NHL: Florida nezvládla ani šiesty zápas, Edmonton vyrovnal sériu

Edmonton Oilers - Florida Panthers: Sledujte s nami online prenos z finálového zápasu zámorskej NHL. (Autor: Sportnet)
Sportnet|21. jún 2024 o 20:00

Sledovali ste s nami ONLINE prenos zo šiesteho finálového zápasu zámorskej NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers.

EDMONTON. Edmonton Oilers a Florida Panthers dnes hrali šiesty zápas finálovej série NHL v sezóne 2023/2024.

Edmonton v poslednom zápase dokázal triumfovať na domácom ľade 5:1 a vyrovnal tak stav série na 3:3.

Hokej ste sledovali s nami naživo ako online prenos.

ONLINE PRENOS: Edmonton Oilers - Florida Panthers dnes (hokej, NHL, finále, výsledky, sobota, NAŽIVO)

NHL Finále 2023/2024
22.06.2024 o 02:00
Edmonton
5:1
(1:0, 2:0, 2:1)
60' minúta
Ukončený
Florida
Prehľad
Góly a asistencie: 8. Foegele (Draisaitl, Kulak), 21. Henrique (Janmark, Ekholm), 39. Hyman (Nugent-Hopkins), 57. R. McLeod (Foegele), 57. Nurse (S. Skinner) – 42. Barkov (Verhaeghe, Kulikov). Rozhodca: Rooney, Hebert – Daisy, Berg. Diváci: 18 347.
Po pěti letech nabídne NHL sedmý zápas finále! Edmonton dokázal Floridu porazit potřetí za sebou a série se tedy ještě jednou, a také naposledy, přesune na Floridu. Olejáři vstoupili do dnešního utkání výborně, když v první třetině Pantery jasně přehráli a navíc vstřelili zásluhou Warrena Foegeleho první branku. Krátce po návratu ze šaten poslal domácí do dvoubrankového vedení Adam Henrique a v závěru třetiny se trefil také Zach Hyman. Ve třetí periodě snížil ztrátu Floridy kapitán Aleksander Barkov, jenže závěr si už kanadský tým pohlídal. Do prázdné brány navíc ještě přidali pojistky Ryan McLeod a Darnell Nurse. Edmonton tak vítězí poměrem 5:1. Kdo nakonec zvedne nad hlavu Stanleyův pohár? To se dozvíme v noci na úterý.

Z mé strany je to pro toto utkání vše. Děkuji za pozornost, na počtenou!

Vyloučení v týmu Edmonton Oilers:
Ryan McLeod – 10 min. osobní trest, nesportovní chování.

Vyloučení v týmu Florida Panthers:
Ryan Lomberg – 10 min. osobní trest, nesportovní chování.
59:35
Rogers Place v závěrečných vteřinách tohoto utkání bouří. Edmonton poslední domácí utkání v této sezoně vyhraje, teď půjde o to, zda uspěje v tom úplně posledním.
59:12
Stuart Skinner si proti střele od modré čáry připsal další úspěšný zákrok.
58:46
Přechod do útočného pásma se Floridě tak úplně nepovedl, ale teď by se už hosté nejradši viděli v šatně.
58:19
Tarasenko se snaží vystrčit kotouč na zadním mantinelu, ale domácí obránci jsou pozorní.
57:56
Zápas se už z obou stran víceméně dohrává. Puk drží v obranné třetině Oliver Ekman-Larsson.
56:57
56:57
goalEdmonton právě vstřelil branku!
Hosté znovu odvolali na střídačku brankáře Bobrovského a Edmonton přidal pátou trefu. Stuart Skinner předvedl efektivní zákrok, puk přistrčil DARNELLU NURSEOVI, který trefil přes celé kluziště prázdnou klec. 5:1. Asistence: Stuart Skinner.
56:45
56:45
Finálová série půjde do sedmého utkání! Panteři hráli bez brankáře jen chvíli, neboť RYAN MCLEOD poslal kotouč do opuštěné klece. Útočník čtvrté formace dal svou čtvrtou branku v letošním play-off. 4:1. Asistence: Warren Foegele.
56:35
Sergej Bobrovskij odjíždí na střídačku, takže Florida to zkouší v šesti hráčích v poli.
56:09
Mattias Ekholm drží kotouč za svou klecí. Je jasné, že spěchat nebude.
55:47
Evan Rodrigues z velkého úhlu postrčil kotouč směrem na bránu, ale Stuart Skinner si poradil.
55:13
Vypadalo to na hostující přečíslení tři na dva, ale Sam Reinhart neprostrčil přesnou přihrávku na Barkova.
54:55
Ofenzivní akce domácích byla kvůli ofsajdu zastavena. Máme zde poslední dnešní reklamní přestávku.
54:25
Kanaďané už to hrají velmi chytře. Situace ve vlastní třetině si nekomplikují a Panteři mají problém se usadit před Skinnerem.
53:54
Domácí poslali kotouč na zakázané uvolnění, takže po krátké pauze se bude vhazovat před Stuartem Skinnerem.
53:30
Hosté v plném počtu.
53:16
Sergej Bobrovskij zasahoval proti střele z poměrně ostrého úhlu maskou. Florida toto oslabení přežije bez úhony.
52:32
Hyman si narazil kotouč o brankovou konstrukci, ale poté už nepřihrál úplně ideálně. Edmonton se ale stále drží v útočné zóně.
52:02
Connor McDavid si sice vedl kotouč do útočného pásma, ale u modré čáry jej zastavil čistým způsobem jeden z beků.
51:30
Kevin Stenlund – 2 min., nedovolené bránění.
51:04
Sergej Bobrovskij se dostal ke kotouči a okamžitě rozehrál do strany. Florida má před sebou už jen necelých devět minut.
50:34
Puk zastavil u modré čáry Gustav Forsling, jehož přízemní ránu zablokoval Cody Ceci.
49:59
Evan Rodrigues si tentokrát povyjel na levý kruh, odkud pálil, ale domácí v defenzívě zasáhli velmi dobře.
49:22
Oilers se ve třetí části zatím ke střelám moc nedostávají, což jim ale vadit nemusí, protože stále vedou o dva góly.
48:50
Sam Reinhart předvedl šikovnou stahovačku a následně pálil. Jeho pokus byl přizvednut mimo brankový prostor.
48:15
Domácí v plném počtu.
48:10
Nahození útočníka Antona Lundella zapadlo do lapačky brankáře Skinnera, který raději přerušil hru.
47:39
Počtvrté v této početní nevýhodě Edmonton posílá kotouč přes celé kluziště. Domácí mohou vystřídat.
47:17
Mattias Janmark se v oslabení dostal vpřed. Jeho dělovka skončila na rameni brankáře Bobrovského.
46:42
Po kvalitní střele od modré čáry bojovali před brankovištěm Matthew Tkachuk a Carter Verhaeghe, avšak přesná dorážka na řadu nepřišla.
46:22
Panteři by nutně potřebovali odehrát dobrou početní výhodu, což se jim zatím dnes nevydařilo.
46:15
Derek Ryan – 2 min., vysoká hůl.
45:30
Carter Verhaeghe se tlačil vpřed po levém křídle, ale z ideálního místa jej odtlačil obránce Oilers Philip Broberg.
44:56
Za sebou máme téměř pět minut ve třetí třetině a Florida zatím je hodně aktivní.
44:09
Anton Lundell se celkem snadno protáhl středem kluziště, ale černá guma mu v rozhodující chvíli utekla.
43:40
Oliver Ekman-Larsson zavezl kotouč na červenou čáru, ze které nahodil směrem dopředu. U mantinelu bojuje Vladimir Tarasenko.
42:56
Tkachuk vracel kotouč k modré čáře, kde ale Panteři propadli. Vpřed tak zamířil Zach Hyman.
42:19
Edmonton se po inkasování dostane pod tlak. Dá se očekávat, že se bude soustředit primárně na skvělou defenzívu.
41:28
41:28
goalFlorida právě vstřelila branku!
Hosté se na začátku třetí části dostávají zpátky do hry! Ceci nedostal puk z vlastního pásma, a tak Florida trestala. Carter Verhaeghe posunul touš na ALEKSANDERA BARKOVA, jenž následně předvedl perfektní a dlouhou forehandovou kličku. 3:1. Asistence: Carter Verhaeghe a Dmitrij Kulikov.
41:01
Brandon Montour předvedl na pravém křídle šikovnou kličku, po které pálil. Prudký pokus ale zamířil jen k mantinelu.
40:32
Uvidíme, jak Florida vstoupí do třetí periody. Hra je po dvaatřiceti vteřinách přerušena kvůli icingu hostů.
40:01
Začala třetí třetina.
Střely na branku po 2. třetině: 15 – 13
Je za námi druhá třetina, ve které jsme viděli dvě branky. Hned na začátku periody odskočili domácí do dvoubrankového vedení, které dodal Adam Henrique. O pár sekund později Panteři sice dali branku, ale ta po trenérské výzvě uznána kvůli ofsajdu nebyla. V závěru prostředního dějství tak kanadský tým skóroval potřetí, šestnáctý gól v tomto play-off vstřelil Zach Hyman.
40:00
Druhá třetina skončila.
39:39
Edmonton už vyhazuje z pásma puky tak, aby se nemusel pískat icing.
39:12
Dmitrij Kulikov musí hrát v obranném pásmu, rychle k němu dojel jeden z útočníků.
38:20
38:20
Oilers vedou už o tři góly a sedmý zápas je zase o krůček reálnější! ZACH HYMAN se dostal do samostatného úniku, který zakončil precizně. Bekhendem kotouč poslal pod brankáře Bobrovského. 3:0. Asistence: Ryan Nugent-Hopkins.
37:57
Sam Bennett byl ve středním pásmu atakován, ale vylučovat se nebude, takže Philip Broberg si může oddechnout.
37:02
Adam Henrique se mohl podruhé v utkání zapsat mezi střelce, se svou střelou z kruhu ale neuspěl.
36:39
Aktivitu ale postupně přebírá Florida, která už dvakrát byla velmi blízko k tomu, aby svou ztrátu snížila.
35:32
importantZ ničeho nic se hosté dostali do skvělé příležitosti! Kotouč uzmul kapitán Aleksander Barkov, který byl asi tři metry před brankovištěm. Fin ale napálil připravený beton gólmana Skinnera.
34:35
Hned po buly se k puku dostal Mattias Ekholm. Zkušený zadák trefil připravenou vyrážečku Sergeje Bobrovského.
34:19
Ryan Nugent-Hopkins se dostal do útočné třetiny. Hned za modrou čárou pálil, avšak nebyl přesný.
33:40
Finský útočník Eetu Luostarinen bojoval v rohu kluziště, ale obránce Oilers mu nedal ani centimetr prostoru.
32:57
Connor McDavid se vrací na ledovou plochu, takže ani tato floridská přesilovka využita nebyla.
32:32
Edmonton už posílá kotouč přes celé kluziště, práci s dalším zavezením bude mít obránce Brandon Montour.
32:02
Panteři si vytvořili závar před bránou. Poté kotouč v pásmu udrželi a volno měl na pravém kruhu Carter Verhaeghe, jehož ránu zastavil Stuart Skinner.
31:25
Na začátku druhé dnešní přesilovky se hosté nemohou usadit v útočné třetině.
30:57
Connor McDavid – 2 min., hákování.
30:22
Přehoupli jsme se do druhé poloviny řádné hrací doby. Hosté hrají rozhodně lépe než v první třetině, ale stále to na Edmonton nestačí.
29:30
importantNejvětší šance Panterů v zápase! Oliver Ekman-Larsson vystřelil od modré čáry, přičemž jeho rána byla vyražena. Rázem měl před sebou poloprázdnou bránu Ryan Lomberg, jenže člen čtvrté lajny ji minul.
29:22
Hra byla přerušena kvůli tomu, že Mattias Ekholm zasáhl puk vysokou holí.
28:44
Florida vybojovala kotouč v útočné zóně a rázem z toho byla možnost. Ke střele se prodral Matthew Tkachuk, který buď trefil obránce, nebo si zákrok připsal Skinner.
28:19
Sam Reinhart pouze protečoval kotouč do útočného pásma, u zadního mantinelu byli jako první obránci v tmavých dresech.
27:37
Aaron Ekblad dostal u modré čáry prostor. Zápěstím pálil, nicméně branku o několik desítek centimetrů minul.
26:57
Pobídka Mattiase Ekholma mířila před bránu, tam to ale hosté měli pokryté.
26:29
Útočná akce Edmontonu byla kvůli ofsajdu zastavena. Na řadu přichází komerční pauza.
25:48
Čtvrtá lajna Edmontonu si už už tvořila územní převahu, jenže pobídka Ryana McLeoda nebyla zpracována.
25:16
Niko Mikkola dlouho čekal mezi kruhy, už chtěl střílet, jenže přihrávka směřující na něj byla sražená.
24:49
Rozhodně se ale nedá říct, že by kanadské mužstvo i ve druhé části hru kontrolovalo. Darnell Nurse teď poslal touš na icing.
24:23
Stuart Skinner si připsal poměrně snadný zákrok. Ve 25. minutě Oilers stále vedou o dvě trefy.
23:42
Do zajímavé možnosti se dostal Leon Draisaitl, který z vrcholu kruhu vystřelil. Před brankovištěm operoval Zach Hyman, kotouč za záda gólmana ale nezastrčil.
23:05
Mattias Janmark – 2 min., hrubost.

Matthew Tkachuk – 2 min., hrubost.
22:52
Evan Rodrigues si v útočném pásmu všiml volného Kulikova, jenž si ale prudký pas nedokázal zpracovat.
22:05
Sergej Bobrovskij zpoza brány nerozehrál úplně nejlépe, ale k zakončení se Oilers nedostali. Na opačné straně pořádně prověřil domácího brankáře Carter Verhaeghe.
21:32
Connor McDavid nabíral velkou rychlost, avšak okolo obránců se neprotlačil.
20:56
importantFlorida sice záhy hned vstřelila branku, ale ta neplatila! Při přechodu do útočného pásma totiž trenérská výzva odhalila ofsajd, do kterého se dostali Sam Reinhart a Carter Verhaeghe.
20:46
20:46
Na začátku druhé třetiny Olejáři vedou o dva góly. V přečíslení dvou na jednoho se objevili ADAM HENRIQUE a Mattias Janmark. Prvně jmenovaný dostal přihrávku přímo na čepel a přesně zamířil k zadní tyči. 2:0. Asistence: Mattias Janmark a Mattias Ekholm.
20:01
Začala druhá třetina.
Střely na branku po 1. třetině: 11 – 2
Edmonton v první třetině byl lepším týmem a po zásluze vede. Do vedení poslal domácí celek v 8. minutě Warren Foegele, který využil precizní přihrávky Leona Draisaitla. Florida se k zakončení téměř vůbec nedostala a ani neměla větší šance. V dalším průběhu klání se bude muset znatelně zlepšit.
20:00
První třetina skončila.
19:09
Mattias Ekholm napálil kotouč od modré čáry. Švédský zadák ale minul svatyni hostů.
18:49
Nyní se ale pískalo zakázané uvolnění, takže zhruba minutu před koncem třetiny bude vhazování provedeno před Stuartem Skinnerem.
18:13
Sam Bennett si opět pomohl ze středního pásma jen nahozením. Sluší se podotknout, že Panteři zatím vystřelili jen dvakrát.
17:23
17:13
Aleksander Barkov odvedl v obranném pásmu kus dobré práce, a proto je nyní velmi pravděpodobné, že také Florida své první oslabení přežije.
16:42
Aaron Ekblad tentokrát vzal kotouč a poslal jej přes celé kluziště. Edmonton už znovu míří vpřed.
16:29
Bouchard na pravém kruhu oslovil Draisaitla, jehož tvrdá rána z první skončila v moci Sergeje Bobrovského.
16:02
Domácí si parádně měnili kotouč. Leon Draisaitl vybídl McDavida, který už asi měl střílet, ale ještě zvolil křížnou pobídku.
15:23
Eetu Luostarinen – 2 min., sekání.
14:48
Úplně volný zůstal u modré čáry Oliver Ekman-Larsson. Zkušený Švéd vystřelil, jenže jeho projektil nedoputoval až k brance.
13:58
Philip Broberg patří dnes mezi aktivní střelce. Zadák Edmontonu vypálil zápěstím, vyrážečkou ovšem zakročil Sergej Bobrovskij.
13:24
V útočném pásmu manévroval Connor McDavid, jenž ale následně trefil prvního bránícího hráče.
12:50
Nick Cousins neměl před sebou na červené čáře mnoho variant, puk tak jen posunul do útočného pásma.
12:02
Florida se zatím složitě usazuje v útočném pásmu. S rozehrávkou svému mužstvu pomohl Stuart Skinner.
11:34
Philip Broberg dostal kotouč na pravou stranu útočného pásma. Snažil se pálit z první, ale rána mu nesedla.
10:52
McDavid naskočil na led spolu s Leonem Draisaitlem. Němec našel u modré čáry Evana Boucharda, jehož ránu betonem zastavil Sergej Bobrovskij.
10:17
09:53
Florida si teď předávala kotouč jako horký brambor. Pobídka Sama Bennetta přesná nebyla a Derek Ryan tak mohl puk poslat co nejdále.
09:02
Nahození hostů od modré čáry až k brankáři Skinnerovi nedošlo, následně Olejáři opět vyhodili.
08:32
Carter Verhaeghe na začátku přesilovky ztratil kotouč a domácí tak černou gumu vyhazují přes všechny čáry.
08:17
Mattias Janmark – 2 min., sekání.
08:13
Krátce po vstřelení gólu celek v modrých dresech opět zahrozil. Florida tak musela vyhodit na zakázané uvolnění.
07:27
07:27
Domácí se v 8. minutě dostávají do vedení! Kotouč si na středu kluziště přebral Leon Draisaitl, který nádhernou přihrávkou našel před brankovištěm WARRENA FOEGELEHO. Hostující brankář se proti jeho zakončení nestačil přesunout. 1:0. Asistence: Leon Draisaitl a Brett Kulak.
06:54
importantOilers předvedli skvělé střídání. Evan Bouchard si najel na vrchol pravého kruhu, kde byl úplně sám, ale výtečný zákrok předvedl Sergej Bobrovskij.
05:48
Málem se Panteři dostali do první velké šance. Kotouč se pohyboval kousek od brankoviště, ale Skinner se stačil přemístit, když bekhendem zakončoval Aaron Ekblad.
05:17
Mattias Janmark si nabruslil na pravý kruh, odkud pálil. Rána švédského útočníka zapadla do výstroje gólmana Bobrovského.
05:08
Už to vypadalo, že do zakončení se probije Connor Brown, ale nakonec jej stačil dostoupit obránce.
04:40
Carter Verhaeghe si zpracoval puk u mantinelu a vystřelil, avšak Stuart Skinner si přední tyč pohlídal.
04:18
Za bránou soupeře bojovali floridští hokejisté, kteří by rádi něco kloudného vymysleli.
03:02
Edmonton je v úvodních vteřinách tohoto duelu aktivnějším týmem. Znovu si kotouč vzal kapitán Connor McDavid.
02:38
První přerušení dnešního utkání. Za kotoučem se hnal Evan Rodrigues, ale byl tam jako druhý. Pískal se tedy icing.
02:10
Hyman se dostával do útočného pásma, jenže skvělou práci směrem dozadu odvedl Tkachuk.
01:48
Oliver Ekman-Larsson manévroval ve střední třetině a následně poslal kotouč na zadní mantinel.
01:12
Při akci dvou na dva se ke střele dostal Leon Draisaitl. Brankář Sergej Bobrovskij nepředvedl zrovna ideální zákrok.
00:34
První lajna domácích se dostala do útočného pásma. Nurse vybídl u modré čáry Philipa Broberga, jehož pokus nebyl přesný.
00:01
Utkání právě začalo.
Oba celky už míří na hrací plochu. Před startem šestého finále si samozřejmě ještě poslechneme hymny USA a Kanady.
Úvodní sestavy:

Edmonton Oilers: S. Skinner (Pickard) – Bouchard, Ekholm, Broberg, Nurse (A), Ceci, Kulak – Hyman, McDavid (C), Nugent-Hopkins – Holloway, Draisaitl (A), Foegele – C. Brown, Henrique, Janmark – Perry, Ryan, R. McLeod.
Trenér: Kris Knoblauch

Florida Panthers: Bobrovskij (Stolarz) – Ekblad (A), Forsling, Montour, Mikkola, Kulikov, Ekman-Larsson – Reinhart, Barkov (C), Verhaeghe – M. Tkachuk (A), Bennett, Rodrigues – Tarasenko, Lundell, Luostarinen – Cousins, Stenlund, Lomberg.
Trenér: Paul Maurice

Rozhodčí: Rooney, Hebert – Daisy, Berg.

FLORIDA PANTHERS

Panteři mají momentálně velmi blízko k zisku historického Stanley Cupu. Finále NHL hráli dohromady dvakrát, ani jednou ale neslavili. V roce 1996 podlehli Coloradu 0:4 na zápasy a v loňském roce nestačili 1:4 na zápasy na Vegas. Obrovskou sílu ukázala Florida také letos. Po základní části byli Panthers třetí nejlepší ve Východní konferenci. Na úvod bojů o Stanley Cup hladce přehráli Tampu a následně 4:2 na zápasy vyřadili Boston. Poté si v konferenčním finále Florida poradila také s vítězem základní části Rangers a nyní hraje poslední sérii, ve které bude mít k dispozici třetí mečbol. Nejproduktivnějším hráčem Panterů v play-off je útočník Matthew Tkachuk, jenž má na svém kontě 6 branek a 16 asistencí.

EDMONTON OILERS

Edmonton je ve finále NHL po osmnácti letech, poslední ze svých pěti Stanley Cupů vybojoval v roce 1990. Parta okolo kapitána Connora McDavida nezačala tuto sezonu moc dobře, ale po nástupu trenéra Krise Knoblaucha se Oilers začali zvedat. Kanadský celek postoupil do play-off z druhého místa v Pacifické divizi a z pátého v celé Západní konferenci. V prvním kole Edmonton potřetí za sebou vyřadil Los Angeles a hned poté po sedmi zápasech zdolal silný Vancouver. V konferenčním finále s Dallasem Olejáři favoritem rozhodně nebyli, přesto dokázali vyhrát 4:2 na zápasy. Nejproduktivnějším hráčem celého play-off je edmontonský kapitán Connor McDavid, který ve 23 zápasech nastřádal parádních 42 kanadských bodů, přičemž čtyřikrát bodoval v uplynulém střetnutí. Dokáže svůj celek potáhnout za dalšími dvěma vytouženými výhrami?
Dosavadní zápasy této série

1. zápas
Florida – Edmonton 3:0

Branky a nahrávky: 4. Verhaeghe (Barkov, Reinhart), 23. Rodrigues (Bennett, Montour), 60. Luostarinen (Barkov).

2. zápas
Florida – Edmonton 4:1

Branky a nahrávky: 30. Mikkola (Lundell, Tarasenko), 44. Rodrigues, 53. Rodrigues (Lundell, Ekman-Larsson), 58. Ekblad (Bennett) – 12. Ekholm (McDavid, Bouchard).

3. zápas
Edmonton – Florida 3:4

Branky a nahrávky: 22. Foegele (Henrique), 47. Broberg (McDavid, Nurse), 55. R. McLeod (Kulak, McDavid) – 19. Reinhart (Forsling, Barkov), 30. Tarasenko (Luostarinen, Lundell), 34. Bennett (M. Tkachuk), 36. Barkov (Rodrigues, Reinhart).

4. zápas
Edmonton – Florida 8:1

Branky a nahrávky: 4. Janmark (C. Brown), 8. Henrique (Janmark, Ekholm), 15. Holloway (Draisaitl, Kulak), 22. McDavid (Hyman, Bouchard), 25. Nurse (McDavid, Hyman), 34. Nugent-Hopkins (Draisaitl, McDavid), 55. Holloway (McDavid, Perry), 57. R. McLeod (Holloway, Foegele) – 12. Tarasenko (Forsling).

5. zápas
Florida – Edmonton 3:5

Branky a nahrávky: 27. M. Tkachuk (Rodrigues), 33. Rodrigues (Montour, Bennett), 45. Ekman-Larsson (M. Tkachuk) – 6. C. Brown, 22. Hyman (Bouchard, McDavid), 25. McDavid (Foegele, Bouchard), 32. Perry (McDavid, Bouchard), 60. McDavid.
Hezké brzké sobotní ráno při sledování finále Stanley Cupu! Florida dnes bude mít k dispozici třetí mečbol, aby slavný pohár získala. Úvodní buly šestého klání mezi Edmontonem a Floridou padne krátce po 2:00.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.

Pavúk play-off NHL

Domov»Hokej»NHL»NHL: Florida nezvládla ani šiesty zápas, Edmonton vyrovnal sériu