Slovákov pochovali vylúčenia. Nemcov zdolali, pohár však ostáva doma

Gólová radosť hráčov Slovenska v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko.
Gólová radosť hráčov Slovenska v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko. (Autor: TASR)
Sportnet, TASR|12. nov 2023 o 16:45 (aktualizované 12. nov 2023 o 17:54)

Museli zvíťaziť o dva góly.

Nemecký pohár 2023

Nemecko - Slovensko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 56. Pföderl (Eder) - 2. Kašlík (Baláž), 43. Cingel (Čerešňák, Okuliar)

Rozhodovali: Schukies, Iwert - Jürgens, Wölzmüller (všetci Nem.)

Vylúčení: 4:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Diváci: 4200

Nemecko: Bugl - Zimmermann, Kälble, Fohrler, Ukbekile, Köhler, Möser - Kammerer, Samanski, Pföderl - Ehl, Pfaffengut, Eham - Eder, Wiederer, Üffing - Appendino, Brunnhuber, Schinko

Slovensko: Hlavaj - Gajdoš, Čerešňák, Ivan, Bučko, Beňo, Golian, Korenčík, Hain - Minárik, Cingel, Faško-Rudáš - Okuliar, Roman, Hrehorčák - Kašlík, Baláž, Paulovič - Kusko, Šiška, Kukuča

LANDSHUT. Slovenskí hokejisti zvíťazili vo svojom záverečnom zápase na Nemeckom pohári 2023 nad domácim výberom 2:1.

V 34. ročníku tradičného merania síl hokejistov štyroch krajín v Landshute predtým zdolali Rakúsko 7:1, prehrali s Dánskom 3:4 a obsadili konečné 2. miesto.

Vlani skončili zverenci Craiga Ramsayho na poslednom 4. mieste, predtým sa z celkového víťazstva tešili v rokoch 1997, 2006, 2011 a 2016.

V zápase proti domácemu výberu potrebovali Slováci zvíťaziť o dva góly, tento cieľ začali napĺňať už po 66 sekundách. Po prihrávke Jozefa Baláža si pripísal prvý reprezentačný gól Matej Kašlík.

Na snímke zľava Joshua Samanski (Nemecko) a Matej Paulovič (Slovensko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

- Nemecko šport hokej NP 3. zápas Slovensko
- nemecký pohár turnaj
Na snímke zľava Alexander Ehl (Nemecko), Miloš Roman (Slovensko) a Tim Brunnhuber (Nemecko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke zľava Tobias Fohrler (Nemecko a Lukáš Cingel (Slovensko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke brankár Samuel Hlavaj (Slovensko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke zľava Lukáš Cingel a Jakub Minárik (obaja Slovensko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke hráči Slovenska v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke brankár Matej Tomek (Slovensko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke vľavo brankár Samuel Hlavaj (Slovensko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke zľava Patrik Hrehorčák (Slovensko) a Manuel Wiederer(Nemecko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke zľava Daniel Pfaffrngut (Nemecko) a Jakub Minárik (Slovensko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na snímke zľava Oliver Okuliar (Slovensko) a Joshua Samanski (Nemecko) v záverečnom zápase Nemecko - Slovensko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár v nedeľu 12. novembra 2023 v nemeckom Landshute. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Na ďalší gól čakalo 4200 divákov do tretej tretiny a opäť padol do bránky Nemecka. V presilovej hre sa presadil Lukáš Cingel. Štyri minúty pred koncom však skóroval v presilovke Leonard Pföderl a zabezpečil Nemcom turnajový triumf.

O poradí rozhodla minitabuľka zo vzájomných zápasov Nemecka, Dánska a Slovenska. V nej mali všetky tímy po 3 body a Nemci najlepší rozdiel v skóre (+2), Slováci (0) a Dáni (-2).

Tabuľka Nemeckého pohára 2023

Priebeh zápasu

I. tretina:

Slováci mali výborný vstup do zápasu, keď už po 66 sekundách otvoril skóre Kašlík po prihrávke Baláža a pripísal si prvý gól v reprezentácii.

Nemci potom pohrozili po strele Üffinga, na opačnej strane zakončil bekhendom do brankára Faško-Rudáš.

Výborné príležitosti mali aj Hrehorčák a Kukuča, ale ani im sa nepodarilo skórovať. Úspešné zákroky si pripísal aj Hlavaj, najviac práce mal po skrumáži v 14. minúte.

II. tretina:

V druhej tretine prišli prvé veľké šance Nemcov po faule Minárika, ale Hlavaj sa blysol po strelách Samanského a Pföderla.

Čerešňák potom výborne našiel vracajúceho hráča z trestnej lavice, ale Minárikovi v nájazde chýbala rýchlosť.

Slovenský brankár vytiahol ďalší vynikajúci zákrok v polovici zápasu po strele Ukbekileho, ale odolávať potom musela aj obrana Nemcov.

Dobrý ofenzívny hokej pokračoval počas celej druhej tretiny, ale gól do jej konca nepadol.

III. tretina:

V úvode tretieho dejstva napálil puk do žŕdky Paulovič počas presilovky, o pár sekúnd neskôr ju využil po prihrávke Čerešňáka útočník Cingel.

Pod veľký tlak dostali Nemci Slovákov v 55. minúte počas presilovej hry, ale brankár Hlavaj predviedol niekoľko bravúrnych zákrokov.

Potom však prišla nešťastná chvíľa Okuliara, keď zasiahol súpera hokejkou a presilovku využil Pföderl. V závere mohli ešte Slováci streliť potrebný gól, ale Okuliarovu strelu vytesnil Bugl.

Hlasy po zápase

Craig Ramsay: "Chalanov musím pochváliť. Hrali dobre, obetavo, nemám im čo vytknúť. Bol to náročný zápas a teší ma, že sme v ňom dokázali zvíťaziť."

Matej Kašlík, autor prvého gólu SR: "Bol to jeden z tých šťastnejších gólov, ale tréner nám povedal aby sme všetko dávali na bránku a tak som buchol do puku a spadlo to tam. Tímový výkon bol lepší ako proti Dánsku, Nemcov sme prekvapili. Ale škoda, že sme nevyhrali celý turnaj."

Lukáš Cingel, autor druhého gólu SR: "Mali sme dobrý začiatok a pohyb, z toho pramenili naše šance. Až na konci zápasu sme sa dozvedeli, že musíme vyhrať o dva góly, škoda, že to nevyšlo."

Peter Čerešňák, kapitán SR: "Podali sme lepší výkon ako včera, sme radi. Chceli sme vyhrať turnaj, ale reparát po zápase s Dánskom nám vyšiel a za to sme radi."

Oliver Okuliar, útočník SR: "Myslím si, že sme hrali dobre, každý tam nechal všetko. Vyhrali sme a to je veľmi dobre. Z toho, že sme nevyhrali turnaj, nemusíme robiť paniku. Škoda, že to nevyšlo proti Dánsku, ale každý ukázal, čo je v ňom. Môj faul v závere bol nešťastný."

Samuel Hlavaj, najlepší hráč zápasu za SR: "Čakali sme, že Nemcom dajú rozhodcovia viac presiloviek, ale nehnevám sa. Ukázali sme, že vieme hrať s každým. Mne sa takto chytá dobre, keď mám veľa práce. Kritická bola druhá tretina, Nemci mali viac tlaku."

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slovákov pochovali vylúčenia. Nemcov zdolali, pohár však ostáva doma