Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Hádzanárom okorenia debut Francúzi

Sportnet|Publikované 26. jan 2006 o 00:00

BAZILEJ - Bývalí dvojnásobní majstri sveta Francúzi budú dnes o 18.00 h prvým súperom slovenských hádzanárov na ME vo Švajčiarsku. Tím, ktorý ...

Aj na schopnosti Richarda Štochla sa budú naši hádzanári spoliehať v dnešnom stretnutí proti Francúzsku. Na snímke likviduje šancu Omeyera Thierryho z posledného vzájomného súboja v máji 2004 v Prešove. FOTO - ČTK

BAZILEJ - Bývalí dvojnásobní majstri sveta Francúzi budú dnes o 18.00 h prvým súperom slovenských hádzanárov na ME vo Švajčiarsku. Tím, ktorý z posledných piatich svetových šampionátov len raz nedoviezol medailu. Na Islande v roku 1995 i doma v roku 2001 oslavovali Francúzi titul majstra sveta, v Portugalsku 2003 i vlani v Tunisku brali bronz. Len v Egypte 1999 skončili na šiestom mieste.

Kontinentálne majstrovstvá však zatiaľ zverencom Clauda Onestu príliš nevychádzajú. Medaila akoby bola zakliata. Maximom tímu je štvrté miesto z Chorvátska spred šiestich rokov, z posledných dvoch ME vo Švédsku a Slovinsku si viezli len šieste miesta. Napriek tomu zostávajú vysokými favoritmi dnešného duelu. Veď Slováci ešte na vrcholnom podujatí nehrali ani raz. Bazilej bude ich premiérou.

"Pravdu povediac, rozrušilo ma viac, než som si želal, keď som sledoval na videu ich vzájomné duely so Španielmi a Poliakmi. Videl som obrovskú silu a veľkú potenciu spojok," prezradil tréner slovenskej reprezentácie Peter Hatalčík. Ani on presne netuší, čo ho dnes večer v bazilejskej St. Jakobshalle čaká. "Sám som zvedavý, čo to s nami urobí. Snažil som sa len, aby tlak, ktorý či chceme alebo nechceme dolieha na nás stále viac, náš výkon príliš neovplyvnil. Na posledných tréningoch som motivoval hráčov, aby vylepšili streľbu zo spojok. Okrem Vala túto funkciu nikto poriadne neplnil. Akoby ani nechceli strieľať," pokračoval skúsený 51-ročný kouč. Aj pre neho budú nadchádzajúce duely vrcholom 22-ročnej trénerskej kariéry.

Pre Hatalčíka je kontinentálny šampionát výzvou a hoci žreb už ťažší nemohol byť, stále je o čo hrať. "Odhadovať naše šance je veľmi ťažké. Veď nás čaká absolútna špička. Možno len s nevyspytateľnými Nemcami, ktorí dokážu zdolať Chorvátov a vzápätí prehrať s Maďarmi, máme akú-takú nádej na nejaký dobrý výsledok. A to oni musia mať zlý deň a my najlepší. Ja som si však povedal, že sa súpermi až tak zaoberať nebudem. Ak každý z kádra odvedie výkon na hranici svojich možností, alebo sa k nemu aspoň priblíži, budem spokojný. Ak to bude stačiť na súpera, o to lepšie. Ak nie, musíme mu športovo zablahoželať. To však neznamená, že sa o výsledok zdravo nepobijeme," pokračoval Hatalčík. Zostáva veriť, že názov večerníčka "Ako sa Lomnička rozplakala", ktorý v prestávke dnešného priameho prenosu nachystal druhý program Slovenskej televízie, nebude korešpondovať s náladou slovenských hádzanárskych fanúšikov.

Hrá sa v štyroch štvorčlenných skupinách. Do druhej fázy, kde sa bude hrať v dvoch šesťčlenných skupinách, postúpia z každej tri najlepšie tímy. Výsledky zo základných skupín sa postupujúcej trojke započítavajú. Pre družstvá na štvrtých miestach sa šampionát končí. Zlato z posledných majstrovstiev Európy v Slovinsku spred dvoch rokov obhajuje náš sobotňajší súper Nemecko, ktoré vo finále zdolalo domáce Slovinsko 30:25. Finálový duel je na programe v nedeľu 5. februára. RASTISLAV HRÍBIK

Dnešný program MEA-skupina

St. Gallen: Poľsko - Ukrajina (17.30), Slovinsko - Švajčiarsko (20.15).

B-skupina

Bazilej: Nemecko - Španielsko (15.45), Francúzsko - SLOVENSKO (18.00, STV 2, pp)

C-skupina

Sursee: SČH - Island (18.00 ), Dánsko - Maďarsko (20.15)

D-skupina

Bern: Chorvátsko - Portugalsko (17.00), Rusko - Nórsko (19.10)

Hatalčík znovu myslel na zoo

"Už sa to blíži," významne zdvihol obočie na včerajšom prvom tréningu v bazilejskej St. Jakobshalle manažér hádzanárskej reprezentácie Róbert Jano. Napätie rástlo. Veď Slovákov čaká dnes s Francúzmi premiéra na šampionáte. "Na mladých vidím, akí sú roztrasení," povzdychol si tréner Peter Hatalčík.

Po taraflexe nablýskanej haly pred ním lietala nominovaná šestnástka. Až do chvíle, než sa najlepší strelec Daniel Valo nezrútil na palubovku a dlho nebol schopný vstať. "Je to vyvrtnutý členok, do zápasu by však mal byť v poriadku," vysvetľoval lekár Branislav Delej, kým Danovi ostrekoval zranenie. Tréner hneď pomenoval príčinu zranenia. "Môžu za to naše haly. Sú špinavé, šmýkajú sa, kým tu vás to zarazí a nepustí. Dúfam, že to nebude vážne," vravel zamyslene.

Slováci išli na palubovku hneď po prílete, len čo si v hoteli Radisson zložili kufre. "Organizácia zatiaľ nie je stopercentná. Dostali sme tri rôzne časy odchodu autobusu do haly." Do začiatku duelu (18.00 h), ktorí povedú islandskí arbitri, majú absolvovať ešte jeden tréning, no Hatalčík uvažoval, že ho zruší. "Počul som, že je tu neďaleko zoo. Radšej ich zoberiem tam, aby sa trochu odreagovali," dodal s veľavravným úsmevom. Rovnaký spôsob zvolil pred play off v Košiciach s Rakúskom. Po ňom Slováci oslavovali historický prienik medzi európsku elitu.

RASTISLAV HRÍBIK, Bazilej

Súvisiace články