentácie - Kanada, USA, Švédsko a Fínsko.
MONTREAL. Je to iba náhrada za Svetový pohár a diétny predkrm toho, na čo sa môžeme tešiť budúci rok v Miláne. Turnaj štyroch krajín, alebo ak chcete v origináli - 4 Nations Face-Off.
Zápasy hviezd NHL už fanúšikov nebavili a od roku 2020 visela vo vzduchu myšlienka obnovy Svetového pohára. NHL si povedala, že liga si zaslúži dôstojnú prestávku so všetkým, čo k tomu patrí, a tak spojila dve podujatia dohromady.
S myšlienkou oslovila hráčsku asociáciu NHLPA a keď aj oni prikývli, hlavný komisár Gary Bettman vyznačil v kalendári dátum od 13. do 21. februára 2025.
Okrem toho rezervoval haly v Montreale a Bostone a do sveta vyhlásil, že NHL má akýsi patent na organizáciu najlepších medzinárodných podujatí a tento turnaj bude veľká šou.
„Pre našich hráčov bolo dôležité, aby sme sa vrátili k tejto medzinárodnej súťaži, pretože tretina našich hráčov pochádza mimo Severnej Ameriky," dodal vlani vo februári, keď turnaj predstavoval.
Na škodu Slovákov a Čechov, na elitné podujatie dostali pozvánky iba štyri reprezentácie - Kanada, USA, Švédsko a Fínsko.
Program Turnaja štyroch krajín 2025 (4 Nations Face-Off)
Štvrtok 13. februára o 2.00 h:
Kanada - Švédsko (Dajto, Voyo)
Piatok 14. februára o 2.00 h:
USA - Fínsko (Dajto, Voyo)
Sobota 15. februára o 19.00 h:
Fínsko - Švédsko (Dajto, Voyo)
Nedeľa 16. februára o 2.00 h:
USA - Kanada (Dajto, Voyo)
Pondelok 17. februára o 19.00 h:
Kanada - Fínsko (Dajto, Voyo)
Utorok 18. februára o 2.00 h:
Švédsko - USA (Dajto, Voyo)
Jagavá história podujatia
Turnaj štyroch krajín má plynule nadviazať na Svetový pohár. Veľkolepú oslavu hokeja, ktorá vždy prilákala tisíce divákov na štadióny a milióny k televíznym obrazovkám.
Prvý turnaj pod názvom Svetový pohár sa usporiadal v roku 1996 a nahradil dovtedy úspešný Kanadský pohár. Ďalšia verzia prišla v roku 2004.
Na oboch turnajoch sa zúčastnilo osem krajín, medzi nimi bolo aj Slovensko. Ani raz však nedokázalo postúpiť zo skupinovej fázy.
Po dlhej odmlke sa turnaj zorganizoval v roku 2016, kde najlepšiu šesticu doplnili experimentálne tímy výberu Európy a hráčov zo Severnej Ameriky do 23 rokov.
Teraz prestávka trvala „iba” deväť rokov. A prečo má byť Turnaj štyroch krajín iba „diétnym predkrmom”?
Pretože medzičasom si Bettman podal ruky s IIHF dohodol budúcu spoluprácu. Tá odštartuje budúci rok na Zimných olympijských hrách v Miláne, kde sa po 12 rokov vrátia elitní hokejisti z najlepšej ligy sveta.
Akciu s názvom Svetový pohár v hokeji plánujú obnoviť v roku 2028 a neskôr v roku 2032. V akom formáte bude prebiehať, zatiaľ nevedno. Tohtoročný turnaj bude ale dostatočnou previerkou.
Čo je vlastne 4 Nations Face-Off?
Ako sme spomenuli vyššie, turnaj organizuje NHL a NHLPA. Podujatia sa zároveň môžu zúčastniť iba hráči so zmluvami v profilige.
Aj z tohto dôvodu neboli pozvané reprezentácie Česka, Nemecka, Švajčiarska či Slovenska. Ani jedna z nich nemá v NHL také zastúpenie, aby mohli poskladať celý tím.
A tak kým v roku 2016 reprezentovalo Slovensko vo výbere Európy až šesť hokejistov (Chára, Hossa, Tatar, Halák, Gáborík, Sekera), teraz nedostane priestor ani jeden.
Brad Marchand (vľavo) a Jaroslav Halák patrili k najlepším hráčom na Svetovom pohári v hokeji 2016. (Autor: X / NHL)
„Síce by to bolo trochu čudné, ale nepochybne zaujímavé," odpovedal slovenský útočník Martin Pospíšil pre nhl.com/sk na otázku, ako by vnímal návrat európskeho tímu.
„Neúčasť Česka ma prekvapila, pretože majú v NHL oveľa viac hráčov ako my. Veľa českých hráčov poznám, takže by bol pre mňa turnaj určite zaujímavejší," dodal.
Na turnaji nebudeme mať možnosť vidieť hviezdy ako napríklad David Pastrňák, Leon Draisaitl či Nico Hischier.
Pozvánku nedostali ani Rusi, pretože NHL v tomto prípade rešpektuje nariadenie IIHF. Medzinárodná hokejová federácia vylúčila ruských hokejistov zo svojich súťaží krátko po začiatku vojny na Ukrajine a zákaz nedávno predĺžila aj na sezónu 2026.
4 Nations Face-Off odštartuje zápasom medzi domácou Kanadou a Švédskom, ktorý je na programe v noci zo stredy na štvrtok o 2.00 SEČ.
V základnej skupine sa stretne každý s každým, odohrá sa teda šesť stretnutí. Najlepšie dve reprezentácie si to následne rozdajú vo finále.
Prvé štyri duely sa konajú v montrealskom Bell Centre, zvyšné tri hostí bostonská TD Garden. Finále je na programe 20. februára. Bude sa odohrávať v noci zo štvrtka na piatok o 2.00 SEČ.
Pretože ide o turnaj organizovaný NHL, neprekvapí, že rozmery klziska aj pravidlá budú presne kopírovať zámorskú súťaž. Rozdiel bude v predĺžení.
V skupine bude trvať desať minút a bude sa hrať formátom troch proti trom. Pokiaľ sa nerozhodne, budú nasledovať nájazdy.
Finálový zápas bude ale nadväzovať na play-off NHL. Oba tímy nastúpia s piatimi hráčmi a tretina bude trvať celých 20 minút, kým nepadne gól. V prípade potreby môže byť teda odohraných aj viac tretín.
Na prekvapenie, víťazstvá v základnej skupine budú ohodnotené tromi bodmi, nie dvomi, ako to platí v NHL. Organizátori si chcú zrejme vyskúšať formát, ktorým sa hrá na medzinárodných turnajoch IIHF, a to MS v hokeji a predovšetkým na olympiáde.
Kanada nie je favorit
Ak sa pozrieme na zostavy jednotlivých účastníkov, všetky budia rešpekt. Na podobných turnajoch sa pasuje do úlohy favorita Kanada, avšak, 4 Nations Face-Off bude výnimkou.
Kolíska ľadového hokeja sa bude spoliehať predovšetkým na hráčov v poli. Do Montrealu a Bostonu posielajú to najlepšie, čo majú.
VIDEO: Prvý tréning Kanady pred Turnajom štyroch krajín
Azda najväčším lákadlom bude spojenie Sidneyho Crosbyho s Connorom McDavidom, ešte spolu nikdy nehrali v jednom tíme.
Crosby vyhral v kariére všetky trofeje, od MS v hokeji, Stanleyho pohár až po olympijské zlato. „Byť opäť v tíme Kanady je pre mňa veľká česť,” uviedol kapitán výberu, ktorý sa v uplynulých dňoch pasoval zo zranením. Do turnaja ale nastúpi.
K „zázračným chlapcom” sa má pridať aj duo z Colorada Nathan MacKinnon a Cale Makar.
Kanadu ale na jednom poste tlačí topánka. V bránkovisku neoplývajú veľkou kvalitou a na turnaj priviedli trio Jordan Binnington, Adin Hill a Sam Montembeault. Všetko priemerní ligoví brankári.
Za niekoľko rokov prišla slávna brankárska škola o mimoriadnu povesť. Ak sa vrátime na OH 2010, jednotkou bol Roberto Luongo a chrbát mu kryl legendárny Martin Brodeur. To je výrazný posun smerom nadol.
TV program: Turnaj štyroch krajín (4 Nations Face-Off)
Nasledujúce 3 týždne nie je plánovaný žiaden priamy prenos.
Experti veria Spojeným štátom
S papierovo najsilnejším mužstvom prichádzajú Spojené štáty. Podľa viacerých expertov majú najvyrovnanejší tím na všetkých postoch.
Navyše, USA nevyhrali zlato na veľkom turnaji od roku 1996, keď opantali úvodný ročník Svetového pohára, a tak má kabína o motiváciu postarané.
Kým Kanade chýbajú spoľahliví brankári, USA ich majú hneď troch. Bránkovisku by mal vládnuť muž s menom Connor Helebuyck. Gólman Winnipegu kraľuje vo viacerých štatistikách NHL a patrí medzi najlepších brankárov súčasnosti.
Obrana síce utrpela stratu v podobe zraneného Quinna Hughesa, ale aj bez neho oplýva veľkou kvalitou.
Austin Matthews počas tréningu reprezentácie USA. (Autor: TASR/AP)
„Bude to naozaj vzrušujúci začiatok. Tento turnaj je pre našu generáciu iba začiatok. Chceme hrať dobre a, samozrejme, vyhrať,” uviedol na prvom tréningu útočník New Jersey Jack Hughes.
Spolu s ním by mali šéfovať útoku Jack Eichel či Auston Matthews. Prvýkrát v reprezentačnom drese sa stretnú aj bratia Matthew a Brady Tkachukovci.
Európske veľmoci mierne zaostávajú
Najväčším outsiderom turnaja je, aspoň na papieri, Fínsko. Napriek tomu sa Suomi môžu spoliehať na kvalitne prepracovaný systém, vďaka ktorému dokážu uspieť naprieč generáciami.
Okrem toho, zostava Fínska je vykladaná z hráčov v približne rovnakom veku, ktorí sa dlho poznajú a vedia, čo na ľade môžu od seba očakávať.
Z tímu najviac vyčnievajú Aleksander Barkov, Sebastian Aho a Mikko Rantanen. „Snažíme sa byť veľmi úzkou skupinou tvrdo pracujúcich hráčov, ktorí budú spoločne tvoriť jeden herný systém. A to môže sláviť úspech,” povedal Aho.
Obrana prišla o elitného beka Mira Heiskanena a z turnaja sa predčasne odhlásil aj Jani Hakanpää. Okrem toho, fínske brankárske trio Saros, Lankinen a Luukkonen nemá v aktuálnom ročníku oslnivú formu.
Medzi favoritov určite nepatrí ani reprezentácia Švédska. Kým ostatné tímy sa pýšia elitnými útokmi, „tri korunky” sa budú spoliehať na defenzívu.
Rasmus Dahlin, Mattias Ekholm, Victor Hedman či Erik Karlsson. Všetci zmienení patria vo svojich rolách v NHL k tím najlepším.
V útoku budú žiariť hviezdy na čele s Williamom Nylanderom a Eliasom Petterssonom. Otázna bude „bottom six” a aj pozícia mladíkov Lea Carlssona a Lucasa Raymonda.
Kde sa dá sledovať turnaj?
Na Slovensku bude všetky zápasy Turnaja štyroch krajín vysielať televízia Dajto. Ako píše oficiálna stránka, pri komentátorských mikrofónoch sa v prenosoch predstavia osvedčené mená Marek Matušica, Miro Held a Tomáš Kurilla, ktorí divákov sprevádzajú počas sezóny aj zápasmi NHL.
„K dvom priamym prenosom Fínsko – Švédsko a Kanada – Fínsko, ktoré sa začínajú už o 19:00 hod., pripravujeme aj štúdiá s atraktívnymi hosťami Michalom Handzušom a Richardom Pavlikovským,“ uviedol Martin Lisý, šéfredaktor športu televízie Markíza.
Okrej Dajto môžu fanúšikovia sledovať zápasy aj na internetovej platforme Voyo.
Tabuľka Turnaja štyroch krajín 2025 (4 Nations Face-Off)