Handzuš pomohol Los Angeles k výhre gólom

Peter Budaj podal v drese Avalanche výborný výkon.
Peter Budaj podal v drese Avalanche výborný výkon. (Autor: ap)
TASR|31. okt 2010 o 08:14

V 14 sobotňajších zápasoch zámorskej profiligy zápasoch sa bodovo presadila dvojica Slovákov. Handzuš zaznamenal gól, Meszároš asistenciu. Darilo sa aj brankárovi Budajovi, ktorý sa stal druhou hviezdou zápasu.

NEW YORK. Slovenský útočník Michal Handzuš rozhodol v nočnom zápase zámorskej hokejovej NHL o triumfe Los Angeles Kings nad New Jersey Devils 3:1, keď za stavu 1:1 strelil víťazný gól domácich.

Bodoval aj Andrej Meszároš, ktorý asistoval pri druhom góle Philadelphie do siete New Yorku Islanders pri výhre 6:1.

Slovenský obranca však duel nedohral, keď po nešetrnom náraze Trenta Huntera musel odstúpiť z hry s podozrením na otras mozgu. Brankár Peter Budaj zlikvidoval 33 striel hráčov Columbusu a aj vďaka jeho výkonu triumfovalo Colorado nad Blue Jackets 5:1.

Dva body pre svoj tím vychytal aj Jaroslav Halák, ktorý 25 úspešnými zákrokmi pomohol k výhre St. Louis nad Atlantou 4:3 po samostatných nájazdoch.

Pre Haláka to bola štvrtá výhra v rade a šiesta v aktuálnom ročníku. Nerodila sa však ľahko, lebo Blues ešte v 54. minúte prehrávali 1:3. Potom ale Jay McClement dvoma gólmi vyrovnal, čím zavŕšil svoj premiérový hetrik v kariére, a v nájazdoch o triumfe domáceho tímu rozhodli T.J. Oshie a Brad Boyes. Halák, ktorý v rozstrele neinkasoval z dvoch nájazdov ani raz, nešetril slovami chvály na adresu trojgólového strelca McClementa.

"Jay Mac podal výborný výkon, strelil tri dôležité góly. Vďaka nemu sme získali dva veľmi cenné body. Chalanom sa dnes musím poďakovať," povedal pre FS Midwest 25-ročný rodák z Bratislavy, ktorý mal šancu pokoriť klubový rekord Mannyho Legaceho v počte neprerušených minút bez inkasovaného gólu.

Jeho plány pochoval už v 9. minúte Rich Peverley, ktorý stopol Halákovu úspešnú sériu na 160 minútach a 8 sekundách. Po náhlom kolapse a otrase mozgu sa v bránkovisku Atlanty opäť objavil Ondřej Pavelec, talentovaný český gólman v riadnom hracom čase a predĺžení zlikvidoval 32 striel "bluesmanov".

Budaj oporou Colorada. Vyhlásili ho za druhú hviezdu zápasu

Svoj dosiaľ najvydarenejší duel v sezóne odchytal brankár Colorada Peter Budaj. Z 34 striel, ktoré na neho vyslali hráči Columbusu, inkasoval iba raz, keď ho za stavu 5:0 pre Avalanche prekonal Derick Brassard. "Peter bol úžasný. Odchytal solídny zápas, vždy bol postavený kolmo k puku.

Predviedol niekoľko dôležitých zákrokov," vyjadril sa na adresu Budaja asistent trénera Colorada Sylvain Lefebvre. Slovenský gólman dostal šancu pri zranení jednotky Craiga Andersona a zdá sa, že sa jej chopil pevne, keď si v tejto sezóne pripísal tretiu výhru v štyroch vystúpeniach.

Svojím 89. víťazstvom v kariére zároveň vyrovnal klubový rekord Davida Aebischera v počte triumfov, obaja sa v historických tabuľkách organizácie Colorado Avalanche, resp. jej predchodcu Quebec Nordiques delia o tretiu priečku.

Víťazný gól Handzuša, Meszároš sa zranil

Svoj druhý gól v prebiehajúcom ročníku strelil Michal Handzuš, keď v polovici zápasu LA New Jersey (3:1) dorazil počas presilovky do siete delovku Jarreta Stolla. Gól sa ukázal byť napokon víťazným a "králi" vďaka nemu stále trónia celej NHL.

"Vyzerá to tak, že keď sa jednej formácii nedarí, vždy sa nájde druhá, ktorá ju zastúpi. Máme vyvážený útok, obranu aj brankársku dvojicu. Všetko nám momentálne vychádza," spokojne konštatoval center Stoll, ktorý mal prsty vo všetkých troch góloch domáceho mužstva (1+2).

Kým Kings sa vyhrievajú na čele tabuľky, "diabli" klesli po prehre na samé dno. Na začiatku sezóny jeden z kandidátov na zisk Stanleyho pohára dokázal v úvodných dvanástich dueloch vyhrať len trikrát.

Los Angeles zvíťazilo vo štvrtom domácom stretnutí za sebou a v Staples Centre má najlepší vstup do sezóny od ročníka 1988/89. Asistenciu si pripísal Andrej Meszároš z Philadelphie, ktorý však duel s New York Islanders, keď ho v druhej tretine nešetrne narazil na mantinel Trent Hunter.

Hráč Islanders si za svoj zákrok vyslúžil trest do konca zápasu. Bližšie podrobnosti o zdravotnom stave Meszároša zatiaľ nie sú známe. Slovák by mal mať podľa ESPN problémy v hornej časti tela a ako informoval generálny manažér Flyers Paul Holmgren, v nedeľu sa podrobí ďalším vyšetreniam.

Caps dali na ľade Calgary sedem gólov

Zápas troch odlišných tretín videli diváci v Calgary. Domáci Flames vyhrávali po 20 minútach nad Washingtonom 2:1, následne v druhej časti inkasovali poltucet gólov a v poslednom dejstve sa už zápas za stavu 2:7 pre hostí iba v pokojnom tempe dohrával.

Strelecky sa chytil kanonier Capitals Alexander Ovečkin, ktorý vsietil dva góly v priebehu 12 sekúnd. Obhajca Stanley Cupu z Chicaga, hrajúci stále bez zraneného Mariána Hossu, napravil predošlú nečakanú prehru s Edmontonom (4:7) a na ľade Minnesoty dokráčal k triumfu 3:1.

Slovenský útočník Tomáš Kopecký, ktorý proti Oilers nazbieral päť mínusiek, si tentoraz pripísal do tabuľky pravdy plusový bod a na hracej ploche strávil dlhých 21:22 minút.

Vo fantastických výkonoch pokračuje brankár Bostonu Tim Thomas, ktorý pri víťazstve Bruins 4:0 na ľade Ottawy zaknihoval druhé čisté konto v rade a tretie v sezóne. Reprezentant USA a držiteľ striebornej medaily zo ZOH vo Vancouveri vedie brankárske štatistiky celej ligy s úžasným priemerom 0,5 gólu na zápas a úspešnosťou zásahov 98,4 percent.

Thomas počas kariéry nazbieral presne 20 shutoutov. Čistým štítom sa okrem neho mohli v noci na nedeľu pochváliť aj Brent Johnson z Pittsburghu, Henrik Lundqvist (NY Rangers), Andrew Raycroft (Dallas) a Dan Ellis z Tampy Bay.

výsledky:

CAROLINA - PITTSBURGH 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 5. a 49. Dupuis, 23. Talbot. Brankári: Ward - Johnson, strely na bránku: 33:31, 18.680 divákov.

DETROIT - NASHVILLE 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Góly: 13. a 39. Dacjuk, 19. Stuart, 45. Holmström, 47. Eaves - 28. Ward, 50. Klein. Brankári: Osgood - Rinne, strely na bránku: 28:25, 18.711 divákov.

MONTREAL - FLORIDA 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 23. Darche - 13. Frolík, 32. Booth (z trestného strieľania), 57. Matthias. Brankári: Price - Vokoun, strely na bránku: 41:31, 21.273 divákov.

OTTAWA - BOSTON 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Góly: 5. Krejčí, 34. Seguin, 39. Lucic, 50. Caron. Brankári: Elliott - Thomas, strely na bránku: 29:25, 18.959 divákov.

PHILADELPHIA - NY ISLANDERS 6:1 (2:0, 4:1, 0:0)

Góly: 3. Timonen, 18. Carter (MESZÁROŠ), 23. Carter, 25. a 30. Pronger, 36. Nödl - 29. Nielsen. Brankári: Bobrovskij - DiPietro, strely na bránku: 29:31, 19.613 divákov.

TORONTO - NY RANGERS 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 14. Boyle, 39. Callahan (z tr. strieľania). Brankári: Giguere - Lundqvist, strely na bránku: 36:24, 19.063 divákov.

COLORADO - COLUMBUS 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Góly: 5. Jones, 25. Stewart, 31. Liffiton, 31. Šťastný, 47. McLeod - 49. Brassard. Brankári: BUDAJ - Mason (31. Garon), strely na bránku: 31:34, 13.017 divákov.

DALLAS - BUFFALO 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Góly: 8. Neal, 39. Morrow, 46. Ott, 52. Daley. Brankári: Raycroft - Lalime, strely na bránku: 41:34, 15.015 divákov.

MINNESOTA - CHICAGO 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Góly: 55. Židlický - 40. Brouwer, 44. Keith, 60. Dowell. Brankári: Niklas - Bäckström Turco, strely na bránku: 26:32, 18.376 divákov.

PHOENIX - TAMPA BAY 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Góly: 36 Ritola, 45. Hall, 55. Stamkos. Brankári: Bryzgalov - Ellis, strely na bránku: 23:23, 8171 divákov.

ST. LOUIS - ATLANTA 4:3 pp a sn (1:3, 0:0, 2:0 0:0, 1:0)

Góly: 12., 54. a 56. McClement, rozhodujúci samostatný nájazd Oshie - 9. Peverley, 14. Antropov, 20. Bergfors. Brankári: HALÁK - Pavelec, strely na bránku: 35:28, 19.150 divákov.

CALGARY - WASHINGTON 2:7 (2:1, 0:6, 0:0)

Góly: 1. Jokinen, 12. Glencross - 24. a 24. Ovečkin, 16. Nicklas Bäckström, 31. Green, 31. Bradley, 34. Siomin, 39. Steckel. Brankári: Kiprusoff (34. 41. Karlsson) - Neuvirth, strely na bránku: 29:28, 19.289 divákov.

LOS ANGELES - NEW JERSEY 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Góly: 7. Williams, 30. HANDZUŠ, 32. Stoll - 31. Taormina. Brankári: Quick - Brodeur, strely na bránku: 23:40, 18.118 divákov.

SAN JOSE - ANAHEIM 5:2 (2:0, 3:0, 0:2)

Góly: 1. a 23. Heatley, 5. Couture, 33. Wallin, 36. Marleau - 45. Getzlaf, 52. Perry. Brankári: Niittymäki - McElhinney, strely na bránku: 41:24, 17.562 divákov.