Dvaja Slováci v TOP 30 produktivity je príšerné vysvedčenie, hovorí hokejový komentátor

Komentátor Pavol Gašpar z RTVS.
Komentátor Pavol Gašpar z RTVS. (Autor: Archív Pavla Gašpara)
SITA|3. mar 2024 o 15:46

Komentátor RTVS Pavol Gašpar by privítal skoré rozhodnutie o hráčoch z KHL ohľadom ich (ne)účasti na MS 2024.

BRATISLAVA. Na slovenskom mediálnom trhu pôsobí v posledných rokoch vysoký počet hladných hráčov (televízií), ktorí si chcú z koláča športových vysielacích práv odkrojiť čo najväčšiu časť.

Rastie cena samotných práv a pri pomerne komplikovaných akvizičných procesoch na to najviac dopláca verejnoprávna inštitúcia RTVS.

V poslednom období prišla o vysielacie práva na futbalovú Ligu majstrov, MS v ľadovom hokeji, domácu futbalovú i hokejovú ligy a aj o časť práv na vysielania Svetového pohára v lyžovaní.

Stále máme dosť vysielacích práv

Hosť najnovšieho vydania relácie V športovom SITE Pavol Gašpar, dlhoročný (najmä hokejový) komentátor RTVS a do konca minulého roka vedúci odboru športových prenosov, k súčasnému trendu povedal: "Nevnímam dobre, že to čo ma napĺňalo dve desiatky rokov, zrazu odišlo, ale našťastie ako televízia máme stále v portfóliu dosť iných vysielacích práv.

Máme pred sebou veľký projekt OH v Paríži a ja osobne som rád, že disponujeme tiež právami na nosné atletické podujatia a ďalšie športy.“

V niektorých krajinách Európskej únie existuje zákon, ktorý upravuje vysielanie športových prenosov s dôrazom na verejný záujem.

Ten je jedným z pilierov existencie verejnoprávnej televízie. "Ide o zákon o takzvaných ´listed events´, na základe ktorého si jednotlivé krajiny môžu zadefinovať to, pri ktorých programoch ide o verejný záujem.

Tie musia byť potom vysielané len alebo aj na verejnoprávnom okruhu. Je to vývoj, ktorý môže nastať, ale či sa tak stane, to už je v rukách našich zákonodarcov.

Máme už aj ministerstvo športu, takže je na kompetentných aby sa zamysleli, či netreba popracovať na legislatíve aj v tomto smere,“ načrtol Pavol Gašpar.

Príšerné vysvedčenie pre slovenský hokej

Aj napriek tomu že Gašpar v súčasnosti nekomentuje slovenskú hokejovú extraligu, citlivo vníma reálie, ktoré v klubovom hokeji na Slovensku rezonujú.

Jednou z nich je vysoký počet legionárov v jednotlivých tímoch a s ním spojený fakt, že medzi 30 najproduktívnejšími hráčmi súťaže sú iba dvaja Slováci (Samuel Buček a Peter Zuzin).

"Toto je jav, na ktorý by som chcel upozorniť. Na jednej strane môžeme pochváliť kluby za ich čoraz lepší skauting, ale na druhej strane je to príšerné vysvedčenie pre slovenský hokej.

Nepamätám si, že by sme niekedy mali v Top 30 dvoch slovenských chalanov. S tým sa jednoducho nemôžeme uspokojiť a už v žiadnom prípade to nemôžeme považovať za výkladnú skriňu slovenského hokeja,“ poukázal na problém človek, ktorý odkomentoval stovky duelov v najvyššej slovenskej súťaži.

Gašpar chce jasné stanovisko od zväzu

V diskusii s komentátorom takmer všetkých z posledných dvadsiatich svetových šampionátov v hokeji sme sa dotkli aj témy, ktorá má v spoločnosti výrazný polarizačný rozmer.

Štart hráčov z Kontinentálnej hokejovej ligy na MS. "Bohužiaľ, asi to dopadne podobne ako minulý rok.

To bohužiaľ hovorím nie preto, že tí hráči z KHL nehrali na MS, to bohužiaľ hovorím preto, že ja jednoducho čakám od zväzu jeden jasný a principiálny postoj, ktorý už v tejto chvíli mal byť.

Vlani sme sa dočkali vajatavého vyjadrenia, v štýle ‚aby bol pokoj na prípravu, hádam, možno, by aj bolo lepšie, keby aj tí hráči nešli‘.

Ja nechápem na čo čakáme. Nerozumiem týmto ´hrátkam´, ktoré len zvyšujú napätie. Nech už je to rozhodnutie akékoľvek, ja ho budem rešpektovať.

Potom sa samozrejme môžeme baviť o tom, aké to bude mať dopady. Nech sa pre mňa z mňa zväz vysloví aj za účasť tých hráčov na MS, ale opakujem, ja chcem jasné stanovisko, aby sme vedeli aký postoj ma druhý najväčší zväz na Slovensku.

V neposlednom rade je to inštitúcia, ktorá je financovaná minimálne z polovice z verejných zdrojov.

Nerozumiem teda, akým právom sa zadržiava to vyjadrenie do poslednej možnej chvíle.

Čim ďalej odsúvame toto rozhodnutie, tým výraznejší vplyv to bude mať na národný tím,“ skonštatoval Gašpar.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Slovensko»TIPOS extraliga»Dvaja Slováci v TOP 30 produktivity je príšerné vysvedčenie, hovorí hokejový komentátor