Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Hádzanári upadajú, tréner sa za výkony hanbí

(Autor: TASR)
Pavol Spál|4. apr 2013 o 19:25

Je to najväčšie sklamanie v mojej kariére, vravel po prehre v Lotyšsku tréner hádzanárov Peter Dávid.

BRATISLAVA. Hanbil sa i čertil. Sfúkol hráčov. Priznal, že svoje mužstvo nikdy horšie hrať nevidel. „Musíme sa ospravedlniť celému Slovensku,“ cituje SITA trénera hádzanárov Petra Dávida po prehre (24:28) so slabším súperom v Lotyšsku.

Slováci nezvládli ani tretí zápas v skupine a po polovici kvalifikácie sú v ťažkej skupine (1. Maďarsko, 2.Chorvátsko, Slovensko) poslední – bez bodu. Ich šanca na postup na majstrovstvá Európy je mizerná.

Neuniesli ťarchu

„Snažil som sa s tým z lavičky niečo spraviť, ale okrem Urbana a Straňovského (dal 11 gólov) nikto nepodal očakávaný výkon, neuniesli ťarchu dôležitosti zápasu. Bola to hádzaná ako z 80. rokov. Je to za najväčšie sklamanie mojej trénerskej kariéry. Každý chcel sám niečo tvoriť,“ dodal sklamane Dávid.

Tím prevzal vlani po Zoltánovi Heisterovi. Ten bol najúspešnejším koučom v ére samostatnosti. Štyrikrát postúpil na veľký turnaj. Časť odbornej verejnosti a hráči spochybňovala jeho odbornosť. Vyčítali mu, že je slabý motivátor a nevie improvizovať. Heister totiž nikdy nebol špičkovým hádzanárom, neviedol žiadny seniorský klub.

Dávid toto všetko spĺňal. Mal veľké plány, chcel zmeniť tímovú atmosféru. Bol v minulosti solídnym hráčom – reprezentantom. Má skúsenosti s vedením bundesligového klubu (Grosswallstadt), ktorý hrá v najlepšej súťaži sveta.

Chýbali najlepší

Realita je však taká, že pod jeho vedením z piatich dôležitých súťažných zápasov Slováci vyhrali iba jeden. V baráži o postup na MS 2013 v Bielorusku. To na postup to nestačilo. Slováci po úspešných rokoch už druhýkrát nepostúpia na veľký turnaj. Dávid mal i veľkú smolu.

Prišiel, keď väčšina zo silnej generácie je už za svojím zenitom. Mnohí z kľúčových hráčov mu navyše z rôznych dôvodov chýbali. Neúčasť zvyčajných tvorcov hry Kukučku, Szücsa či strelcov Šulca a Rábeka bola citeľná. Nik z mladých ich nedokázal zatiaľ nahradiť. Slovákov čakajú ešte odvety.

Tabuľka 4. skupiny:

1. Maďarsko 2 2 0 0 60:49 4
2. Chorvátsko 2 2 0 0 55:44 4
3. Lotyšsko 3 1 0 2 76:86 2
4. Slovensko 3 0 0 3 69:81 0

Pozn. Na ME postupujú prví dvaja.

V nedeľu (7. apríla o 17.30) hrajú Slováci odvetu v Pov. Bystrici proti Lotyšsku.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články