Hatalčík určil šestnástku pre ME, čierny Peter pre Mažára a Maťaša

TASR|16. jan 2006 o 12:18

Bratislava 16. januára (TASR) - Tréner slovenských hádzanárov Peter Hatalčík v pondelok zverejnil šestnásťčlennú nomináciu hráčov, ktorých už o niekoľko ...

Bratislava 16. januára (TASR) - Tréner slovenských hádzanárov Peter Hatalčík v pondelok zverejnil šestnásťčlennú nomináciu hráčov, ktorých už o niekoľko dní čaká historický debut na majstrovstvách Európy vo Švajčiarsku. Zo širšieho kádra, s ktorým absolvoval štyri prípravné zápasy s Ukrajinou a Švajčiarskom, sa slovenský kouč rozhodol nechať doma spojku Považskej Bystrice Martina Maťaša a pivota Tatrana Prešov Tomáša Mažára.

Hatalčík priznal, že prijať konečné rozhodnutie o tom, kto do dejiska slovenskej B-skupiny v Bazileji pocestuje a kto zostane doma, bolo veľmi náročné. "Pre mňa bolo ťažké rozhodnúť sa a pre chlapcov určite zase prijať to, no obaja to v podstate zobrali ako profesionáli. Pripomenul som im, že stále figurujú ako náhradníci a ak bude treba spraviť nejaké zmeny, určite po nich siahnem," zdôraznil Hatalčík, ktorý sa rozhodoval najmä, či do dejiska ME zoberie len dvoch brankárov alebo dvoch pivotov. "Nakoniec sa nám zdalo riskantnejšie, že by sme mali iba dvoch gólmanov. Každopádne sme chceli mať k dispozícii aspoň sedem spojok, keďže na tomto poste nás postretli v príprave problémy zvýraznené dlhodobým zranením Demoviča, ochorením Janča a otáznik dlho visel aj nad Valom, ktorého trápil chrbát," dodal tréner. Hatalčík sa nakoniec rozhodol zo sebou zobrať aj Jána Kolesára, ktorý v prvom dueli so Švajčiarmi utrpel zlomeninu nosa, no zranenie nie je až také vážne ako sa pôvodne ukazovalo a nemalo by košickej spojke zabrániť v plnohodnotnom výkone.

Hráči sa rozišli domov už v nedeľu po druhom stretnutí so Švajčiarmi. "Neznamená to však tréningovú úľavu, vo svojich materských kluboch by mali spoločne s extraligistami naďalej zarezávať," vyhlásil Hatalčík. Posledný zraz pred odletom do Bazileja (25. januára) je na programe vo štvrtok na obed. Šestnástka sa najskôr zúčastní na slávnostnom vyhlásení Hádzanárov roka v bratislavskom hoteli Echo a po ňom ešte zvládne jeden tréning. Poslednou generálkou pred odchodom bude dvojzápas so slovenskými juniormi (do 20 rokov) v piatok a v sobotu.

Na európskom šampionáte čaká na Slovákov nefalšovaná skupina "smrti" o jedno z trojice postupových miest do nadstavby budú bojovať v konkurencii majstrov sveta z rokov 1995 a 2001 Francúzov, obhajcov európskeho titulu Nemcov a aktuálnych svetových šampiónov Španielov.

Konečná nominácia SR na ME vo Švajčiarsku:

brankári: Richard Štochl (Dunaferr SE/Maď.), Michal Meluš (PLER Budapešť/Maď.), Martin Pramuk (KK Nyíregyháza/Maď.)

pivoti: Peter Hlavtúr (BSV Bern/Švajč.), Pavol Jano (KK Nyíregyháza/Maď.)

krídla: Tomáš Straňovský (VfB Forchheim/Nem.), Pavol Polakovič (Barakaldo CB/Šp.), Martin Straňovský (Ademar Leon/Šp.), Radoslav Antl (Grasshoppers Zürich/Švajč.)

spojky: Martin Farkašovský, Ján Kolesár (obaja 1. MHK Košice), Peter Tumidalský (Tatran Prešov), Peter Zaťko (MŠK Považská Bystrica), Rastislav Tabačko (BM Antequera/Šp.), Peter Kukučka (Dunaferr SE/Maď.), Daniel Valo (MT Melsungen/Nem.)

Program SR na 7. ME vo Švajčiarsku:

B-skupina (Bazilej):

štvrtok, 26. januára: Francúzsko SR (18.00)

sobota, 28. januára: SR Nemecko (14.00)

nedeľa, 29. januára: Španielsko SR (17.30)

Nachádzate sa tu: