Má poruchu autistického spektra a presadil sa vo švédskej lige. Musíte ísť vpred, odkazuje

Linus Söderström v drese Skellefteå AIK.
Linus Söderström v drese Skellefteå AIK. (Autor: X/Skellefteå AIK)
SITA|22. máj 2024 o 16:12

Za jeho splneným snom stojí množstvo driny a odriekania, ale aj prijatia a podpory najbližšieho okolia.

BRATISLAVA. Vo švédskom hokeji môže hrať aj človek s autizmom, ako príklad slúži príbeh brankára Linusa Söderströma.

Na profesionálneho gólmana vo Švédskej hokejovej lige (SHL), ktorý má poruchu autistického spektra (PAS) a poruchu pozornosti spojenú s hyperaktivitou (ADHD), upozornila nezisková organizácia Modrá hliadka.

Linusovi Söderströmovi obe poruchy diagnostikovali v siedmich rokoch, o dekádu neskôr ho draftoval do zámorskej NHL tím New York Islanders v 4. kole z 95. miesta.

Za jeho splneným snom stojí podľa neho množstvo driny a odriekania, ale aj prijatia a podpory najbližšieho okolia.

Pomohol mu prestup do špeciálnej školy

Športovec sa v minulosti pre The Hockey News vyjadril, že zásadný vplyv na jeho život a budúcnosť mal prestup do špeciálnej školy vo veku 10 rokov. V triede, kde bolo sedem žiakov a dvaja až traja učitelia, konečne rozkvitol a napredoval.

"Dodnes som s tými učiteľmi v kontakte. Znamenali pre mňa veľmi veľa a nebyť ich, nikdy by som teraz nebol tam, kde som. Mnohí z nich hrali dokonca hokej, takže mi veľmi pomohli aj v tejto oblasti,” vyhlásil Söderström.

Linus Söderström v drese Skellefteå AIK.
Linus Söderström v drese Skellefteå AIK. (Autor: X/Skellefteå AIK)

Rodák zo Štokholmu chytá v najvyššej švédskej hokejovej súťaži za klub Skellefteå AIK. V minulosti krátko pôsobil aj v zámorí, dve sezóny strávil vo fínskej Liige.

V detstve mu dobre išlo len to, čo mal rád. Na rozdiel od učenia sa na hokej dokázal maximálne sústrediť.

Aktuálne si to pochvaľuje aj jeho súčasný tréner, ktorý Söderströma vníma ako dôležitý hlas pri tvorbe obrannej taktiky a jeho schopnosť koncentrácie a čítania hry označil za superschopnosť.

Vytvorili mu vhodné podmienky

Švédsky hokejový program zaregistroval neurologicky odlišného hráča už v detstve, preto zaškolil svojich trénerov pre prácu s deťmi na spektre autizmu.

Vďaka tomu mu dokázali vytvoriť vhodné podmienky a prostredie pre športový rast. Podarilo sa im to napríklad zjednodušením komunikácie a pokynov.

Po rokoch viacerí prezradili, že to bola pre nich výzva, vďaka ktorej sa stali lepšími koučmi aj ľuďmi.

Príbeh tohto švédskeho brankára podľa neziskovky Modrá hliadka ukazuje, že na pokrok detí so špeciálnymi potrebami má vplyv celá spoločnosť a jej mentalita.

"Som obyčajný chlapec v obyčajnom tíme. Deťom na spektre autizmu odkazujem, že viem, aké ponuré môžu byť niektoré dni. Nemať sebavedomie je ťažké a strašidelné. Chcem vás všetkých podporiť. Musíte ísť vpred a nevzdať sa zábavy. Rodiny vás podporujú, len neprestávajte snívať. Užívajte si život, u mňa to funguje,“ uviedol Söderström podľa The Hockey News.

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Ďalšie súťaže»Švédsko»SHL - Svenska hockeyligan»Má poruchu autistického spektra a presadil sa vo švédskej lige. Musíte ísť vpred, odkazuje