Ruského hokejistu odsúdili za špionáž, špehoval aj neďaleko slovenských hraníc

Maxim Sergejev.
Maxim Sergejev. (Autor: X / Stanislav Oroshkevych)
SITA|19. dec 2024 o 12:41

Obranca Maxim Sergejev si dokonca prenajal byt s výhľadom na závod vyrábajúci vojenské vybavenie.

BRATISLAVA. Ruský hokejista Maxim Sergejev, ktorý od roku 2021 pôsobil v poľskom hokejovom klube Zaglębie Sosnowiec, bol odsúdený na dva roky a jedenásť mesiacov odňatia slobody za špionáž. Referuje o tom poľský web hokej.net.

Dvadsaťjedenročného Sergejeva zadržali v júni 2023 a odvtedy bol vo väzbe a čakal na súdny proces.

Sergejev priznal vinu a vyhol sa potenciálne až 10-ročnému väzeniu. Tento obranca odohral za Zaglębie iba päť zápasov, väčšinou pôsobil v mládežníckom tíme tohto klubu.

Sergejev žil v Poľsku dvojitý život. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) ho naverbovala prostredníctvom Telegramu.

Spočiatku dostával iba jednoduchšie misie, ako napríklad zverejňovanie politického obsahu na sociálnych sieťach výmenou za kryptomeny.

Neskôr však začal dostávať náročnejšie úlohy. Fotografoval strategické miesta ako trebárs zbrojovku v Sliezsku či železničnú stanicu v meste Przemyśl na juhovýchode Poľska blízko hraníc s Ukrajinou a zhruba 100 kilometrov od slovenského územia.

Sergejev si dokonca prenajal byt s výhľadom na závod vyrábajúci vojenské vybavenie. Keď ho poľská agentúra pre vnútornú bezpečnosť zadržala, v jeho notebooku našli dokumenty týkajúce sa súkromnej ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny.

Vyšetrovanie ukázalo, že ruský obranca bol súčasťou väčšej špionážnej „formácie“ vedenej príslušníkom FSB menom Andrej.

Tento „tím“ tvorilo až 16 hráčov, z ktorých 14 už poľské orgány zadržali. Za svoje služby dostávali odmeny v stovkách dolárov, ale napríklad za vykoľajenie vlaku mali sľúbených až 10-tisíc dolárov.

Ruské médium Novaja Gazeta písalo, že Sergejev pobudne vo väzení do mája 2025 a potom ho deportujú do Ruska.

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Ruského hokejistu odsúdili za špionáž, špehoval aj neďaleko slovenských hraníc