Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Hatalčík: Smola sa nás držala až do konca

Sportnet|30. jan 2006 o 00:00

Slováci v bazilejskej "skupine smrti" na ME hádzanárov vo Švajčiarsku napokon predsa len obstáli so cťou. Po debakli s bronzovým tímom vlaňajších MS Francúzmi 21:35 by sa tréner PETER HATALČÍK najradšej nevidel, no dobrý výkon proti obhajcom titulu ...

Tréner slovenských hádzanárov Peter Hatalčík. FOTO - ČTK/AP

Slováci v bazilejskej "skupine smrti" na ME hádzanárov vo Švajčiarsku napokon predsa len obstáli so cťou. Po debakli s bronzovým tímom vlaňajších MS Francúzmi 21:35 by sa tréner PETER HATALČÍK najradšej nevidel, no dobrý výkon proti obhajcom titulu z Nemecka (26:31) a slušný s úradujúcim svetovým šampiónom zo Španielska (25:34) mu zlepšil náladu. Hoci Slováci dnes letia zo šampionátu bez zisku jediného bodu domov, ukázali Európe, že hádzanú hrať vedia.

Bolo ťažké po takom výbuchu s Francúzskom motivovať hráčov?

"Všetci sme ich dvíhali hore. A pomohol nám i deň voľna a následná regenerácia. To prefackanie skôr vyfučalo z hláv."

Nebáli ste sa podobného scenára s Nemeckom?

"Hádzanú hrať vieme a veril som, že to dokážeme. Chlapci sa naozaj proti obhajcom titulu vypli k solídnemu výkonu. Nebyť výborného nemeckého brankára Fritza, mohlo to byť ešte krajšie. Možno sme mohli myslieť aj na bod."

Prečo sa tak nedokázali prezentovať aj proti Francúzom?

"Boli nervózni, trápila ich tréma. To sa nedá preskočiť. Bol to krst ohňom, a to sa musí zažiť na vlastnej koži. Navyše v takej skupine. Ťažších súperov sme už nemohli mať."

Čo chýbalo vášmu tímu, aby proti Nemecku bodoval?

"Nemali sme zahadzovať individuálne protiútoky a strely z postu pivota. A zaspali sme úvod druhého polčasu. Darmo som ich upozorňoval, že po vypätí v prvom príde uvoľnenie. Aj tak sme hneď na začiatku dostali tri rýchle góly."

Potešilo vás niečo na šampionáte?

"Gratulácia k dobrému výkonu od nemeckého trénera Heinera Branda. A po nej mi prišiel podať ruku sám Hasan Moustafa (egyptský šéf Medzinárodnej hádzanárskej federácie - pozn. red.). To sa mi ešte nestalo, aby mi blahoželal sám prezident. A príjemný bol i potlesk divákov po zápase so Španielmi. Všetci funkcionári nám vraveli buďte radi, že ste tu."

So Španielmi ste po vypadnutí Tumidalského hľadali veľmi dlho optimálnu zostavu...

"Tej smoly sme sa nezbavili až do konca. Tabačko sa po dobrom výkone s Nemeckom ráno ledva postavil na nohy, Valo si okrem členka poranil aj ruku a bol nepoužiteľný, Antl stál na jednej nohe a v zápase si Tumidalský ešte vyvalil koleno. Musel som skúšať všeličo, ale som rád, že sa to napokon vykryštalizovalo a aj tí zvyšní dokázali zatiahnuť zápas. Bojovali sme až do konca. Ukázali sme peknú hru."

Napriek tomu to mohol byť krajší výsledok. Šesť minút pred koncom ste prehrávali len o tri góly. Čo sa potom prihodilo?

"Všetci už mleli z posledného. Španieli mali vyrovnanejšiu lavičku a plne to využili. Keby sa zápas skončil o desať minút skôr, boli by sme vytešení. Takto som smutní z toho množstva gólov, čo nám súper v závere uštedril. To bola katastrofa."

Súvisiace články